×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.3°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
8. janvāris, 2017
Drukāt

“Kur ir sabiedrības spiediens, lai valdībai prasītu – beidziet muļļāties!” Saruna ar A. Štokenbergu (29)

Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

“Latvijas Avīzē” viesojās Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras pārstāvis Dubaijā AIGARS ŠTOKENBERGS. Iepriekšējā intervijā viņš pastāstīja par mūsu uzņēmēju iespējām Apvienotajos Arābu Emirātos, šoreiz agrāk ietekmīgais politiķis dalās domās par globāliem un vietējiem notikumiem, kādus piedzīvojām 2016. gadā, izsaka vērtējumus un nākotnes prognozes.

Jūs sekojat notiekošajam līdzi no arābu pasaules. Pagājušais gads daudziem šķitis trauksmains, kas nevairoja drošības sajūtu. Tas gandrīz vienīgi pozitīvais, ka nepiepildījās melnākie scenāriji. Tomēr karošanas un terorisma dēļ cilvēki gāja bojā. Vai ir priekšnoteikumi, ka dzīve kļūs mierīgāka?

A. Štokenbergs: Drošības sajūta lielā mērā atkarīga no ekonomiskā stāvokļa, nodarbinātības, īpaši jauniešu vidū. To redzu arī Tuvo Austrumu reģionā, jo – kā sākās “arābu pavasari”? Ēģiptē pāri par 50% jaunatnes bija bezdarbnieki, citur statistika nav labāka. Zīmēsim paralēles ar Franciju, kur Parīzes priekšpilsētās jaunatne dedzina automašīnas, izverd nekārtības. Cilvēki neredz savu nākotni. Visā pasaulē galvenais ir – spēt atrisināt ekonomiskās problēmas, un tad drošība nāk līdzi.

Musulmaņu zemēs demogrāfiskā situācija ved pie pārapdzīvotības, valstis vienkārši nespēj pabarot tik daudz iedzīvotāju. Nešķiet, ka tam ir ātrs risinājums. Turklāt zemes ir izpostītas karos, nemieros, cilvēki atrod risinājumu, pārceļoties uz Eiropu.

Nav taisnība izplatītajam uzskatam, ka bagātākās arābu valstis nesniedz palīdzību bēgļiem, tostarp no Sīrijas. Daudzi negrib braukt prom no reģiona. Vairāk nekā miljons apmetušies Jordānijā, kurus uztur par Saūda Arābijas naudu. Mazajā Libānā katrs ceturtais iedzīvotājs ir bēglis, AAE ir apmēram 600 000 
patvērušos. Bet, protams, ir desmitiem tūkstošu ģimeņu, kas jau vairākus gadus dzīvo Eiropā, īpaši Vācijā, un palikušie uzzina, ka tur ir labāki sociālie vai darba apstākļi, tāpēc straume plūst. Neslēpsim, ka arī latvieši meklē, kur labāk. Starptautiskajai sabiedrībai ir uzdevums nodrošināt elementārus drošus apstākļus tuvu bēgļu dzimtenei – palīdzēt.

Tas, ka bēgļi ir ar mieru maksāt lielu naudu kontrabandistiem, ka brauc no reģioniem, kur karadarbība nenotiek, neliecina, ka viņi spiesti un pret savu gribu dodas uz Eiropu.

Ja esi vienīgais pelnītājs lielā ģimenē, ja nav darba, jāatrod risinājums, kā pabarot visas mutes. Tā ir eiropiešu izšķiršanās, vai esi gatavs ieguldīt naudu, radīt darbavietas, infrastruktūru Ziemeļāfrikā, un tad netraucētāk, komfortablāk justies Eiropā. Tas pats attiecas uz valstu spēju vienoties, novērst, vismaz iegrožot konfliktus.

Pievienot komentāru

Komentāri (29)

 1. Štokenbergs jau vienreiz taisīja spiedienu. Abi ar Pabriku. Sarīdīja tumšu ļautiņu pūli demolēt Vecrīgu un paši slēpĀs aiz aizkariem un sita plaukstas. Vai tā tas domāts?

