Uncategorized

Ko saņems vecāki?0

Foto – Edvīns Kamoliņš

Jaunu gadu sākot, visu der salikt pa plauktiņiem. Labklājības ministrija atgādina, kādus pabalstus un piemaksas vecāki saņems 2013. gadā, kā arī atbild uz biežāk šai sakarā uzdotajiem jautājumiem.

 

Bērna kopšanai

* Bērna kopšanas pabalstu līdz gada vecumam nestrādājošiem ir tiesības saņemt, ja tā pieprasīšanas dienā neesat nodarbināti (uzskatāmi par darba ņēmējiem vai pašnodarbinātajiem). Šis pabalsts no 1. janvāra ir 100 latu mēnesī.

– Ja jau 2012. gadā saņemts bērna kopšanas pabalsts, vai šogad to turpinās izmaksāt 50 latu apmērā vai lielāku?

– Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) no 1. janvāra pārrēķina pabalsta apmēru, ja tas piešķirts līdz 2012. gada 31. decembrim, un izmaksa turpināsies arī šogad.

– Vai ir nepieciešams jauns iesniegums VSAA, lai pārrēķinātu pabalstu?

– Pabalstu pārrēķina automātiski pēc aģentūras rīcībā esošās informācijas. Tas nozīmē, ka vecākiem nav nepieciešams jauns iesniegums.

– Vai uzreiz no 1. janvāra varēs saņemt pabalstu jaunajā apmērā?

– No janvāra līdz martam bērna kopšanas pabalstu vēl saņemsiet līdzšinējā 50 latu apmērā, jo pārrēķināšana ir ļoti darbietilpīga. Starpību starp veco un jauno apmēru jeb iekavēto summu izmaksās līdz 2013. gada 1. aprīlim.

– Vai būs iespējams vienlaikus saņemt divus pabalstus – vienu mātei, vienu tēvam? Piemēram, ja bērns dzimis 2012. gada oktobrī, māte – studente – nav strādājusi, vecāku pabalsts noformēts tēvam, kam ir ienākumi ar nodokļiem. Vai māte varēs pieteikties un vienlaikus saņemt 100 latu pabalstu?

– Abus pabalstus vienlaikus nav iespējams saņemt. Izmaksās tikai vienu – vecāku pabalstu (strādājošiem) vai bērna kopšanas pabalstu (nestrādājošiem). Vecāki paši var izvēlēties, kuru pabalstu saņemt ir izdevīgāk.

* Bērna kopšanas pabalstu no 1 līdz 1,5 gada vecumam gan strādājošiem, gan nestrādājošiem vecākiem ir tiesības saņemt neatkarīgi no tā, vai iepriekš esat strādājuši vai ne. Pabalsts no 1. janvāra ir 100 latu mēnesī.

– Ja jau 2012. gadā saņemts bērna kopšanas pabalsts, vai šogad to turpinās izmaksāt 30 latu apmērā vai lielāku?

– Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra no 1. janvāra pārrēķina pabalsta apmēru, ja tas piešķirts līdz 2012. gada 31. decembrim, un tas notiek automātiski pēc aģentūras rīcībā esošās informācijas. No janvāra līdz martam bērna kopšanas pabalstu saņemsiet līdzšinējā 30 latu apmērā. Starpību izmaksās līdz 1. aprīlim.

– Ja bērnam decembrī aprit pieci mēneši un viņa kopšanai saņemts vecāku pabalsts, vai 2013. gadā varēs saņemt 100 latu pabalstu par kopšanu no gada līdz pusotra gada vecumam?

– Jā, noteikti. Par bērna kopšanu no gada līdz pusotra gada vecumam saņemsiet pabalstu 100 latu apmērā.

* Bērna kopšanas pabalstu no 1,5 līdz 2 gadu vecumam gan strādājošiem, gan nestrādājošiem vecākiem ir tiesības saņemt neatkarīgi no tā, vai iepriekš esat strādājuši vai ne. Pabalsta apmērs paliek līdzšinējais – 30 latu mēnesī.

 

Piemaksas

* Piemaksu par dvīņiem vai vairākiem bērniem ir tiesības saņemt neatkarīgi no tā, vai iepriekš esat strādājuši vai ne. Piemaksa par diviem vai vairākiem vienās dzemdībās dzimušiem bērniem būs šāda:

– par kopšanu līdz pusotram gadam – 100 latu mēnesī par katru nākamo bērnu;

– par kopšanu no pusotra līdz diviem gadiem – 30 latu mēnesī par katru nākamo bērnu.

