Latvijā
Politika

KNAB par pārkāpumiem EP vēlēšanu kampaņā piecām partijām piemēro naudas sodu 16


Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja priekšnieks Jaroslavs Streļčenoks.
Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja priekšnieks Jaroslavs Streļčenoks.
Foto: LETA

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) piecām partijām par pārkāpumiem 2014.gada Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanu kampaņā piemērojis naudas sodus, trešdien žurnālistiem pastāstīja KNAB.

Izvērtējot partiju un to apvienību iesniegtās deklarācijas, KNAB amatpersonas pret piecām partijām vai to apvienībām uzsāka administratīvo pārkāpumu lietvedību, tika pieņemti lēmumi par to saukšanu pie administratīvās atbildības, uzliekot naudas sodu kopsummā par 2870 eiro.

Partijai “Alternative” piemērots naudas sods 2,7 tūkstošu eiro apmērā. KNAB skaidro, ka “Alternative” nebija norādījusi izdevumus par prezentācijas materiāliem 28 tūkstošu eiro apmērā un dāvinājumus 28 tūkstošu eiro apmērā. Tāpat partija nebija ievērojusi saņemto ziedojumu publicēšanas kārtību.

Savukārt Zaļo un zemnieku savienībai (ZZS) piemērots 100 eiro naudas sods. ZZS deklarācijā nebija norādījusi izdevumus par pasta pakalpojumiem, reklāmām internetā. ZZS deklarācijā neprecīzi bija arī norādījusi izdevumus par reklāmu radio un vidē.

Kopumā piecas partijas vai to apvienības savās deklarācijās nebija norādījušas līdzekļus 36,7 tūkstošu eiro apmērā.

KNAB konstatējis, ka partija “Alternative” pieņēmusi ziedojumu no fiziskas personas, kas pārsniedz fiziskai personai noteikto ierobežojumu attiecībā uz ziedojumu veikšanu vienai politiskajai partijai vienā gadā par 27 tūkstošiem eiro.

KNAB vadītājs Jaroslavs Streļčenoks norādīja, ka pērnais gads bijis “izaicinājumiem pilns” gads, jo tajā notika gan EP vēlēšanas, gan Saeimas vēlēšanas.

No 14 politiskajām partijām vai to apvienībām, kas piedalījās EP vēlēšanās, divas partijas likumā noteiktajā termiņā neiesniedza savas deklarācijas. Par savlaicīgu deklarāciju neiesniegšanu partija “Suverenitāte” tika saukta pie atbildības un sodīta ar 40 eiro naudas sodu, savukārt partijai “Par prezidentālu republiku” izteikts mutvārdu aizrādījums.

“Suverenitāte” uzlikto naudas sodu nav samaksājusi, līdz ar to lēmums nosūtīts piedziņai zvērinātam tiesu izpildītājam.

Raksturojot situāciju kopumā, Streļčenoks norādīja, ka rupji pārkāpumi no partijām EP vēlēšanās netika konstatēti. Salīdzinot vidējo ziedojumu apmēru, viena ziedojuma apmērs salīdzinājumā ar 2013.gadā notikušajām pašvaldību vēlēšanām EP vēlēšanās bija dubultojies.

2014.gadā KNAB saņēma 51 iesniegumu par iespējamiem pārkāpumiem priekšvēlēšanas aģitācijas un partiju finansiālās darbības normatīvo aktu ievērošanā. Par iesniegumos minētajiem faktiem birojs veica četras pārbaudes par iespējamo publiskas personas institūcijas administratīvo resursu izmantošanu priekšvēlēšanu aģitācijas veikšanā, septiņas pārbaudes veiktas par iespējamo slēpto priekšvēlēšanu aģitāciju pirms vēlēšanām un 22 pārbaudes par iespējamiem priekšvēlēšanu aģitācijas pārkāpumiem.

Iesniegumos un sūdzības iedzīvotāji un politiskās partijas lūdza KNAB skaidrot partiju finansēšanu, kā arī ziņoja par konkrētiem gadījumiem, kad, iespējams, pārkāpti priekšvēlēšanu aģitācijas ierobežojumi vai izmantoti valsts vai pašvaldību administratīvie resursi priekšvēlēšanu aģitācijas veikšanai.

KNAB 14 gadījumos konstatēja priekšvēlēšanu aģitācijas izdevumus, kas ieskaitāmi partiju un to apvienību vēlēšanu kampaņas izdevumos un norādāmi vēlēšanu ieņēmumu un izdevumu deklarācijās.

Pērn 120 dienu ilgajā priekšvēlēšanu aģitācijas periodā tika publicēta un pārbaudīta informācija par politisko partiju un to apvienību 857 saņemtajiem dāvinājumiem par kopēju summu 1,39 miljonu eiro apmērā. Salīdzinoši pašvaldību priekšvēlēšanu periodā 2013.gadā, tika publicēta un pārbaudīta informācija par partiju 3,2 tūkstošiem saņemtajiem dāvinājumiem 2,2 miljonu eiro apmērā.

LA.lv