×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.4°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
3. janvāris, 2017
Drukāt

Kāpēc daļa Amerikas kristiešu izvēlas Trampu. Saruna ar profesoru Pēteru Viku (6)

Publicitātes (Karlfried Petri) fotoPublicitātes (Karlfried Petri) foto

Aizvadītais gads nesis dažādas politiskas pārmaiņas, kuras no sava skatupunkta jau mēģinājuši skaidrot dažādi eksperti. Par spīti mēģinājumam rast vienkāršas un ātras atbildes, aina patiesībā ir daudz sarežģītāka. Bohumas (Vācijā) universitātes Evaņģēliskās teoloģijas fakultātes profesors Pēters Viks cenšas izprast, kāpēc vairākums ASV evaņģēlisko kristiešu (luterāņi, maronīti, baptisti, harismāti, vasarsvētku draudzes u. c.) ASV prezidenta vēlēšanās atbalstīja Donaldu Trampu, bet Hilarija Klintone šo grupu nespēja uzrunāt.

 

Cik lielā mērā ASV politiskajā kultūrā ir stipra tradīcija politiskajās kampaņās izmantot Bībeles tekstus?

Šāda tradīcija ASV ir ļoti stabila tendence. Savulaik Ronalds Reigans tika ievēlēts ar evaņģēlisko kristiešu balsīm, kuriem ir spēcīga loma ASV sabiedrībā. Tāpat bija arī ar Džordžu Bušu un tagad ar Donaldu Trampu. Uz Bilu Klintonu šī tendence gan neattiecās, lai gan viņš ir baptists. Jāatceras, ka ASV notiek arī radikāla liberalizācija, piemēram, spilgtākais piemērs ir abortu jautājums, kas tiek ļoti politizēts.

 

Vai jūs varat minēt, kuras vietas no Bībeles tiek izmantotas ASV politiskajā diskursā?

Pamatā tie ir apokaliptiskie teksti no Jaunās Derības un Praviešu grāmatām Vecajā Derībā. Tā ir sena tradīcija Bībeles interpretācijā, ka tur ir aprak­stīts mūsu laikmets un nākotne. Savulaik baznīcas reformatoram Mārtiņam Luteram Bībelē aprakstītais antikrists bija Romas pāvests. Piētisma tradīcija ir iegājusies un tiek bieži izmantota, un atkal tiek aktīvi izmantota, lai skaidrotu aktuālos notikumus. Vācu piētisma tradīcija galu galā nonāca arī ASV. 20. gadsimta otrajā pusē ASV komunisms tika aprakstīts kā Atklāsmes grāmatā pieminētais Gogs un Magogs, kuri ir Dieva pretinieki. Komunisms tika aprakstīts kā Dieva pretinieks un ļaunums, kas apdraud Dieva tautu un labo. Radikālo kristiešu aprindās Amerika tiek uztverta kā apsolītā zeme. Savulaik Ronalds Reigans pie neizslēgta mikrofona par PSRS izteicās kā par “sātana valstību”. Toreiz Eiropā to uztvēra kā polemiku, bet auditorijai ASV, jo sevišķi kristiešiem, tas bija pavisam cits vēstījums: “Viņš šādi interpretēja PSRS, ar to asociējot ļaunumu, bet mēs taču esam izredzētā Dieva tauta.” Politiskajā retorikā lietotie Bībeles teksti no auditorijas puses tiek uztverti kā kodi, un tas notiek arī pašlaik.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. NEZINITIS “NEZINU GAN” nosauc Trumpi par įdiotu”. Trumpim pieder vai duči torņu, naudas kā spaļu, būs prezis? NEZINU GAN – paktiski O. Varbūt pat – OO. Kautkas te smird. … OO.

 2. Aivars Skudra no Izraelas Atbildēt

  Teologijas profesors Peteris Viks nepateica galveno likumsakariibu , proti, ka Bibelee ( Vecajaa deriibaa un evangeelijaa ) Dievs atgadina, ka tie kas svetis ( atbalstis ) Izraeelu, tos ari Dievs svetis ( atbalstis ) un visus Izraelas ienaidniekus Dievs piesmies.
  Pedejaa antiizraelieksaa rezolucija ANO DP diskriminee pashu ANO pec vairakiem kriterijiem.
  1. Taa ir antisemitiska, jo noraida judu piederibu Templim, Jeruzalemei, Judejai un Samarijai. Toraa ( vecajaa deriibaa ) Jerusalemes vards ir mineets 660 reizes.
  2. Taa ir pret kristigo pasauli un apshauba kristietibas pamatus, ta pasha iemsla deelj, kas rakstits 1. punktaa . Jezus bija juds un Jezus maceklji bija juudi un pirmaa kristieshu draudze lielaa eeraa sastaveeja no juudiem. Jaunajaa dariibaa Jeruzalemes vards ir mineets 146 reizes.
  3. Lai cik tas nebutu divaini taa ir antiislamistiska, jo sagroza Koraana tekstus. jo Koraanaa Jeuzalemes vards nav minets ne vienu reizi. Vel vairaak, korana 5 suraa, 20. un 21. ajatos minets, ka Alahs daavaaja Mozum un vinja tautai Sveto zemi.
  4. Taa ir antizinatsniska, jo apshauba rietumcivilizacijas pamatliceju seno griekju un romieshu vesturiskas liecibas, kuras glabajas Atenas un Romas vesturiskajas bibliotekaas par judu nemieriem un kariem.

 3. Anniņa no Preiļiem Atbildēt

  Mal;dīgajam “kristietim” Cik toņus esi uzcēlis, ja tik gudsri muldi?

 4. Anniņa no Preiļiem Atbildēt

  Kristieši maldās; sik torņu esi uzcēlis. Vai tikai muldi?

 5. Kādus kristiešus pazīst, bet tos amerikāņu kristiešus, kurus es pazīstu neaizrauj medz Tramps nedz Klintone. Tramps ir mazākais no ļaunumiem, Klintone lielākais.

  • kristieši maldās Atbildēt

   Tramps ir nevis mazākais no ļaunumiem, bet idiots, kurš uzskata, ka bagātajiem jākļūst vēl bagātākiem un, ka visu var nopirkt un pārdot. Šis tips vēl savārīs daudz mēslus.

Draugiem Facebook Twitter Google+