Foto-Timurs Subhankulovs

Kas jāzina aizbraucējiem? 0

Esmu nolēmusi meklēt darbu ārzemēs. Vai man jāatrod kāda darbā iekārtošanas firma vai varu paļauties uz paziņu ieteikumiem? Kā nodrošināties pret to, ka darbā iekārtotāji varētu piemānīt? Vai man kādam jāziņo par to, ka braucu projām uz ilgāku laiku vai pat uz visu mūžu, ja labi veiksies?
 Viktorija O. Līvānu novadā

Reklāma
Reklāma

 

Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Pirms pieņemat lēmumu aizbraukt no Latvijas, vēlreiz rūpīgi apsveriet visus par un pret. Darīt to, balstoties vienīgi uz paziņu ieteikumiem, gan nebūtu prātīgi.

Vispirms ievāciet informāciju par valsti, uz kurieni esat nolēmusi doties – kādi tur ir darba piedāvājumi, kāda ir iespēja atrast dzīvesvietu utt. Mēģiniet noskaidrot, kādā līmenī izvēlētajā valstī darbiniekiem jāzina svešvalodas, kādi dokumenti nepieciešami, stājoties darbā, vai apgūtā izglītība der, kādas ir sociālās garantijas un nodokļi, kāda ir reģistrēšanās kārtība (vai nepieciešama uzturēšanās atļauja, vai jādodas uz iedzīvotāju reģistru vai kādu citu iestādi).

CITI ŠOBRĪD LASA

Arī pieņemšana darbā, līguma noslēgšana, grozīšana, atalgojums un citi apstākļi katrā valstī atšķiras. Šādas ziņas internetā varat meklēt pati vai arī pie Eiropas nodarbinātības dienestu tīkla (EURES) konsultantiem Nodarbinātības valsts aģentūras filiālēs Rīgā, Daugavpilī, Rēzeknē, Cēsīs un Liepājā.

Ja esat nolēmusi darbu atrast pati, Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) speciālisti iesaka informāciju vispirms pameklēt internetā – Latvijas un citu valstu oficiālajās valsts institūciju mājas lapās. Ja izvēlēsieties kādas firmas pakalpojumus, vispirms pievērsiet uzmanību, vai tai ir NVA licence darbā iekārtošanas pakalpojumu sniegšanai. Rūpīgi izlasiet līgumu, ko piedāvā, un tikai tad, ja visi jautājumi ir saprotami, parakstiet to. Nebūtu slikti arī sazināties ar nākamo darba devēju, vai viņš ir informēts par jūsu ierašanos. Ja darbā iekārtotājs pieļaus kādu pārkāpumu, vismaz varēsiet no tā piedzīt zaudējumus par nodarīto kaitējumu.

Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde savukārt brīdina, ka saskaņā ar Iedzīvotāju reģistra likuma 4. nodaļas 15. pantu visām personām, kuras atrodas ārpus Latvijas ilgāk par sešiem mēnešiem, ir pienākums paziņot PMLP savas dzīvesvietas adresi ārvalstīs, kā arī jebkuras citas būtiskas izmaiņas (ziņas par bērniem, kas jaunāki par 16 gadiem; par personām, kas atrodas jūsu aizbildnībā vai aizgādnībā u.c.). Šos datus varat iesniegt jebkurā pārvaldes teritoriālajā nodaļā vai arī Iedzīvotāju reģistra departamentā, kā arī ar Latvijas konsulārās vai diplomātiskās pārstāvniecības starpniecību, ja jau atrodaties ārzemēs. Par šādas informācijas nesniegšanu vainīgajai personai draud naudas sods.

Drošības labad pirms aizbraukšanas noteikti neaizmir­stiet informēt savus ģimenes locekļus un draugus par jauno dzīvesvietu, kā arī ieplānojiet rezerves līdzekļus krīzes situācijai. Vēlams sagādāt pases kopiju, apdrošināt dzīvību, veselību un mantu. Pirms izbraukšanas no Latvijas vajadzētu nodrošināties ar iespēju saņemt papildus materiālo palīdzību, ja radīsies tāda nepieciešamība.

Reklāma
Reklāma

Svarīgi

• Darbā iekārtošanās pakalpojumus var sniegt vienīgi tās iestādes vai komersanti, kam ir izsniegtas attiecīgās licences, turklāt darbā iekārtošanai konkrētā ārvalstī. Šo firmu saraksts pieejams Nodarbinātības valsts aģentūras mājas lapā internetā: www.nva.gov.lv.

• Latvijā iegūtos kvalifikācijas un izglītības dokumentus parasti atzīst Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomiskās zonas valstīs.

 

Uzziņa

• EURES ir Eiropas Nodarbinātības dienestu tīkls, kas izveidots 1994. gadā, ietverot Eiropas Komisiju un ES dalībvalstu nodarbinātības dienestus, kā arī Eiropas Ekonomikas zonas valstis Lihtenšteinu, Islandi, Norvēģiju un Šveici.

• Latvija kļuva par EURES dalībvalsti pēc pievienošanās Eiropas Savienībai 2004. gadā.

• EURES atbalsta Eiropas valstu darbaspēka brīvu pārvietošanos, sniedz dažāda veida konsultācijas un informāciju gan darba meklētājiem, gan darba devējiem.

• Meklējot darbu internetā, izmantojiet portālu: http://eures.europa.eu

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.