×
Mobilā versija
+7.2°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
2. maijs, 2016
Drukāt

Kādas normas PSRS pārkāpa, okupējot Latviju, grāmatā analizē pētniece Sajadova (71)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Veronika Sajadova

Pirmais fundamentālais pētījums, kurā aplūkoti un apkopoti starptautisko tiesību pārkāpumi un starptautiskie noziegumi PSRS–Latvijas attiecībās; pirmais, kurā Latvijas vēstures traģiskākie notikumi aplūkoti tiesību zinātnes skatījumā – tāds ir pieteikums grāmatai “PSRS un Latvija. Starptautisko tiesību pārkāpumi”, kas iznācis apgādā “Lauku Avīze”. Protams, arī agrāk bijis gana daudz izdevumu, veltītu PSRS latviešu nīcināšanai 30. gadu beigās, 1940. gada 17. jūnija padomju okupācijai, 1941. un 1949. gada deportācijām, tomēr pārsvarā tie bijuši vēsturiska rakstura, bez precīzas, apkopojošas analīzes no juridiskā un starptautisko tiesību viedokļa, visu “saliekot pa plauktiņiem” un norādot, tieši kādas normas PSRS ar savu rīcību toreiz pārkāpa. Šo darbu paveikusi juridisko zinātņu doktore Veronika Sajadova. “PSRS un Latvija” pamatā ir viņas 2013. gadā LU aizstāvētais promocijas darbs “Starptautisko tiesību pārkāpumi PSRS–Latvijas attiecībās”.

Viņai šis darbs paņēmis desmit gadus, recenzenti promocijas padomē atzīmējuši, ka tāds darbs izstrādāts pirmo reizi.

Intervijā “LA” V. Sajadova stāsta, ka viens no pirmajiem jautājumiem viņai bijis: vai pret latviešiem tika vērsts genocīds? “To arī savā darbā rakstu, ka attiecībā pret latviešiem var konstatēt genocīda elementus. Par dažādiem skatījumiem attiecībā uz sarežģītām problēmām es grāmatā piedāvāju Latvijas skatpunktu, Krievijas skatpunktu un starptautisko tiesību redzējumu. Protams, Krievijai nāktos ļoti grūti atzīt, ka PSRS īstenoja genocīdu, jo tas uzreiz ir saistīts ar okupācijas fakta atzīšanu, kompensācijām un tā tālāk – tas viss maksātu Krievijai naudu. Un lielu naudu.”

– Lai arī veido komisijas un skaita zaudējumus, māc šaubas, vai kāds Latvijā un Krievijā uztver nopietni iespēju, ka PSRS mantiniecei Krievijai varētu tikt pieprasīta konkrēta kompensācija par okupācijas laiku.

V. Sajadova: – Krievija tomēr sāka rēķināt savus ieguldījumus Latvijas PSR, lai Latvijas prasības gadījumā iesniegtu pretprasību. Starp citu, es savā darbā izskatu arī jautājumu, vai 1940. gadā Latvija vispār bija pieļāvusi kādus pārkāpumus, kas attaisnotu okupāciju un represijas. Vai tiešām bija kāds pamats tā iejaukties Latvijas politiskajā un sociālajā dzīvē? Protams, tādu pārkāpumu, kādi bija uzskaitīti PSRS ultimātā, nebija. Un tas varētu mums palīdzēt, ja nu Krievija tiešām sadomātu iesniegt kādu pretprasību.

– Par 1940. gada vasaru arī mēdz apgalvot, ka PSRS nedarījusi neko unikālu, jo tolaik “tā pasaulē bija pieņemts”.

– Ja kaimiņš ir noziedznieks, arī jums jākļūst par noziedznieku? Jā, starptautiskās tiesības tajā laikā patiešām tika masveidā pārkāptas. Bet atcerēsimies, ka Tautu savienība izslēdza no savām rindām PSRS par uzbrukumu Somijai. Ja PSRS jau toreiz nebūtu izslēgta, to droši vien izslēgtu 1940. gadā pēc Baltijas valstu okupācijas. Par spīti praksē piedzīvotajam, nevienam no starptautiskās sabiedrības toreiz neradās šaubas par to, kas notika.
– “Mūžīgais” jautājums – okupācija vai aneksija… Īpatnēji, ka Krievijas vēsturnieki vēl būtu gatavi runāt par aneksiju, bet nekādā gadījumā ne par okupāciju.

