Kompensācijas par mēra dēļ likvidētajām cūkām varētu izmaksāt mēneša laikā 0

Reģistrēto cūku audzētāji kompensācijas par cūku mēra dēļ likvidētajiem dzīvniekiem saņems iespējami operatīvi, šodien Jaunmoku pilī notiekošajā zinātniskajā forumā “Cūkkopības nozares iespējas un izaicinājumi 2020” cūku audzētājus informēja Zemkopības ministrijas Lauku attīstības atbalsta departamenta Valsts atbalsta plānošanas nodaļas vadītāja vietniece Biruta Ingiļāvičute.

Reklāma
Reklāma
Daudzas šo nezina! 15 populārākās sieviešu kļūdas seksā 20
Veselam
Psihiatre safabricējusi informāciju pacientes ambulatorajā kartē, lai “uzliktu viņu uzskaitē”: “Es esot lauzusi kāju, un man esot seksuālā disfunkcija” 8
Ko Ķīna dara ar zinātnieku, kurš patvaļīgi pasaulei atklāja Covid-19 izplatību? 60
Lasīt citas ziņas

Viņa norādīja, ka kompensācijas saskaņā ar noteikto kārtību tiesīgi saņemt tikai reģistrētu dzīvnieku īpašnieki un tās varētu tikt izmaksātas viena mēneša laikā pēc tam, ka dzīvnieku īpašnieks būs iesniedzis nepieciešamos dokumentus Lauku atbalsta dienestā (LAD).

“Kārtība paredz, ka Pārtikas un veterinārā dienesta inspektori pēc cūku likvidācijas noformē aktu, kurš trīs dienu laikā saimniekam jāiesniedz LAD. Tāpat jāiesniedz iesniegums par kompensācijas pieprasījumu. Lai gan noteikumi paredz, ka epidēmiju gadījumā kompensācijas izmaksā reizi ceturksnī, šajā gadījumā, iespējams, kompensācijas tiks saņemtas viena mēneša laikā,” norādīja ZM pārstāve.

CITI ŠOBRĪD LASA

Uz jautājumu par gaidāmo kompensāciju apmēriem viņa norādīja, ka tās ir noteiktas ar normatīvajiem aktiem un pienākas gan par likvidētajiem dzīvniekiem, tiem paredzēto barību, gan arī inventāru, kas dezinfekcijas nolūkos arī tiks iznīcināts.

“Par vaislas sivēnmāti un kuili pienākas 120 lati, par nobarojamo cūku – 100 lati, par sivēniem – 25 lati. Par barību plānoti 50 lati par katru tonnu graudu, bet kompensācija par lopbarības piedevām tiks aprēķināta atbilstoši vidējai tirgus vērtībai. Par iznīcināto pamatinventāru, kas ir vērtīgāks par 100 latiem, tiks maksāti 70%, bet par mazvērtīgo inventāru – lāpstām, dakšām, slotām utt. – 30% no pavadzīmē norādītās vērtības,” sacīja Ingiļāvičute.

Kā liecina Ministru kabineta daba kārtība, jautājumu par kompensāciju izmaksu plānots skatīt valdības ārkārtas sēdē pirmdien, 3.decembrī. Tad tiks skatīts informatīvais ziņojums “Par veiktajiem pasākumiem un priekšlikumiem turpmākai rīcībai cīņā ar klasisko cūku mēri” un rīkojuma projekts “Par finanšu līdzekļu piešķiršanu no valsts budžeta programmas “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem””.

Kā teikts dokumentos, Zemkopības ministrija (ZM) cūku mēra apkarošanas pasākumiem no valsts budžeta līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem lūgs piešķirt 165 110 latu.

No prasītās summas 43 557 latus paredzēts atvēlēt Pārtikas un veterinārajam dienestam, bet 121 553 latus – valsts zinātniskajam institūtam “Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts “BIOR””.

Kā ziņots, klasiskais cūku mēris 26.novembrī konstatēts trijās Latgales saimniecībās – divas no tām atrodas Piedrujas pagastā, bet viena – Svariņu pagastā. Iepriekšējās dienās tika likvidētas divas cūkas Svariņu pagastā, savukārt šodien notiek pārējo inficēto dzīvnieku likvidācija Piedrujā.

Reklāma
Reklāma

Tikmēr Krievija paziņojusi par cūkgaļas importa aizliegumu no Latvijas, savukārt Baltkrievija šādu paziņojumu izteica jau 23.novembrī, kad cūku mēris tika konstatēts mežacūkām.

Latvijā pēdējo reizi saslimšana ar klasisko cūku mēri reģistrēta 1996.gadā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.