×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.4°C
Vilis, Vilhelms
Svētdiena, 27. maijs, 2018
28. marts, 2013
Drukāt

Klusuma skaņas ciešanu laikā


Vasks_62

Lielajā Piektdienā, 29. martā, Rīgas Domā izskanēs īpašs sakrālās mūzikas koncerts – Latvijas Radio koris un orķestris “Sinfonietta Rīga” atskaņos trīs savas paaudzes izcilu skaņrades meistaru – Gijas Kančeli, Arvo Perta un Pētera Vaska meditatīvo mūziku, piedaloties solistēm – altistei Lienei Kļavai un dziedātājai Ievai Paršai.


 

Programmas idejas autors, Latvijas Radio kora mākslinieciskais vadītājs Sigvards Kļava, stāstot par koncertu, norāda – ciešanu laika mirklis ir kaut kas sevišķs ne tikai baznīcas kalendārā, bet arī katra cilvēka iekšējā ritumā, uzsverot – cilvēki šajā laikā nāk ar sevišķu garīgu pieprasījumu. Koncertam diriģents izvēlējies “trīs gara brāļu” – latvieša Vaska, igauņa Perta un gruzīna Kančeli – darbus. Pēc diriģenta teiktā, viņi ir komponisti, kuru vārdi jau paši par sevi veido veselu laikmetu mūzikā, kuri radījuši pašpietiekamu mūzikas valodu.

Rezignēts, sāpīgs un vienlaikus mierinošs ir gruzīnu autors Gija Kančeli, kura daiļradei raksturīgos spējos dinamikas kontrastus šoreiz varēs sajust skaņdarbos “Caris mere”, “Einmal” un “Exil”. “Kad baznīcā, sinagogā vai mošejā nenotiek dievkalpojums, tajā valda īpašs klusums. Es vēlos pārvērst šo klusumu mūzikā,” par savu mūziku teicis Kančeli.

Visā pasaulē atzītā igauņu zvaniņu tehnikas meistara Arvo Perta meditatīvo rokrakstu koncertā pārstāvēs motetes “Da pacem Domine” un “Salve Regina”, kā arī “Svētceļnieku dziesma”, kas sacerēta 1984. gadā – četrus gadus pēc tam, kad Perts emigrēja no PSRS uz Vāciju. Skaņdarbs veltīts igauņu kinorežisoram Grigorijam Kromanovam, ar kuru Perts sadarbojās kino jomā.

Visbeidzot koncertā skanēs arī latviešu pazīstamākā komponista Pētera Vaska mūzika. No mūsu skaņraža darbiem S. Kļava izvēlējies Mesas daļu “Agnus Dei” un rāmo “Tēvreizi” jeb “Pater noster”.

S. Kļava uzsver, koncertā ļoti būtiska būs visu trīs autoru kopesamība – saruna starp trim ļoti dažādiem muzikāliem rokrakstiem, kas tomēr ir ļoti līdzīgi pēc savas garīgās izpausmes.

Līdzās Latvijas Radio kora un “Sinfonietta Rīga” saspēlei skanēs arī dziedātājas Ievas Paršas ekspresīvais alts – māksliniece ir Lielās mūzikas balvas ieguvēja, viņas uzmanības lokā ir galvenokārt laikmetīgā un latviešu komponistu mūzika. Viņai pievienosies Lienes Kļavas alta solo. Mūziķe bijusi orķestra “Sinfonietta Rīga” altu grupas koncertmeistare, bet kopš 2010. gada ir Bergenas filharmoniskā orķestra altu grupas koncertmeistara vietniece, kā arī Birmingemas simfoniskā orķestra ārštata mūziķe.

 

VARBŪT NODER

Laiks – 29. III 19.00.

Vieta – Rīgas Doms.

Biļetes – “Biļešu paradīzes” kasēs, HYPERLINK “http://www.bilesuparadize.lv” www.bilesuparadize.lv.

Cena – Ls 7.

 

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+