– Šeit var pateikt: “Mēs esam jūs pieķēruši!” Aneksija tiek uzskatīta par okupācijas procesa noslēdzošo daļu. Aneksija nevar notikt, ja nav notikusi okupācija. Jā, es arī esmu lasījusi tādu Krievijas vēsturnieku formulējumu, taču, ja jau jūs atzīstat, ka bija aneksija, tātad jūs automātiski atzīstat, ka bija okupācija. Krievijas bailes no vārda “okupācija” drīzāk ir psiholoģiskas, jo vairākums 30. – 40. gados veikto okupāciju bija militāras. Tam vārdam ir ļoti negatīva nokrāsa, kamēr “aneksija” skan nedaudz citādi.

Daži Krievijas vēsturnieki ir piedāvājuši mums piekāpties un atzīt, ka Baltijas valstīs tika ieviests nevis “okupācijas režīms”, bet gan “komunistiskais režīms”, taču vienalga – sveša režīma uzspiešana citai teritorijai liecina par okupāciju. Sauciet kā gribat, būtība no tā nemainās.
– Tajā, ka no Krievijas tiek prasīta atbildība par PSRS izdarīto, nav nekādu pretrunu?
– Nē. Tās ir sekas tam, ka Krievija ir ne tikai PSRS mantiniece, tiesību un saistību pārņēmēja, bet pat turpinātājvalsts, tāpat kā mūsdienu Latvija ir 1918. gada Latvijas turpinājums. Uz to norāda arī pati Krievija, piemēram, pārņemot pārstāvniecību starptautiskajās organizācijās un daļēji saglabājot valsts himnu. Tātad Krievijai ir jābūt atbildīgai par PSRS veiktajām darbībām.

Visu interviju lasiet 2. maija “Latvijas Avīzē” vai e-izdevumā

Pievienot komentāru

Komentāri (71)

 1. Я наследник подданных Российской Империи, плативших подушную подать на поддержание экономики Курляндии не признаю Латвию 1918 года, это сепаратистское образование оторванное от Российской империи, которую я требую восстановить в полном объеме в границах 1904 года согласно норм международного права грубо попранного в 1917 году в сентябре месяце.

 2. Я негражданин и знать вашу конституцию наизусть не обязан. Но. Даже я знаю, что в конституции нет ни одного пункта, в котором было бы написано, что именно на этом портале я обязан общаться на латышском языке. Наоборот, статья 100 гарантирует свободу слова и запрещает цензуру, так прямо и сказано каждый имеет право….Я не обязан испрашивать разрешения ни у вас, ни у любого другого человека, для того, чтобы высказать своё мнение! Это и есть демократия, между прочим. Этот портал существует в интернете и подключится к нему может любой человек на планете, любой. А также оставить комментарий на своём языке!

 3. lieliska un precīza intervija – griež pogas mūsu juristiem un vēsturniekiem

 4. Veronikai derētu saprast, ka ne Staļina ne Pūķina krievnacisti nekādas “normas” neatzīst, atskaitot pašu izgudrotās normas.

 5. Liels paldies autorei par lielo un svarīgo darbu! Okupācijas (un tās beigu posma – aneksijas) tēzes juridiskā pamatošana ir nepieciešama, lai nodrošinātu Latvijas valsts turpināšanās doktrīnas pastāvēšanu, proti, ka šodienas Latvijas valsts ir tā pati, kas dibināta 1918.gada 18.novembrī (un nevis kaut kad 1990. vai 1991.gadā). Tas savukārt ir pamats, cita starpā, Latvijas pilsonības atjaunošanai, Latvijas zelta atgūšanai, represēto rehabilitācijai, zemes īpašuma atgūšanai un daudzām citām konsekvencēm, kas vismaz daļēji atjaunoja taisnīgumu. Tādēļ autores pūles ir tiešām valstiskas pateicības vērtas!

