Pasaulē
Eiropa

Ar “Ferrari” dauzīšanu un naudas mazgāšanu slavens krievu oligarhs izvēršas Nicā 16

Foto – Reuters/LETA

Francijas policija Vidusjūras kūrortā Nicā aizturējusi Krievijas parlamenta deputātu miljardieri Suleimanu Kerimovu saistībā ar izmeklēšanu par nodokļu krāpniecībā gūtu ienākumu atmazgāšanu.

Pleibojs sadragā “Ferrari”

Skandāla centrā ir greznā villa “Hier”, kas agrāk piederējusi Šveices uzņēmējam Aleksandram Študhalteram. Nicas likumsargu rīcībā ir informācija, ka villas patiesais īpašnieks ir Krievijas oligarhs un Federācijas padomes senators Suleimans Kerimovs, kurš tiek turēts aizdomās par naudas atmazgāšanu un izvairīšanos no nodokļiem, raksta avīze “Le Figaro”.

51 gadu vecais zelta ieguves magnāts ir izmantojis vairākas fiktīvas personas, lai nopirktu četrus īpašumus Nicas apkaimē ar kopējo platību vairāk nekā 90 000 kvadrātmetru. Študhalters mēģinājis apstrīdēt šo informāciju, apgalvojot, ka esot šo rezidenču vienīgais īpašnieks un labuma guvējs, taču nesekmīgi. Nicas policijas ievadītās krimināllietas ietvaros villai “Hier” uzlikts arests un tā atrodas Konfiscētā īpašuma pārvaldes pārraudzībā.

Francijas varas iestādes tur aizdomās Kerimovu par villu pirkšanu, izmantojot fiktīvas firmas, kuru dokumentos neparādās viņa vārds. Tas devis miljardierim iespēju minimizēt valstij pienākošos nodokļus. Pēc finanšu ekspertu aplēsēm, Francijas nodokļu dienestā par veiktajiem darījumiem nav iemaksāti vairāki desmiti miljonu eiro.

Nekustamā īpašuma ekspertu vērtējumā villas “Hier” cena ir aptuveni 150 miljoni eiro, taču pirkuma darījumā tā novērtēta par 35 miljoniem eiro.

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Nicas prokuratūra uzskata, ka reālā pārdošanas cena tikusi ievērojami pazemināta. Prokuratūras rīcībā ir kāda vietējā advokāta, kurš tiek turēts aizdomās par krāpniecisku darījumu veikšanu, sarunu ieraksti, atzīstot, ka villas reālā cena varētu būt 127 miljoni eiro. Francijas nodokļu inspektoriem ir aizdomas, ka 92 miljoni eiro, kas veido cenas starpību, varētu būt izvietoti Šveices bankās.

2006. gadā Kerimovs, kuram ir pleiboja slava un plašs autoparks, paša izraisītā avārijā Nicā sadragāja sev piederošo spēkratu “Ferrari Enzo”, kas maksā 650 000 dolāru.

Kremlis aizstāv Kerimovu

Dagestāniešu izcelsmes Krievijas oligarhs Suleimans Kerimovs, kura īpašumu biznesa žurnāls “Forbes” novērtējis par 7,4 miljardiem dolāru, ieņem 21. vietu Krievijas bagātnieku sarakstā. Viņa biznesa darījumus veicinājusi pietuvinātība Kremļa aprindām, atzīmē laikraksts “Le Parisien”.

2000. gadā Kerimovs tika ievēlēts Krievijas Valsts domē no Liberāldemokrātiskās partijas saraksta, bet vēlāk pievienojās valdošajai partijai “Vienotā Krievija”. Kopš 2008. gada viņš ir parlamenta augšpalātas Federācijas padomes senators. Šā gada martā Krievijas prezidents Vladimirs Putins apbalvoja Kerimovu ar goda zīmi “Par nopelniem tēvzemes labā”.

Krievijas prezidenta administrācijas oficiālais runasvīrs Dmitrijs Peskovs paziņojis, ka Kerimova senatora statuss Krievijas Federācijas padomē un fakts, ka viņš ir Krievijas pilsonis, esot “ķīla tam, ka mēs pieliksim visas pūles viņa likumīgo interešu aizstāvībai”.

Peskovs piebilda, ka Kerimovs uz Franciju devies ar diplomātisko pasi. Krievijas aģentūra “RIA Novosti” ziņoja, ka Kerimovs iebraucis Francijā ar privātpersonas ārzemju pasi. Krievijas Ārlietu ministrija bija izsaukusi Francijas diplomātu Maskavā, lai iesniegtu protestu par Kerimova aizturēšanu.

Pēc vairāku noteikumu izpildes Kerimovs atbrīvots. Viņam bija jānodod pase Francijas varas iestādēm un jāiemaksā drošības nauda piecu miljonu eiro apmērā. Pēc Kerimova aizturēšanas Nicā viņam piederošo uzņēmumu akciju vērtība kritās par 117 miljoniem dolāru, ziņo raidsabiedrība BBC.

LA.lv