×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.0°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
26. marts, 2014
Drukāt

Voldemārs Krustiņš: Labas drēbes var dot, ieročus ne? (32)

Foto - LETAFoto - LETA

Krievijas prezidenta Vladimira Putina ātrā un nesvārstīgā (salīdzinājumā ar Rietumu politikāņu) rīcība ir ietekmējusi arī Latvijas varnešu izturēšanos: patlaban par valstisku tiek uzskatīta runāšana par valsts drošību. Atzīšos, ka šīs runāšanas dažādās vietās un līmeņos man liek atcerēties pasaku par lielīgo āzi, kas pagalmā brēca, ka par pašu vilku nebēdā, – gan tik ilgi, kamēr meža lielkungs neuzbrēca: ei, Andriev, ko tu tur teici? Mūsdienīgā redakcijā šī pasaka skanētu kā “Vienotības” līdera Zaķa k-ga komanda āžiem pozicionēties, bet vilku lieki nekaitināt (“Diena”, 18. martā). Kas arī notiek, runājoties vismaz divas reizes vairāk nekā līdz šim.

Kamēr politiķi – līdz pat Obamas kungam! – runājas, situācija Krimā un Ukrainā attīstās!! Patiesību sakot, attīstās neatkarīgi no Rietumu izteikumiem un brīdinājumiem. Pie jautājuma, kur, uz kurieni, cik tālu attīstīsies šī “situācija”, atbildes pieklust. Tad parasti aicina atcerēties vēsturi un tās mācības. Piemēram, savlaicīgi bruņoties, kas, protams, nav izdarāms bez lielas naudas, ko var iegūt, nebūvējot laikmetīgās mākslas muzejus, kamaniņu braukšanas trases, iesaldējot algas un pensijas. Diemžēl. Taču ar to vien var būt par maz, lai dzīvotu Latvijā un drošībā.

Kā ir ar šo drošību, par kuru nu runā cauri un garām valstij braucošie ārzemju ministri? Kā zināms, vara paļaujas uz NATO – uz Latviju jāatved kāds NATO bataljons, ko krievu bataljoni neriskētu aizskart. Tāds tas galvenais arguments. Uz ko cerēt tautai, ja tā nebēg prom vai neaicina atbrīvotājus, kā notika Krimā?

Nesen viena persona no augstākajām zinātniskajām aprindām, bijušais aizsardzības ministrs laikrakstā izglītoja lasītājus: “Mēs esam atteikušies no teritoriālās aizsardzības, jo kaujas tagad nenotiek kā Otrā pasaules kara laikā. Tagad atlido desants, ieņem galvaspilsētu, valdības māju un parlamentu, un viss.” (“NRA”, 13. martā). Jā, diezgan vienkārši.

Interesanti, ko pa to laiku dara mūsu armija un īpaši zemessardze (kurai pagājušā nedēļā pats ministrs kopīgi ar ģenerāli izdalīja jaunas, labas ārzemju uniformas)? Izdalīja drēbes, bet neiedeva nevienu, pat ne pašaizsardzības ieroci. Ukraina pazaudēja Krimu bezspēcības dēļ, tai nebija spēku vietējo dumpinieku savaldīšanai. Nav skaidrs, kas tādus vajadzības gadījumā savaldītu Latvijā? Izliksimies, ka to darīs policija? Jeb NATO? Tas ir viens no jautājumiem, uz kuru atbildi no ministra Vējoņa pavisam noteikti vēlēsies uzzināt tie pilsoņi, kas patlaban vēlas piedalīties valsts aizsardzībā, konkrētāk, zemessardzē. Un ne tikai viņi, bet arī visi cilvēki, kuri, iespējams (?), paliks neaizsargātajā Latvijas teritorijā.

Pievienot komentāru

Komentāri (32)

 1. Mazā Latvija vienmēr ir bijusi un paliks tikai “logs”
  starp agresīvajām kaimiņu lielvalstīm.
  Mums nav bijis un tagad nav tik lielu karošanas un finansiālo līdzekļu,
  lai sevi nosargātu.