  • Tu melo, ka Pabriks un Štokenbergs sarīdīja publiku utt. Par tādiem vārdiem, ceru, ka tevi šie kungi iesūdzēs tiesā un paprasīs kādu naudīnu ap 10 000 par apmelošanau. Ko tad tu , trolli, teiksi? Nepeitiks tavu nopenīto krievu kapeiku, ko segt morālo kaitējumu.

 2. LATVIJAS DIVSASTĀVU SABIEDRĪBA IR SAŠĶELTA LĪDZ PRETNOSTATĪJUMU STULBUMAM. Un pats dīvainākais ,latvieši nevēlās zināt ,ka krievu bizness nemaz tik ļoti nav orientēts uz Maskavu. No šejienes fakts ,ka Saskaņa tikai demagoģijas līmenī pārstāv visus krievvalodīgos. Latviešu ,vismaz publiskās vides ,problēma ir nespēja pašiem formēt savu pārstāvniecību nevis pēc “ūjināšanas” principa ,bet gan faktiskā ekonomiskā spēka nosacījumiem. Nekāda “iela” neko nenosaka ,tikai ved pretīm degradācijai . Nosaka ekonomiskais spēks ,bet nespējot “audzēt muskuļus” , pakļaujoties mutes bajāru demagoģijai un populismam,dzen visādu saskaņiešu apkampienos. Jāteic ,ka aicinājums meklēt “sabiedrības spiedienu” ,arī nav produktīvs ,jo šī “sabiedrība” neredzot spēka atslēgu ir inerta.

 3. Kas tad reiz vienoja sabiedrību? Noder padomāt visiem, kas reiz iestājās par 4.maija repubļikas ideāliem.
  Esošās sistēmas ietvaros oligarhi, kampēji un eirokrāti vienmēr būs vienotāki par visu pārējo sabiedrību –
  un amerikāņi jau Latvijā kopā ar kanādiešiem neierodas likvidēt kaut kādu tur “padomju okupāciju”.

  • nu bet tieši jau par tādas – “kaut kādas tur padomju okupācijas” palieku likvidācijas saskaņošanu ar Putinu (konfrontācijas novēršanas sakarā) esot izteicies Trampa padomnieks, kurš tagad lidošot uz Maskavu. Tad nu iznāk, ka tu, klucīt, esi tālredzīgs politiķis…he he!

 4. Sabiedrība nevar izdarīt spiedienu ja tā ir sašķelta. Tāpēc jau ari oligarhi un padomieši uztur šo sašķeltību, neapvienojot skolas vienā sistēmā un nepastāvot uz valsts valodas lietošanu visās publiskās jomās.

  • Jā, un tās visas ir nelikvidētās okupācijas sekas, par kurām būs jāatbild tiem politiskajiem avantūristiem, kuri neatkarību pasludināja, bet tautu piekrāpa, jo… savu varu un okupācijas “piekto kolonnu” saglabāja.

 5. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt


  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Tautai, kura nezina vai pat ignorē savu pagātni, NAV nākotnes.”

  Un, arī: “Tauki un sū#i vienmēr un visur peld pa virsu – neatkarīgi no tā, kāds ir tilpums un kāda substance ir tajā ietilpināta.” 😉

