×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
10. maijs, 2013
Drukāt

Kultūras dzīves dvēsele


Foto - Anda KrauzeFoto - Anda Krauze

Garkalnes novada senioru sabiedriskajā un kultūras dzīvē lielu artavu devis dāmu klubiņš “Pīlādzītis”, kam nosvinēti desmit gadi. To vada ilggadējā kultūras darbiniece Brigita Taučkele. Viņa “Latvijas Avīzi” lasa jau kopš tiem laikiem, kad to vēl sauca par “Lauku Avīzi”.

 

“Sākotnēji ģimenē to abonēja mans tēvs Georgs, viņam interesē gandrīz vai viss, galvenokārt gan sabiedriskā dzīve. Starp citu, tēvam šomēnes paliek jau 97 gadi, taču viņš joprojām ir rosīgs – glezno. Garkalnes vidusskolā skatāma viņa darbu izstāde,” stāsta B. Taučkele.

Interese par kultūru viņai radusies jau pēc vidusskolas. “Esmu spēlējusi pašdarbības izrādēs, dziedājusi korī pie izcilās diriģentes Viktorijas Bilzēnas. Gandarī, ka arī “Latvijas Avīze”, īpaši tās otrdienas pielikums “Kultūrzīmes”, informē par kultūras norisēm. Bez liekulības saku – “Latvijas Avīzei” ir garīguma aura. Tā nespēj atstāt vienaldzīgu, liek spriest, izvērtēt.” Arī Garkalnes bibliotēkā no visiem laikrakstiem lasītāji visvairāk esot iecienījuši tieši “Latvijas Avīzi”.

Brigita Taučkele ir vietējās kultūras dzīves dvēsele. Viņas ierosmē izveidota novadnieka Jāņa Jaunsudrabiņa piemiņas istaba. Kā zināms, dzejnieks, gleznotājs, dabas draugs un kaislīgs makšķernieks Jānis Jaunsudrabiņš no 1938. gada 12. maija līdz 1944. gada 2. oktobrim dzīvojis mājā Vidzemes šosejā 2.

“Tieši no šejienes viņš bija spiests doties emigrācijā. Tuvojoties frontes līnijai, nacisti lika izvākties divu stundu laikā, rakstnieks ratos salika pašu nepieciešamāko un, tā kā ātrumā nepaguva sadabūt zirgu, ratus vilka pats, no mugurpuses stūma viņa sieva…” atgādina B. Taučkele.

Šogad Garkalnei ir vairāki zīmīgi datumi – ciemam aprit 105. gads kopš pirmās vasarnīcas būves, Vidzemes šosejai – 150 gadi… Pirms Jāņiem klubiņa “Pīlādzītis” dāmas iecerējušas jaunievēlētajiem deputātiem izrādīt Garkalni. “Deputāti ietu, bet visvecākā klubiņa dāma Brigita Zvaigzne, kurai nosvinēta astoņdesmitā dzimšanas diena, varētu braukt kabrioletā un stāstīt par ceļā redzamajiem kultūras vēsturiskajiem objektiem. Pie mums ir daudz ko skatīt,” par plāniem teic B. Taučkele. Viņa arvien rūpējas, lai ļaudis tiktu iepriecināti arī gadskārtu svētkos, izklaidēti gan jautros šovos, gan nopietnās izrādēs. Nereti savā darbā izmanto “Latvijas Avīzes” publikācijas. Scenāriju sacerēšanai lieti noder Franča Usāna “Galvas pilieni”. “Viņa precīzie izteikumi ir tik aktuāli, ka tos var atgādināt diezgan bieži. Tāpēc tos izgriežu un glabāju atsevišķā mapītē.”

“Esam tā paaudze, kas nevar sēdēt rokas salikuši klēpī, gribas izjust darba gandarījumu un neļaut tuvoties vecumam. Klubiņā aktīvi darbojas piecpadsmit dāmas. Daudzas ir talantīgas rokdarbnieces. Piemēram, Emīlija Spalve ir pērļu rotu veidotāja, dejotāja. Starp citu, tieši no mūsu iestudētās dejas “Pīlādžu vīns” arī radās klubiņa nosaukums. Tā kā Emīlija bijusi bioloģe, viņa prasmes pielieto arī, vācot un kaltējot augus savai “Emīlijas tējai”, kas stiprina veselību.”

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+