  • Вот и открылась причина и такая необходимость всей этой юридической казуистики: обоснование прав собственности для одних и обоснование лишения права собственности других, на когда то общую собственность. Всё остальное просто словесная шелуха, оправдание грабежа в своих собственных глазах.

 6. latvietis parastais Atbildēt

  kā mai fascinē šie dzīvotāji pagātnē:) viņi nemācās no pagātnes, viņi tajā dzīvo. šodienā viņi neiekļaujas, nākotne viņus neintresē. eksistē tikai pagātne. tāpat kā tie zaudejumu rēķinātāji. nu kam to rēķinu piestādīs? no kā taisās ko prasit? staļins /hruščovs/brežņevs jau sen miruši

  • Rēķinu piestādīs krievu nācijai, jo krievu nācija izveidoja gan PSRS, gan vēlāk šo PSRSu krievu nācija dažādu iekšēju un ārēju spēku ietekmē transformēja par tagadējo Krieviju.
   Iedomājies – Latvija 1936.gadā okupētu lietuviešu zemes. Šovinisti 2016.gadā teiktu, ka latvieši jau nav vainīgi, jo vainīga ir Ulmaņlatvija, bet Ulmaņlatvijas vairs nav, jo Ulmaņlatvija sabruka un pārstāja eksistēt.

   • latvietis parastais Atbildēt

    tad jau ar vāciešiem sāciet to rēķinu iekasēt, vai par 700 gadiem viņu verdzi’bā jau piemirsāt

    • jā – vajadzētu prasīt arī no vāciešiem. Gan par 700 gadiem, gan par Molotova-Ribentropa paktu, gan to okupāciju, kuru vācieši veica no 1941.-1945.gadam. Un no zviedriem, kuri kolonizēja latviešu zemes un vēlāk tās pārdeva Krievijai.
     Savukārt vislielākie kompensāciju saņēmēji būtu somugri, baltu tautu pēcteči un Ziemeļu tautas – jo krievi kā tauta neradās Krievijā. Krievi atnāca un sagrāba gan baltu, gan somugru, gan ziemeļtautu zemes un šajās zemēs izveidoja to, ko tagad sauc par Krieviju. Krievi īstenībā nav Krievijas autohtoni jeb pirmiedzīvotāji jeb grafistu valodā runājot aborigēni. Maskava – vēsturiski somugru zeme. Pēterburga – vēsturiski somugru zeme un tā var turpināt.

     • Какие у вас исключительно дремучие взгляды. Почему то предпочитаете совсем не вспоминать про свой собственный пакт с Гитлером, который был заключен вами даже раньше. Живёте исключительно прошлым и все вам должны?! Про переселение народов вообще не слышали. Да если бы не оно на месте Петербурга может и до сих пор были бы леса да болота, а уж не как не город с дворцами. Всё то у вас наперекосяк, начиная с собственного ника.

     • to grafists

      varbūt mazliet sīkāk par to mūsu paktu ar Hitleru-kur,kad un par ko.

     • Да вот пожалуйста, Википедия даёт такие данные. «Договор о ненападении между Германским рейхом и Латвией был подписан 7 июня 1939 года в Берлине министром иностранных дел Латвии В. Н. Мунтерсом и министром иностранных дел Германии Риббентропом.» Плюс к этому ещё вот это : Опубликована информация о том, что германский исследователь Р. Аманн обнаружил в документации Службы новостей для заграницы Германии меморандум от 8 июня 1939 года со ссылкой на тайную статью, требующую от Латвии координировать с Германией все оборонительные меры против СССР.

     • baigi pieticīgais !

      Kāpēc Vikipēdiju ? Labāk Staļina konstitūciju ! 🙂
      .
      Norādi savus ĪSTOS izziņas avotus ! Neslēp !

     • Да чем вас Википедия то не устраивает? Какие претензии ко мне? У вас же полно своих собственных историков. Может вам ещё и текст из архивов выкрасть?!

     • Tu Vikipēdiju maz proti atrast datorā, “programmētāj” ?

     • А что, чтобы пользоваться гуглом надо много умения?