– Vai, saņemot piemaksu, maksās arī bērna kopšanas vai vecāku pabalstu?

– Piemaksu izmaksās papildus bērna kopšanas pabalstam vai vecāku pabalstam. Piemēram, ja iepriekš nestrādājošai mātei piedzimuši dvīņi, viņa par tiem saņems 200 latu mēnesī (100 latu bērna kopšanas pabalsts plus 100 latu piemaksa), kamēr tie sasniegs pusotra gada vecumu. Pēc tam gan bērna kopšanas pabalsts, gan piemaksa būs 30 latu mēnesī (tātad kopā māte par dvīņiem saņems 60 latu mēnesī).

– Cik ilgi varēs saņemt šo piemaksu?

– Piemaksu par dvīņiem vai vairākiem vienās dzemdībās dzimušiem bērniem maksās līdz bērna divu gadu vecumam.

– Ja piemaksa jau saņemta, vai 2013. gadā to turpinās izmaksāt 50 latu apmērā vai lielāku?

– Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra automātiski pārrēķinās piemaksas apmēru, tātad vecākiem jauns iesniegums VSAA nav vajadzīgs. No janvāra līdz martam cilvēki to saņems 50 latu apmērā, jo pārrēķināšana ir ļoti darbietilpīga. Starpību izmaksās līdz 1. aprīlim. Ja, piemēram, novembrī un decembrī māte saņēma 50 latus, arī šī gada pirmajos mēnešos piemaksu viņai izmaksās 50 latu apmērā, taču vēlāk būs arī pārējā summa.

 

Minimālais pabalsts

* Minimālo vecāku pabalstu strādājošiem ir tiesības saņemt, ja arī pirms bērna dzimšanas esat strādājuši. Minimālais vecāku pabalsts ir 100 lati mēnesī, un to varēs saņemt līdz vienam gadam.

– Ja minimālais vecāku pabalsts jau saņemts, vai to turpinās izmaksāt 63 latu apmērā vai lielāku?

– No janvāra līdz martam minimālo vecāku pabalstu varēs saņemt līdzšinējā 63 latu apmērā, jo pārrēķināšana ir ļoti darbietilpīga. Starpību izmaksās līdz 2013. gada 1. aprīlim. Ja, piemēram, decembrī māte saņēma minimālo vecāku pabalstu 63 latu apmērā, arī 2013. gada pirmajos mēnešos tas pagaidām būs 63 lati.

 

Izmaksu griesti

* Divkāršojušies maternitātes, paternitātes un vecāku pabalstu izmaksu griesti. Tas nozīmē, ka par vienu kalendāra dienu izmaksā 23,02 latus un 50 % no summas virs 23,02 latiem.

– Ja oktobrī ir piešķirts vecāku pabalsts ar ierobežojumu, vai, sākot no 1. janvāra ,šo ierobežojumu atcels?

– No 2013. gada 1. janvāra vecāku pabalstu aprēķina pēc jaunās formulas.

 

Uzziņa

Ja radušies vēl kādi jautājumi vai neskaidrības par pabalstiem un piemaksām 2013. gadā, meklējiet informāciju internetā: www.vsaa.lv vai jautājiet tuvākajā VSAA nodaļā!

 

 

LA.lv
LE
LETA
Uncategorized
Mihaela Šūmahera “Ferrari” pārdots izsolē par rekordcenu
17. novembris, 2017
LE
LETA
Uncategorized
Stalone noliedz apsūdzības seksuālā uzbrukumā kā “smieklīgas”
17. novembris, 2017
LE
LETA
Uncategorized
Berluskoni nebūs jāuztur bijušā sieva, škiroties no 1,4 miljoniem eiro mēnesī
16. novembris, 2017

Lasītākie raksti

Par svarīgo

ZE
Zane Eniņa
Latvijā
Pipara burgeri labdarībai. Roju Puķi piesaka “Latvijas lepnumam” 1
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
“Dienas Biznesam” par slēptu politisko reklāmu draud 100 000 eiro sods
5 minūtes
LA
LA.LV
Dabā
Kā jums šķiet, vai Latvijā vēl būs 20 grādi? Toms Bricis stāsta par astronomisko rudeni
4 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Londona: Breksita sarunas uzņem tempu
3 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Pēkšņi kļuva par parādniekiem? Iedzīvotāji min ticamāko versiju
1 stunda