Pasaulē

Krievija uzlauž NATO karavīru viedtālruņus 16


NATO spēku karavīri mācībās Ādažu poligonā šā gada oktobrī.
NATO spēku karavīri mācībās Ādažu poligonā šā gada oktobrī.
Foto – Gatis Indrivecs/Latvijas armija

Krievija ir atklājusi jaunu fronti cīņā pret NATO, cenšoties iegūt informāciju par pretinieku, izmantojot vājo punktu gandrīz visu sabiedroto karavīru aprīkojumā: viņu viedtālruņu vājo aizsardzību pret uzlaušanu.

Kiberkramplauži izseko NATO karavīrus

Krievija ir aktivizējusi darbības, lai, uzlaužot NATO karavīru tālruņus, iegūtu operatīvu informāciju par karaspēka daudzumu un mēģinātu ietekmēt karavīru morāli, raksta izdevums “The Wall Street Journal”, atsaucoties uz rietumvalstu militārpersonām. Krievija noliedz, ka veiktu šādus uzbrukumus, taču Rietumu amatpersonas izteikušās, ka aiz šīs kampaņas neapšaubāmi stāv Krievija. Ekspertu ieskatā uzbrukumu raksturs liecina par valstiska līmeņa koordināciju, turklāt izmantotās iekārtas, tādas kā tehniski sarežģīti bezpilota lidaparāti, kas aprīkoti ar vismodernākajām novērošanas sistēmām, nav pieejamas vairākumam civilpersonu. Kampaņas mērķis ir NATO valstu 4000 karavīru vienības, kas šogad izvietotas Polijā un Baltijas valstīs, lai aizsargātu alianses Austrumeiropas robežu ar Krieviju, raksta “WSJ”, atsaucoties uz rietumvalstu militārpersonām.

ASV armijas pulkvežleitnants Kristofers Lerē šā gada jūlijā tika iecelts par NATO bāzes komandieri Polijā. Drīz pēc tam, atgriežoties no šaušanas mācībām, viņš atklāja, ka viņa personīgais viedtālrunis ticis uzlauzts un esot pazudis. Kiberkramplauzis bija centies uzlauzt tālruņa otro aizsardzības līmeni, lietojot Krievijas IP (interneta protokola) adresi. “Tajā bija “Apple” aplikācijas karte, kuras centrā bija Maskava,” teica Lerē, kura dienesta vieta nav tālu no lielas Krievijas militārās bāzes. “Kartē bija brīdinājums: kāds cenšas piekļūt jūsu tālrunim.” Pulkvežleitnants Lerē, kura uzdevums ir sagatavot karaspēka taktisko izvietojumu, lai atvairītu varbūtēju Krievijas iebrukumu, arī atklājis, ka tiek fiziski izsekots pa viedtālruni. “Viņi, lai kas tie būtu, noteica manu konkrēto atrašanās vietu,” viņš teica. Pēc komandiera vārdiem, vismaz sešiem no viņa vienības karavīriem ir uzlauzti viedtālruņi vai sociālā tīkla “Facebook” konti. Viņaprāt, ar šiem incidentiem Krievijas izlūkdienests gribēja pavēstīt, ka viņš tiek izsekots, viņa tālruņa kodi var tikt uzlauzti un iebiedēt viņa karavīrus. ASV virsnieks Lerē, kurš dienējis Irākā un Afganistānā, atzinis, ka bija domājis, ka dienests Polijā būs vieglāks, jo neviens uz viņu nešaus, taču pēc kiberuzbrukumiem mainījis savu viedokli.

“Dīvainības” mobilajos sakaros

Rietumu amatpersonas atteicās sniegt detalizētu informāciju par tehniskajiem aizsardzības pasākumiem, atzīmējot, ka sabiedroto spēku karavīri ir apmācīti, kā rīkoties dažādās riska situācijās, arī kiberuzbrukumos. Militārās kiberspiegošanas eksperti uzskata, ka dronu lidojumi un viedtālruņu datu vākšana liecina, ka Krievija cenšas pārraudzīt NATO spēku daudzumu jaunajās bāzēs, lai uzzinātu, vai tur nav vairāk karavīru, nekā alianse agrāk publiski paziņojusi. Dažas Rietumu militārpersonas apšauba šīs Krievijas kampaņas militāro svarīgumu, jo tā esot nodarījusi niecīgu, ja vispār kādu zaudējumu un bieži notiek publiskās informācijas laukā. Tomēr citas Rietumu amatpersonas uzskata, ka krīzes apstākļos uzlauztu viedtālruņu dati var tikt izmantoti, lai palēninātu NATO atbildi Krievijas militārai darbībai, ja, piemēram, komandiera personiskais tālrunis tiktu lietots viltus pavēļu došanai. Lai arī šāda saziņa, izmantojot privātu tālruni, nevar tikt ņemta vērā, tā var radīt sajukumu, atzīmē eksperti. Ja uzlauzts tālrunis tiek iesaistīts drošas saziņas rajonā kādā militārā postenī, tas var tikt izmantots slepenas informācijas vākšanai.

Janvārī Igaunijas un Krievijas pierobežā daudzi Igaunijas armijas karavīri sūdzējās par “dīvainībām” savos viedtālruņos. Tas notika īsi pirms britu un franču karavīru ierašanās Tapas militārajā bāzē. Incidentu pārbaude liecināja, ka Krievija ir izmantojusi pārvietojamu antenu, lai piekļūtu viedtālruņiem šajā apvidū, teica Igaunijas armijas virsnieks. “Ierīce pārtvēra tālruņu datus un izdzēsa tos, pārtraucot sakarus,” viņš piebilda. Līdzīgas “dīvainības” mobilajos sakaros esot novērotas Latvijā laikā, kad notika NATO spēku izvietošana Ādažu militārajā bāzē. Kādu ASV karavīru pie sporta zāles uzrunājis kāds cilvēks, kurš zinājis detaļas par karavīra privāto dzīvi. Līdzīgs incidents ar kādu ASV karavīru noticis, braucot vilcienā Polijā. Ir pamats uzskatīt, ka abos gadījumos bijuši iesaistīti Krievijas aģenti, raksta “WSJ”, atsaucoties uz avotu NATO aprindās. “Krievija ir vienmēr centusies piekļūt NATO karavīriem izlūkošanas informācijas iegūšanai,” uzskata Keirs Džailzs, Londonas Starptautisko attiecību institūta eksperts, “taču pēdējā laikā izvērsta vēl nepieredzēta izsekošanas un iebiedēšanas kampaņa.” Martā kāda igauņu jauniesaucamā viedtālrunis sāka spēlēt hiphopa mūziku, ko viņš nebija ielādējis, kad bija izvietots Krievijas pierobežā, un tālrunī sāka pazust dati. Kopš incidenta janvārī karavīriem Tapas bāzē jāizņem viedkartes no saviem tālruņiem. Viņiem ir atļauts lietot internetu tikai īpašās drošās vietās. Ģeolokācijas lietošana ir aizliegta. “Mēs jau atrodamies neizziņota kiberkara apstākļos,” paziņojusi Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite.

LA.lv