 2. Cienītie aizsardzības politikas veidotāji, pārņemiet Igaunijas piemēru, ja pašiem nav saprašanas. Obligātai iesaukums un finanses apsolīto 2% apmērā, lūk pirmie soļi REĀLAS aizsardzības virzienā.
  Protams, ja tautas vairākums uzskatītu, ka viss cits ir svarīgāks, tad, lai notiek. Tautas balss, Dieva balss. Galu galā arī Krievijā var dzīvot.

 3. Patīkami lasīt ha muldēšanu. Ja jau esi tik gudrs tad atbildi tikai uz vienu jautājumu:” Kas pirmais nokļūs līdz zemessardzes ieroču noliktavām – zemessargs, kurš dzīvo pierobežā vai nezināmas izcelsmes zaļie cilvēciņi un krievu armijas BTRi?” Jau mūsu senči uzskatīja, ka nedrīkst visas olas glabāt vienā grozā. Vai nesanāks tā, ka apbruņojam nevis zemessardzi, bet pavisam citus spēkus?

  • ko tu ar to plinti izdarīsi? kļūsi tikai par vienu varoni, kuru kā traku suni nošāva un sievu izvaroja! prātiņ, nāc mājās!

   • Tātad secinājums viens – Latvijai zemessardze nemaz nav vajadzīga, jo sievu tik un tā izvaros, bet pašu nošaus. Man gan prāts būtu mierīgāks, ja sev līdzi paņemtu kaut pārīti zaļo cilvēciņu, kuri pēc Ukrainas notikumiem domā, ka viņus neviens nešaus.

  • Pareizi, Jezup. Bet tādi ha, utml jau ir tie krievu tanku bučotāji, kuri to vien gaida, un kuriem traucē Latvijas aizsardzības spējas, tieši tāpat kā kremlim lojālajiem politiķiem, kuri atbruņoja Zemessardzi.
   Un vilcināšanās, tukšā pļāpāšana darīšanas vietā, tikai apliecina kā labā reāli strādā tie, no kā atkarīga šī ieroču aprite.

   • ” kuriem traucē Latvijas aizsardzības spējas, tieši tāpat kā kremlim lojālajiem politiķiem, kuri atbruņoja Zemessardzi.” – To Lauku Avīze var savā rakstā skaidri teikt, jo pavēles ir zināmas. Vienīgi, vai LA to gribēs…

 4. Šķiet, ka tīšām tika gāzta valdība, lai tai vietā safabricētu aizstāvēties nespējīgu. Sāeimai būtu jāizsaka neuzticību prezidenta kgm. Par jaunu prezidentu jāliek Pabriku vai citu spējīgu ar virspavēlnieka tiesībām. Zemessardzi steidzami jāapgādā ne tikai ar šmotkām, bet ar moderniem pretuzbrukuma ieročiem, sakariem, pārvietošanas tehniku un tt. Jāapmāca visus ieskaitot jaunatni. Visos karaspēku pārvietošanas virzienos jāizveido aizstāvēšanas būvju sistēmas. Nepieciešamības gadījumā pat jāņem kredīti. Tikai tā var Cerēt uz NATO palīdzību.

  • Pret ko tu aizstāvēsies tajās būvēs? palasi vismaz kādreiz kādu grāmatu par mūsdienu karadarbību, tad sapratīsi, ka tu pretinieka armiju pat neredzēsi, jo tā ienāks strauji stratēģiski svarīgos objektos, paliks kompakti vienā vietā un tā būs piepilsēta… savā mežā tu neredzēsi nevienu pretinieku, jo viņu turp nekad nedosies.
   Ak, jā! Prezidents nav virspavēlnieks. Prezidents pat karu izslidina tikai pēc Saeimas lēmuma un ieceļ virspavēlnieku. Miera laikā prezidents ir valsts bruņotā spēka augstākais vadonis, kas rūpējas par armijas miera laika jautājumiem, kas skaidri definēt Nacionālās drošības likumā. Bet Satversmi jau tu arī neesi lasījis.

