×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
25. janvāris, 2016
Drukāt

“LA” vērtē ministrus: Klusais tehnokrāts Gerhards (7)

Foto - LETAFoto - LETA
Vērtējums

Gerharda plusi un mīnusi
+ Liela pieredze valsts pārvaldē – gan kā ierēdnim, gan kā politiskai amatpersonai
+ Ekonomista domāšana – labi orientējas ciparos, līgumos, ES fondu apgūšanas specifikā
+ Pratis sapulcināt ap sevi spēcīgu komandu un iegūt partijas uzticību samērā īsā laikā

– Nedroša komunikācija ar lielām auditorijām klātienē, nav oratora pārliecināšanas dotību
– Grūtības vienlīdz lielu uzmanību veltīt visām VARAM atbildības jomām
– Politiskas harismas trūkums

Atšķirībā no vairākiem citiem aizejošās valdības ministriem, kas mīl gozēties starmešu gaismā, pozēt dzeltenajos medijos, vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (Nacionālā apvienība) plašākai sabiedrībai palicis gandrīz nemanāms. Ja rudens pusē viņš nebūtu izraisījis nelielu vētru ar savu piedāvājumu veikt jaunu administratīvi teritoriālu reformu, tad vairākumam iedzīvotāju viņa ministrēšana paliktu atmiņā tikai ar autonegadījumu, kad ministrs Vecrīgā pamanījās uzbraukt kādam dievlūdzējam. Runā, ka pēc tam Gerhards ar cietušo ticies, atvainojies un abas puses vienojušās par mierīgu izlīgumu. Ar pašvaldībām novadu reformas jautājumā gan viņam komunikācija ne vienmēr bijusi tik veiksmīga.

Ietur nacionālās pašapziņas līniju

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai (VARAM) ir salīdzinoši plaša atbildības joma, ietverot pašvaldības, e-lietas un vidi, kuru intereses un vajadzības bieži vien savstarpēji konkurē. Tomēr vēsturiski valdības veidošanas sarunās šī ir bijusi viena no iekārojamākajām ministrijām, jo cieši saistīta ar ES fondu līdzekļu sadali. Pašreiz gan ne “Vienotība”, ne Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) nav izrādījušas ambīcijas pārņemt no nacionāļiem VARAM vadību. Tādēļ Gerhardam, kurš joprojām bauda savas partijas uzticību, ir labas izredzes saglabāt šo amatu arī nākamajā valdībā. Arī citu partiju pārstāvji viņa darbošanos kopumā vērtē pozitīvi.

“Ja noliekam malā jautājumus par partijisko piederību un skatāmies tikai no profesionālā viedokļa, tad Gerhards ar saviem pienākumiem tiek galā labi,” atzina Rīgas mērs Nils Ušakovs (“Saskaņa”). Ministrijai un pašvaldībai gan ne reizi vien bijušas domstarpības, bet tas ikdienas darbā esot tikai normāli. “Ir jautājumi, kur mums domas sakrīt, bet ir arī kur nesakrīt. Taču pats galvenais, ka ministrs ir izveidojis struktūru, kas gatava diskusijai un debatēm,” skaidroja Rīgas mērs.

Līdzīgu viedokli pauda arī Ventspils mērs Aivars Lembergs (ZZS). No ierēdniecības nākušajam Gerhardam dažkārt pārmet birokrātisku vilcināšanos brīžos, kad nepieciešama stingra politiska izšķiršanās, bet Lembergs iebilst šim raksturojumam. “Atceros diskusiju Lielo pilsētu asociācijā, spriedām par to, vai Ministru kabineta noteikumi par Eiropas fondu projektiem arī jāsaskaņo ar Eiropas komisiju. Mēs, pašvaldības, uzskatījām, ka darbības programma ir jau saskaņota un nav ko zaudēt laiku, saskaņojot katru normatīvo aktu. Turpretim Finanšu ministrija visu gribēja saskaņot ar Briseli. Tad Gerhards ļoti stingri un pārliecinoši nostājās pašvaldību pusē, ieturot vienlaikus tādu nacionālās paš­apziņas līniju, ka vismaz kaut ko varam taču arī paši lemt bez nemitīgas skraidīšanas uz Briseli,” atstāstīja Ventspils mērs.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. Koalīcijas nomenklatūra! Atbildēt

  Vai nekā labāka NA tiešām nav ko piedāvāt?

 2. Īsts varas spogulis. Ministrs, kurš sadzeras deguna pilienus un ar dienesta auto svētdienā brauc virsū dievlūdzējiem.

 3. Bet,kā tad ar paredzēto Daugavas iznīcināšanu,pārvēršot to par kanālu un slūžu sistēmu,lai izveidotu plānoto ūdensceļu,kas savienotu Baltijas,Melno un Kaspijas jūras? Kā ar Gerharda rosināto PVN palielināšanu pārtikai? Skat.Gerhards: jādomā ir par PVN likmes pārtikai palielināšanu,nevis samazināšanu”,LETA,2008.gada.13.februāris. Par tiem klusajiem,latviešiem taču ir labs sakāmvārds!

 4. K. Gerhards- lielo pilsētu ministrs valdībā. Izceļas ar izteiktu neieinteresētību par savu nozari, pat necenšas to apgūt. Izskatās, ka savu amatu cieš kā zobu sāpes. Patiesībā ļoti bīstams valsts līdzsvarotai reģionālai attīstībai.

  • Vislielāko ļaunumu valstij Atbildēt

   nodara nekompetence un mugurkaula trūkums lēmumu pieņemšanā, bet to Gerharda kungam nevar pārmest.

   • Kādus lēmumus ar stingru mugurkaulu tad Gerhards savas ministrēšanas laikā būtu pieņēmis? Un nesakiet, ka par Gudrona dīķiem, tur visu smagumu iznesa VVD vadība.

 5. Nav jsu grūti sarunāt, lai Ušakovs, kura īstenotajam nekustamā nodokļa paaugstinājumam Gerhards nelika šķēršļus, tāpat arī Lembergs, kurš visas durvis VARAMā ar kāju atver un savāc lauvas tiesu no ES fondiem, saka ka viņu pakalpiņš Gerhards ir labs ministrs. Bet fakts ir tāds, ka Gerhards ne vella nedara. Tikai atsēž ministra amatu, ļaujot katram vilkt Latvijas pašvaldību un vides nozares deķi savā virzienā. Par IKT nemaz nerunājot. Bet nu ja labi ir tie, kas neko nedara, tad jau par korumpētiem lēmumiem un rīcības novilcināšanu jāapbalvo ar nākamo nomināciju ministra krēslā.

Draugiem Facebook Twitter Google+