  • Hitlers jau arī sen miris Atbildēt

   bet jaukie vācieši maksāja un joprojām maksā par mazā fīrera izpriecēm. Tas ir tikai taisnīgi. Nav ko bēdāties. Gan jau krievijai neizbēgami pienāks sava kārta. Un tā pagātnes zināšana ir łoti laba un vērtīga lieta jo tad netikvien tev ir sava pašapzińa bet ar to citam ir daudz, daudz grutāk tevi vilkt aiz degunu uz nezinkurieni.

 7. ”Laikam tie komentāri ar autorien nav bijuši Staļina teātrī ( brīvprātīgi un 99% piedalījušies un 99 % par – par ko , lai nepieved pie bedres) ? Palasi Staļina konstitūciju – tik jauki un silti paliek pat Kolimā zeltu rokot..- Laikam nekas nav atgājis un pat būdīgie sanitāri nelīdzēs , ja nu Aleksandra augtumi…
  Tikai neviens nepiemin līgdeguņu likteni 1941. gadā – kad tos nelaidā pāri PSRS 1939. gada robežai – ņepoloženo- un visa tateicība par tanku bučošanu 1940.gadā = savu padarījāt un liecinieki nav vajadzīgi …

 8. nekadas normas jo latvijas tauta baigas demonstracijas gaza julmana rezimu nodibinaja jauno rezimu ko nosauca par socialismu …un krievijas armijas klatbutne iedrosinaja tautas massas iziet ielas un gaza ulmani…saucamo socialismu cela 50 gadu latvija bija visbagataka republika-krievija….vai jus nesaprotat macaties psrs vesturi aunu-aitas….

 9. Pēc kaimiņu propogandas ieskatiem latvieši ir nozaguši impērijas teritoriju un vardarbīgi tajā iekārtojuši savu valsti,bet tas jau tā nebūšot mūžīgi.Šajo murgu uzvedumos mūsu azotē izaudzētie un ES dāsni atalgotie eirodarboņi jūtas kā zivis ūdeni un ar savu klātbūtni šos agresoru murgu pastiprina.

 10. kas latviešus iznīcināja 30.g. beigās, krievi vēl nebija ienākuši.

  • 30 gadu beigās Latvija ziedēja un plauka! Kad Krievija to okupēja 40. gadā tad tā tika iznīcināta! Kur ńēmi savu “vēsturi”?

   • Te laikam domāts tas genocīds, ko veica pret Krievijā dzīvojošajiem latviešiem. Krievijā 1937.gadā iznīcināja ~80% no visiem t.s. Krievijas latviešiem. Viņu vienīgais noziegums – piederība pie latviešu tautības. Kā ieraudzīja, ka pasē ieraksts “”latvietis” – tā uzreiz nāvessods.

  • Staļina režīms iznīcināja gandrīz visus latviešus,kas dzīvoja Krievijā 1937/38 gadā.Pēc ieraksta pasē latvietis.Nošaut un beigta balle.

 11. Aneksiju var veikt arī bez okupācijas, bet PSRS gadījumā šo jautājumu apspriešana ir vienu muļķu mēģinājums pārējos taisīt par muļķiem, jo PSRS laikā ne tikai par okupāciju, bet pat par aneksiju nebija ne runas – bija Latviešu tautas gribas(~99%) izpildīšana pēc Vislatvijas referenduma par apvienošanos ar krievu brāļu tautu…

  • vari precizēt kur un kad notika tas “Vislatvijas referendums par apvienošanos ar krievu brāļu tautu…”?

 12. Vai svešā valodas ieiešana viedoklu apmaiņā ir LA politika? tas ir idiotisms!

 13. Какой «замечательный» труд. Оказывается между оккупацией и анексией нет разницы. Какие интересные выводы. Какие способные юристы. А впрочем, ничего удивительного, ведь кто оплачивает «исследование», тот оплачивает и нужный результат, всё логично. Вот только называться учёным после этого странновато как то.

  • Ir gan “razņica”.Bez okupācijas nav iespējama aneksija.Tā taču ir pati vienkāršākā loģika-nevar anektēt zemi,kuru vispirms neokupē.Tā ,ka nāksies vien atzīt,ka tā okupācija patiešām BIJA.Tātad kaut kur jābūt arī okupantiem,lai kā jums to negribētos.

