Latvijā
Sabiedrība

Viņu sauklis – man pienākas, dodiet! Vai sociālo pabalstu saņēmēju skaits palielinās?1


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto – Shutterstock

Indriķis Putniņš, Vecpiebalgas novada domes priekšsēdētājs: “Turas diezgan stabilā līmenī. Pabalsts taču ir domāts, lai cilvēkam, kas kaut kādu iemeslu dēļ nonācis trūkumā, ļautu atjēgties un atsperties, lai spētu meklēt izeju no neapskaužamā stāvokļa. Protams, arī mūsu novadā ir tādi cilvēki, kas cenšas. Tajā pašā laikā netrūkst arī tādu, kas “neapskaužamajā stāvoklī” jūtas itin labi un pat nedomā, ka vajadzētu no tā tikt ārā.

Viņu sauklis – man pienākas, dodiet! Un tam pretī bēdīgais konstatējums – novadā trūkst darbaspēka.

Tiklīdz pabalsta saņēmējam kāds piedāvā kādu darbu, uzreiz pretī – es taču neiešu kalpot citam!…”

 

Juris Dombrovskis, Ciblas novada domes priekšsēdētājs: “Īpaši nepalielinās, brīžiem ir pat neliels kritumiņš. Bet tas kritumiņš rodas arī tāpēc, ka cilvēki… aizbrauc no novada, cerot, ka citur būs labāk. Pat dažādie kursi nepalīdz, piemēram, kāds izmācās par frizieri vai apgūst kādu citu amatu, bet ko tas dod, ja pēc viņa pakalpojumiem nav pieprasījuma. Valdības mainās, solījumi skan, taču tie krīt kā tādā mucā bez dibena.

Nu kā var runāt, ka stāvoklis uzlabosies, ja palielinās pabalstus, labi zinot, ka mums ir daudz pabalstu saņēmēju, kas darba tirgū neatgriežas desmit, piecpadsmit, pat divdesmit gadus. Trūcīgs cilvēks – tā jau tagad tāda profesija… Valstī noteiktais trūcīgas personas ienākumu līmenis noteikts nieka 128 eiro apmērā. Bet esam nonākuši jau līdz tam, ka cilvēki negrib strādāt pat algotos pagaidu sabiedriskos darbus par 200 eiro mēnesī ar sešu stundu īsu darba dienu! Ja valsts patiešām vēlas samazināt nabadzībā nonākušo skaitu, nekavējoties jāmaina likumi.

Saistītie raksti
Ir ģimenes, kas cenšas, sitas, taupa katru centu, bet ir arī tādas, kam darbs ir… svešvārds.”

 

Maruta Plivda, Preiļu novada domes priekšsēdētāja: “Protams, uztrauc, ka pensijas ir arī mazākas par 120 eiro – ja tā ir, mēs starpību piemaksājam –, bet daudz vairāk uztrauc, ka šādu cilvēku skaits palielinās. Valstij no vārdiem jāpāriet pie darbiem – jāpaplašina darba tirgus un jārod iespējas atrast piemērotu darbu.”

 

LA.lv