×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.3°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
28. maijs, 2015
Drukāt

“Kremerata Baltica” Dzintaru mazās koncertzāles atklāšanā

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Baiba Skride

Līdz ar nule atnākušo pavasari pietuvojies arī ikgadējais festivāls “Kremerata Baltica” – vēl pirms tā oficiālās atklāšanas izcilais orķestris sniegs koncertu Dzintaru koncertzāles sezonas atklāšanā 29. maijā. Nule restaurētajā Mazajā zālē klausītājus līdz ar orķestra “Kremerata Baltica” skanējumu priecēs Baibas Skrides vijoles solo un ieskanēsies šā gada festivāla “Kremerata Baltica” oficiālā komponista – Mečislava Veinberga mūzika.

Šogad festivāls “Kremerata Baltica” norisināsies jau divpadsmito reizi un tā centrālā vadlīnija būs poļu un ebreju izcelsmes komponists Mečislavs Veinbergs, kas līdz šim guvis nepelnīti mazu uzmanību pasaules mūziķu un atskaņotājmākslinieku aprindās. Viņa devums mūzikas pasaulei aprakstāms ar divdesmit divām simfonijām, septiņpadsmit stīgu kvartetiem, astoņām vijoļsonātēm un daudziem citu žanru darbiem, to skaitā arī ap 40 skaņu celiņu pagājušā gadsimta kinomūzikai. Veinberga šķietami tumšais mūzikas raksturs kalpo kā fons izteiktiem miera meklējumiem un katarsei.

Orķestris “Kremerata Baltica” un Gidons Krēmers jau iepriekš savā repertuārā iekļāvuši Veinberga darbus, tomēr īpašu pasaules uzmanību šim komponistam izdevās pievērst tieši ar 2014. gadā “Kremerata Baltica” un G. Krēmera ieskaņoto albumu “Mieczyslaw Weinberg” un turpmākajām koncertturnejām visā pasaulē.

“Mečislavs Veinbergs ir viens no lieliskākajiem 20. gadsimta komponistiem, kura daiļrade tikusi tikai nesen pienācīgi izvērtēta, un es kopā ar orķestri “Kremerata Baltica” aktīvi piedalos šajā procesā. To apliecina arī mūsu ECM apgādā klajā laistais un starptautiskajā mūzikas apritē augstu novērtētais Veinberga dubultalbums. Latvijā jau esam spēlējuši viņa klavierkvintetu orķestra versijā, 2. un 4. kamersimfoniju, kā arī lielu skaitu kamermūzikas darbu. Ar katru šādu reizi atkal un atkal jābrīnās, kā šāda – tik emocijām bagāta – mūzika līdz šim bija tikpat kā nepamanīta, tāpēc mūsu XII festivālu komponista laikabiedru un draugu mākslas kontekstā esam veltījuši Veinbergam – viņa izcilās mūzikas dziļākai iepazīšanai un saprašanai,” norāda G. Krēmers.

Dzintaru koncertzālē skanēs M. Veinberga “Kamersimfonija”. Līdzās tai izskanēs arī Pētera Čaikovska “Variācijas par Rokoko tēmu” čellam un stīgu orķestrim – skaņdarbā dzirdēsim Liepājas Simfoniskā orķestra un “Kremerata Baltica” mūziķa Ērika Kiršfelda čella solo. Savukārt latviešu skaņraža Pētera Vaska brīnišķīgais vijoļkoncerts “Tāla gaisma” skanēs orķestra un solistes – izcilās latviešu vijolnieces – Baibas Skrides sniegumā. Mūziķe kopā ar māsu, pianisti Laumu Skridi, šogad tikusi nominēta “BBC Music Magazine” balvai par Šimanovska vijoļkoncerta ierakstu. Kopš 2010. gada novembra B. Skride spēlē Stradivāri vijoli “Ex Baron Feilitzsch” (1734), ko viņai laipni aizdevis Gidons Krēmers. “Kremerata Baltica” koncertā Jūrmalā izskanēs arī Emīla Dārziņa “Melanholiskais valsis” “Kremerata Baltica” mūziķa Andreja Puškareva aranžējumā.

Koncertam Jūrmalā sekos “Kremerata Baltica” festivāla koncerti, kas no 5. līdz 8. jūnijam norisināsies Rīgā, Siguldā un atjaunotajā Vidzemes koncertzālē “Cēsis”.

Varbūt noder

Koncerts 29. VI 20.00

Biļetes: “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv

Cena: EUR 20 – 65.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+