   • Vai kāds, lūdzu, neprecizētu, kurā datumā tā okupācija beidzās.
    Lai varētu mēģināt atcerāties, kādas tad dzīvē bija izmaiņas.

    • Okupācija turpinās jo “DDD” NAV noticis !
     Pat darbu nevar atrast, ja nezina okupantu valodu !
     Runa par krievu valodu, jo angļu, vācu u.c. ir papildus bonusi.

   • Юридическая казуистика вещь безусловно занимательная, но не более того. Эти понятия различаются, определённо и категорично. При оккупации в принципе не может быть выборов и местной власти. Я не юрист и то понимаю. А уж все утверждения о сознательном и целенаправленном геноциде просто смехотворны на фоне того факта, что в то «ужастное» время численность всех групп населения, в том числе и латышского, росла, а сейчас после 25 лет независимости, мы близки к демографической катастрофе.

   • 1940.gada 17.jūnijā Rīgas iedzīvotāji ar interesi vēro, kā Stacijas laukumā izvietojas 5 Sarkanās armijas tanki.
    15.jūlijā notiek Saeimas vēlēšanas, kurās piedalās vairāk, kā miljons Latvijas pilsoņu, un kurās uzvar Darba tautas bloks.
    21.jūlijā Latvijas Tautas saeima pieņem lēmumu lūgt Padomju savienību uzņemt tās sastāvā Latviju, 5.augustā PSRS Augstākā padome šo lūgumu apmierina.
    Vot, i visa okupācija.

    • kādi “bloki”vēl piedalījās tajās vēlēšanās izņemot to “Darba tautas bloku”?

    • А на фото люди с цветами и лица у всех счастливые. Нет, конечно же можно и выборы подтасовать и всё такое. Но вот счастливыми людей быть не заставишь. Искренность же нельзя подделать. Что, вот все все были обмануты?

     • aculiecinieks

      nez kur grafists tādas fotogrāfijas redzējis?tās laikam no vācu ienākšanas Rīgā 1941.gada vasarā.Tad gan visiem bija laimīgas sejas.Laimīgs tāds cilvēks,kas nopietni tic,ka Latvijā kāds priecājās,ka krievu armija ienāca…Par vācu armiju gan no sirds priecājās.Sākumā.Bet tas ilgi neturpinājās.

     • Ну например в энциклопедии Советская Латвия 1985 года на стр.218. Видел и другие, да тесть покойный Язеп рассказывал, он тогда совсем мальчишкой был.

     • Jāzeps stāstīja?Nu Rīgā bija tāds bariņš krievu no Maskavas ielas un daži žīdi no bagātām ģimenēm ar Mavriku Vulfsonu priekšgalā.Tad vēl paši krievu karavīri tika pārģēbti civilās drēbēs,lai paši sevi sagaidītu ar puķēm rokās.Tā jau nevar teikt,ka ielas bija Pilnīgi tukšas.Tukšas bija,jo latvieši bija šausmīgi nobijušies un bez sevišķas vajadzības tajā dienā ārā negāja.Atsaukties uz padomju enciklopēdiju gan nav diez cik prātīgi.Maigi sakot.

     • Maigi sakot не надо врать самим себе. Как будто в стране не было подпольщиков коммунистов, были. И рабочие заводских окраин и сельские рабочие ведь тоже были. И эту энциклопедию ведь не я составлял, там в оглавлении сплошь латышские фамилии, академики да профессора между прочим.

     • > grafists 2. maijs, 2016 18:59

      Ja tāds “Jāzeps” būtu eksistējis īstenībā, viņš būtu piecēlies no miroņiem un tev ar brūnu koku sadevis pa to tukšo “komunista” pauri…