  =======

  Mediju ziņa (2013. gads): “Latvija ir maza valsts gan teritorijas, gan iedzīvotāju ziņā, taču skatoties uz to, cik Latvijā ir reģistrētu politisko partiju, rodas pretējs viedoklis. Saskaņā ar uzņēmuma reģistra datiem šajā valstī uz tikai nepilniem diviem miljoniem iedzīvotāju ir reģistrētas 78 (!) politiskās partijas un partiju apvienības. Visas šie politiskie veidojumi pārsvarā ir dibināti, lai aizstāvētu noteiktu sabiedrībā pastāvošo grupu intereses – uzņēmējus, zemniekus, skolotājus, ārstus, ģimenes, pensionārus, tā dēvētā “šovbiznesa” darboņus u.c. šīs valsts sabiedrības tā dēvēto “minoritāšu” pārstāvjus.” ( apt.cit.aut. – A. Graudiņš, ZZS jeb “hūtes naftaspāķi” )
  —–
  Mediju ziņa (2008. gads): A. Štokenberga (eks-TP) vadītais un A. Pabrika (eks-TP) atbalstītais politekonomisko interešu grupējums “sabiedrība citai politikai un tiesiskai valstij” ar maksas sludinājumiem avīzēs meklē biedrus jaundibināmajai partijai. Sludinājumos norādīts, ka “septembrī dibināmajā sociāli liberālajā partijā «Sabiedrība citai politikai» (SCP jeb ”collštoka pusfabrikāti” ) līdzdarboties aicināti pieteikties profesionāli un godīgi cilvēki”. “Mēs nesolām jums siltas vietas valsts uzņēmumu padomēs, labus amatus pašvaldībās vai Saeimā, bagātīgas oligarhu stipendijas vai bezierunu tautas mīlestību un apbrīnu – mēs solām profesionālas diskusijas un iespēju izmantot jūsu zināšanas, mēs apsolām gandarījumu, veicinot labas pārmaiņas Latvijā”, pauž sludinājuma autori…
  —–
  .
  “Mēs ‘taisām’ SAVU “partiju”!…”
  ( O.M.© “Hroniskais pjedestāls” – 19.08.2008., Nr.6. )
  .
  Starp reklāmām par pamperiem,
  Un “diskrētajiem spārniņiem”,
  Tiek “masmēdekļos” sludināts:
  “Jauns ‘politspēks’ top dibināts!
  .
  Mums – čupām brīvas vakances,
  Priekš tiem, kas “valsti” ‘kalnā nes’:
  Nāc barā, ‘biedri, nebremzē’ ~
  Pa visiem ‘prodžekts jāforsē’!
  .
  Jums ‘nespīd’ beņķi padomēs,
  Un – treknu “algu” izredzēs,
  ‘Pa tukšo na…(fig) slienoties’:
  Tur “vadošāki” ‘biedri’ ies…
  .
  Jūs ‘pašvaldoņu barotnēs’,
  ‘Pēc SILES “shēmas” neriktēs’ ~
  Jau sen tur ‘robi aizsisti’:
  ‘Smeļ piķi’ mūs “dižbiedri”…
  .
  Uz “tautas kalpiem” ziepēties’,
  Jums ‘nespīdēs’: tur ‘biedri’ ies,
  Ar ‘polit-(kl)aunu’ pieredzi,
  Kas (pašreiz) ‘malā nostumti’…
  .
  Jums “stipendijas” ‘nepiķos’,
  Bet – pašus fiksi ‘attārpos’:
  Bez “biedru naudām” partija,
  Nav “ilgtspējīgi” ‘velkoša’…
  .
  Šmaukt “antiņus” ‘nav iekšā’ jums?
  Tas “gods” būs ekskluzīvi mums!
  (Jo – ‘shēmojam’ tak’ “partiju”
  Uz SAVU ‘privāt-kabatu’…)
  .
  Jums, ‘biedri’, dosim iespēju,
  Likt lietā savu “veiktspēju”,
  Iekš MŪSU ‘polit-prodžekta’ ~
  Lai dzīvo “jaunā” partija!!!…”

  Smīn “bauri”, redzot reklāmu:
  “Mēs ‘taisām’ SAVU “partiju”!
  (Šis ‘sludeklis’ ir apmaksāts)
  ‘Mož’, grib par bal(a)stu nākt kāds?…”

  =====

  oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [cenzēts]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans@inbox. lv .

 6. Labi iekārtots Emirātos.

  Aigars ir viens no tiem, kuram ir liela politiskā un dzīves pieredze,augsts izglītības līmenis,žēl ka vēlētāji klausās dažādus populistus,bet neredz,nedzird tos kuri tiešām varētu būt noderīgi sabiedrībai.
  Zinu ko runāju.

  • Ja tik vērtīgs ,kāpēc nav minēti viņa nopelni Latvijas labā? Lai jau paliek tajos emirātos,ja tur viņu prot novērtēt. Latvijā viņš jau ir novērtēts – ar (-) zīmi.

