Kultūra
Literatūra

Kuršu kāpās atklāta bronzas skulptūra Žana Pola Sartra vizītes piemiņai1

Foto: BNS/Scanpix/LETA

Lietuvas Kuršu kāpās atklāta franču filozofa un rakstnieka Žana Pola Sartra bronzas skulptūra “Pret vēju”, ko pēc Lietuvas fotomākslas klasiķa Antana Sutkus pasaulē pazīstamas fotogrāfijas motīviem veidojis tēlnieks Klaudijus Pūdims.

Skulptūra atrodas Pārnidas kāpā, līdzās takai, kas ved uz Nidas saules pulksteni. Tās atklāšanā piedalījās Francijas vēstnieks Lietuvā Filips Žanto, Neringas pašvaldības mērs Darjus Jasaitis un Kuršu kāpu nacionālā parka vadītāja Aušra Fēzere .

Sartrs apmeklēja Nidu 1965.gadā kopā rakstnieci Simonu de Bovuāru, un viņus pavadīja pazīstami tā laika Lietuvas rakstnieki un komunistiskās partijas darbinieki. Šī viņa viesošanās iegājusi vēsturē, tieši pateicoties minētajai fotogrāfijai, kurā filozofs, saliecies pret vēju, soļo pāri baltu smilšu kāpai.

Līdzās lietuviešu un franču valodā iekalti vārdi, ko toreiz teicis Sartrs: “Jūtos tā, it kā stāvētu paradīzes priekškambarī” un “Pirmo reizi mākoņi ir man zem kājām”. Lai skulptūra iekļautos kāpu ainavā, tā nav novietota uz postamenta – Sartra zābaki grimst smiltīs.

Sartra viesošanās toreiz atstāja dziļu iespaidu uz Lietuvas kultūras cilvēkiem, taču par rakstnieka piemiņas iemūžināšanu Lietuvā izskanējuši arī skeptiski viedokļi, norādot, ka padomju vara viņu izmantoja saviem propagandas mērķiem.

Neringas pašvaldība cer, ka šī skulptūra piesaistīs franču tūristus, kuri pēdējo gadu laikā apmeklē Kuršu kāpas aizvien lielākā skaitā.

Līdzīga skulptūra, kas savulaik veidota pēc Sutkus fotogrāfijas motīviem, šobrīd atrodas Francijas nacionālās bibliotēkas pagalmā Parīzē.

LA.lv