Foto – Shutterstock

Kucēns čurā uz paklāja. Sodi nepalīdzēs – kā atradināt no šā netikuma? 0

Kā lai rīkojos, ja kucēns pasācis čurāt uz paklāja, tā teikt, iezīmēt savu teritoriju? Neviens man zināmais tīrīšanas līdzeklis tādus iedzeltenus traipus nenoņem. ALEKSANDRINA Rēzeknē

Reklāma
Reklāma
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 27
TV24
“Jāklausās, ka esam šmaukušies.” Par netaisnību un piemaksām tiem pensionāriem, kuri strādājuši padomju laikā 189
Lasīt citas ziņas

Veterinārās ambulances Ikaross veterinārārsts un kinologs Alberts Čipuštanovs pieļauj, ka šādi kucēns rīkojas, jo nav mācīts savas dabiskās vajadzības nokārtot laukā. “Kucēns to varbūt nemaz nezina, ka jāčurā un jākakā nevis uz paklāja, bet kad izvests pastaigā,” skaidro veterinārārsts un piebilst, ka suņuku daudz biežāk nekā pieaugušu suni jāved laukā nokārtoties. “Mazo mājas mīluli jāved pačurāt uzreiz pēc tam, kad ir pamodies, kad ir paēdis, arī tad, ja bijusi ļoti emocionāla rotaļa un dzīvnieks ir satraucies. Tas nozīmē, ka viņu vajadzēs vadāt laukā ik pēc stundas. Ievērojot šo ritmu, kucēns ar laiku sapratīs un pieradīs, ka jāprasās ārā, tiklīdz sagribas čurāt.”

Speciālists uzsver, ka mājdzīvnieka saimniecei vajadzēs apbruņoties ar pacietību, jo kucēna podiņmācība esot ilgstošs process. Tās var būt nedēļas, bet var būt arī vairāki mēneši. Turklāt katrs indivīds podiņmācību apgūstot atšķirīgi. To nosaka gan dzīvnieka dzimums un raksturs, gan tas, cik ilgi drīkstējis mājās čurāt, kur pagadās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Suņuku regulāri vedot laukā, viņam izveidosies reflekss nokārtoties konkrētā laikā. Speciālists saka – dzīvnieks pat iemācīsies paciesties un neslapināt uz paklāja, jo būs jau pieradis to darīt laukā. “Kucēns ne vien iemācās paciesties, bet arī pierod pie substrāta – zemes, zālītes, kas ir zem viņa, kārtojot dabiskās vajadzības.”

Ja suņuks vismaz pāris mēnešu čurājis uz paklāja, speciālists iesaka to tuvināt durvīm, bet pēc tam paklāju saritināt un nolikt aiz durvīm. Tādā veidā sunim tiek dota ziņa, ka jāiet ārā, lai pačurātu. “Ir jāsaprot, ka kucēns ir gluži kā zīdainis, kurš nesaprot, ko dara. Suņa saimnieki bieži vien soda kucēnu, ja ir pačurājis kādā istabas kaktā vai uz paklāja. Dzīvnieks nesaprot, par ko viņu soda, ko sliktu viņš ir izdarījis. Tā veidojas apburtais loks. Saņemot sodu, dzīvniekam pieaug stress, viņš sāk slēpties un slapināt citā vietā.”

Bet kā tad ar teritorijas iezīmēšanu? “Pieaudzis suns iezīmē teritoriju ar urīnu, fekālijām vai skrāpēšanu, lai citiem sugasbrāļiem raidītu signālu – es te dzīvoju, kā arī lai pievilinātu kuces, bet kuces – suni. Taču trīs mēnešus vecs kucēns teritoriju neiezīmē.”

Vai saimniecei būtu cerības iztīrīt kucēna sačurāto paklāju? “Visticamāk, no šā paklāja vajadzēs šķirties. Var mēģināt to mazgāt ar efektīviem mazgāšanas līdzekļiem, bet daudzi no tiem panāk pretējo efektu – dzīvnieka urīna smaku pastiprina, nevis likvidē.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.