 7. Sabiedrības spiediens iztvaiko caur lidostu…..,jeb ,kā Vilks teica ,kuram nepatīk ,lai brauc prom!

 8. Labi iekārtots Emirātos.

 9. Ienāc un paņem savu Džekpotu: https://goo.gl/y00cm6 Atbildēt

  Ne katrs var atļauties maksājot uzreiz nopirkt salonā jaunu telefonu, datoru, auto. Uzturēt pie sevis mājas krāšņu sievieti, nevis tikai nolūkoties uz tādām interneta fotogrāfijās. Tu vari? Ko tu darītu, ja vinnētu 50 miljonus eiro? Vai spēj iztēloties savu dzīvi pēc tam? Dod sev iespēju pārvērst savu dzīvi sapnī, noķer savu veiksmi!

 10. Atkal uznirst viens nekaunīgais(godmaņveidīgais) ! Ko tad ievērojamu pats paveicis,būdams “pie ruļļiem”? Tuvojas vēlēšanas,tad jau mēģinās iespraukties pie siles.

  • Tu esi nolādēts krievu (domāts Krievijas) trollis, ka skribelē huligāniskus izlecienus pret latviešu personībām.

  • Tu esi nol … ādēts krievu (domāts Krievijas) trollis, ka skribelē huligāniskus izlecienus pret latviešu personībām.

 11. Sapnī redzēju:
  1.masu mediji ir varas elites rokās un tiks izmantoti jau pieredzētajai solīšanai
  2.varas eliti vada personu grupa,kura atgādina lapiņās pieminēto “astoņkāji”
  3.koalīcijas partijās jauni un spējīgi cilvēki pie varas netiks laisti
  4.līdz šim koalīcijā esošās partijas ir balsis ieguvušas ar solījumiem…kuri netiek pildīti un to attaisno ar kompromisu starp varas koalīcijas pamatdarbu plāniem…līdz ar to nepilda un punkts
  5.nekas neliedz populismu kultivēt tālāk jo ir lētticīgie vēlētāji
  6.netiks aizmirsta arī kārts…krievi nāk
  Gala rezultātā nekas no nekā nevar izmainīties…un var būt vēl sliktāk(turpinās augt pārtikas cenas u.t.t)un dzīves līmenis strauji var aiziet pa iesākto lejupslīdes līkni

 12. Tāpēc jau muļļājas,ka nāk vienas vēlēšanas,vēlāk vēl vienas,tāpēc baidās ko radikālu pieņemt,bet pirms vēlēšanām izmetīs kādu viltīgu ēsmu lētticīgiem.

 13. sabiedrība var vienīgi izspiest vāju pirdienu

 14. Tukša gudra muldēšana

 15. sabiedrība var vienīgi izspiest vārgu pirdienu…

 16. Doma jau visumā pareiza, tikai Rīgas visu tautību pensionāriem tramvaja biļete – kritērijs izvēlei par ko balsot. Šim kontigentam neviens neiestāstīs ka brivbiļetes nefinansē Vienotā Krievija, bet gan viņu pašu bērni un mazbērni no nomaksātajiem nodokļiem un daļēji Domes paņemtajiem kredītiem bankās.

  • ja kas> Lapiņjānim Atbildēt

   bērni un mazbērni jo regulāri finansē no valsts budžeta arī deputātu kvotas, banku krīzes, uzņēmumu bankrotus un pārējās šmuces

 17. Kārtējo reizi iekārtots siltā vietiņā. Labāk būtu paklusējis.

 18. Personīgi es vairs neticu ,ka tauta bez revolūcijas ir spējīga kautko mainīt.Valdība un tai pietuvināti ļaudis spēj tikai lieluma mānijā bīdīt gan savus gan sabiedriskus projektus un neprātīga deputātu naudas kāre ,neremdināma ,izšķērdība,tizli projekti un ”personīgās ”rebes”Pie tam ,rīkojas pēc teiciena,ka nabadzības dēļ jau neies lepnību zaudēt..Viņu rūpes ir savs naudas maks ,bailes tapt nogrūztiem no siles ,nekaunība un varaskāre,tāpat visatļautība (ar dažiem izņēmumiemĻaunākajam scenārijam valdība ir iegādājusies ūdensmetējus ,jo varu viņi neatdos,

 19. Bizantiskās tradīcijās audzinātā tauta tomēr grib zināt: Kur jaunās ELEKTRIČKAS? Vai reizi uz kopus lietas nolicis kluci, ļautiņš atkal var tēmēt praviešos?

 20. Uzspridzināt visus tos kropļus.

Draugiem Facebook Twitter Google+