     • tajā laikā,

      grafist,Latvijā bija ,paldies Dievam,bija kārtība.Nekārtība sākās pēc okupācijas.Pāris simti sarkano pagrīdnieku lielākoties sēdēja cietumā ne ilgāk kā pusgadu,bet pēc okupācijas tika fiksi atbrīvoti un iecelti augstos amatos,neņemot vērā viņu zemo izglītības līmeni,faktiski analfabētismu.Bet strādniekiem un zemniekiem nebija nekādas vajadzības pēc tādām pārmaiņām,kādas sākās pēc okupācijas un aneksijas.Protams,ka bija arī lētticīgie,kuri cerēja uz “labāku dzīvi”.Neviens jau nesaka,ka tādu nebija.Runa ir par tautas lielākās daļas noskaņojumu un to,ka krievu tanku ienākšana nekādu prieku neradīja.Jūs esat propogandas upuris.Lai nu kas,bet Kremlis bija un ir propogandas lielmeistari,melu Tēvi.Viņus neviens pasaulē šajā ziņā nav līdz šim pārspējis.Jūsu nīstais Hitlers šajā ziņā ir zīdainis,jo sludināja to,kam pats no sirds ticēja un runāja,ko domāja un savā grāmatā rakstīja savu patiesību,kam miljoni arī ticēja un tic vēl joprojām.Bet mūsu “dārgie'”profesori un akadēmiķi meloja karjeras vai baiļu dēļ.Labi dzīvot viņiem gribējās un nonākt tur,kur nonāca tie godīgie arī negribējās.

     • > grafists 2. maijs, 2016 18:59 2. maijs, 2016 20:09
      Память тестя марать не дам! Могу назвать и имя и отчество и фамилию, и где похоронен. Столяр краснодеревщик, мастер золотые руки. Мы с ним в одной партии были.

     • > grafists 2. maijs, 2016 18:59 2. maijs, 2016 20:09
      Память тестя марать не дам! Могу назвать и имя и отчество и фамилию, и где похоронен. Столяр краснодеревщик, мастер золотые руки. Мы с ним в одной партии были…

     • aritmētika klibo ? .

      Ja tu būtu vienā partijā bijis, tad tev būtu jābūt jau zem zemes !!!
      būt būt būt 🙂

     • Да, уж как вам хочется, чтобы меня не было, прямо вижу, как вас ручки трясутся.

    • cik neticama līdzība ar Krimas 2014.gada variantu-pie mums vēlēšanas,Krimā referendums un tālāk viss kā pēc notīm.Lūgtin lūdzamies gan mēs,gan “Krimas tauta”(nez kas tā tāda?).

    • Paskaidro, ko nozīmē-vēlēšana! Kāda bija iespēja “izvēlēties”? Cik partijas izvirzija savus kandidātus? Pēc kuras valsts likumiem notika “vēlēšanas” Kā varēja sasniegt 96,4% vēlēšanās piedalijušos skaitu? Ja tik daudzi atbalstija šo spēku, tad ņemšos apgalvot, ka notika 100% latvijas iedzīvotāju prāta zaudēšana. Ja fabrikanti, zemnieki,armija, aizsargi, garīdznieki, tirgotāji nobalsoja par sociālistisko ceļu, tad par veselo saprātu nevar būt ne runas.

 14. Tad kad Krievija kritīs Atbildēt

  tā varēs celties, gluži kā Vācija, vienīgi caur izplatītas grēku nožēlas un reparāciju maksāšanas. Netikvien Krievijai būs par savo łaunumu jāatzīstas bet par to arī jāmaksā.

  • Вам же про уши от дохлого осла говорили уже. Чего вам ещё надо?

   • Tiešām – pūķina papagailis ! Nav tak smadzeņu ne grama paurī !

    • nu ko var darīt, Atbildēt

     ja grafists mīl to Putinu un to Kremli?Sirdij nepavēlēsi.

     • ja grafists ir zilais ? Bez baltā un sarkanā…

     • Вы сами знаете, кто у вас там голубой преголубой. Не надо нарываться на грубость.

     • nav mums zilās krāsas karogā ! .

      Ja neesi pamanījis: mums ir SARKANS – BALTS – SARKANS!

     • Так и я не про флаг. Разве не понятно.

    • Сами вы попугай. Хотите спорить – спорте, обзываться то зачем? А если не умеете или не можете, ну так не ввязывайтесь.

     • pat neatšķir raksturojumu no apsaukāšanās !

     • zināšanai

      Apsaukāšanās būtu, ja tevi nosauktu vārdā, kas nepiemīt, piemeram: gudrs, pieklājīgs, asprātīgs …

 15. Velnam tā vai tā ar laiku parādās āža nags vai astes gals!:)

Draugiem Facebook Twitter Google+