 5. Krustiņš pie vecuma **? Pirmkārt, tās nav nekādas ārzemju drēbes, bet beidzot savas, Latvijas, drēbes, pie kurām nu tiek zemessargi! Otrkārt, zemessargiem ir ieroči. Visiem. Un ne tie sliktākie kaujas mežos, lielos attālumos. Kad vienreiz beigsies tā spriešana par armiju vispirms painteresējoties, kas tai ir, kas tai nav. Šis ** tagad iešpļāva sejā 5000 karavīru, 8000 zemessargu, kuri savus pienākumus, atšķirībā no politiskajām prostitūtām un bezkaunīgās ceturtās varas, pilda godam!

  • Jā, dzeltenīgās pikseļu drēbes daļēji ir izgatavotas Latvijā. Daļēji, jo zābaki nāk Ķīnas, arī apģērbā visu uz vietas neizgatavo. Kvalitāte uz vietas izgatavotajam dažreiz klibo- ražots LV cietumu cehos.
   Starp citu, NBS eksistē ārēji krāsas ziņā līdzīgi, bet auduma kvalitātē atšķirīgi bikšu un virskreklu varianti lauku formām. Ir tas, ko savulaik lepni prezentēja majors Brālēns(komplekts 2000latu vērtībā), un ir krāsā līdzīgas, bet lēta un neizturīga auduma bikses, kuras ādažniekiem iztur tikai vienu lauku mācību nedēļu. Interesanti būtu uzzināt, vai zemessargiem deva lēto, tikai krāsā atbilstošo komplektu (bikses, virskreklu) vai tiešām to komplektu ap 2000 latu vērtībā (ar divu veidu-ziemas un vasaras zābaku pāriem). Pieļauju, ka lēto bikšu ,virskreklu variantu + lietoto Gore-tex komplektu no profesionāļu palietotajiem un noliktavās uzkrātajiem. Tas, kas Aizsardzības Ministrijā notiek ar karavīru formām, būtu žurnālistu pētījuma vērts.

 6. Pieturoties pie demokrātijas un brīvas izvēles Latvijā valsts aizstāvēšanai var taisīt šovu,kurā piedalās miljonāru švadrons, homoseksuālistu bataljons ar tajā ietilpstošām geju ,lezbiešu un pedofīlu rotām.Atsevišķo izlūku vadu komplektēt no narkomāniem.Tas tik uzskatāmi parādītu mūsu demokrātijas spēku!!!

 7. Toties ģenerāļu gan mums uz katru vadu pa vienam!

  • Vēl viens aprobežotais. Tu vispār zini, cik mums pašreiz ir to ģenerāļu? Un vispār zini, ka Zemessardzē visi komandieri ir profesionāli virsnieki, kas tādējādi palielina kopējo virsnieku skaitu. Tu zini, ka tehniskajās vienībās virsnieki ir inženieri, lidotāji, ieroču vadības speciālisti utt. Nē, droši vien, bet rakstīt debilus komentārus gan proti. Katra armija uztur virsniekus vairāk nekā varbūt vajag, jo to sagatavošana prasa milzu laiku un līdzekļus. Bet kur tu plāno kara gadījumā ņemt virsniekus, kad jāsāk būs mobilizēt vienības.

   • Ģenerāļu šobrīd tiešām ir mazāk nekā bija plānots, kad Ādažu 2 bataljonus vajadzēja komandēt ”generālim”, kad katrai ZS brigādei par komadieri- ģenerālis. Apmēram 15 gb bija iecerēti. Reāli -NBS komandieris un ZS komandieris ir tie, kas varētu pretendēt uz ģenerāļa pakāpi. Pārējiem pulkvedis par daudz. Bez 3pakāpju ģenerāļu sistēmas.

 8. …un akustiskās koncertzāles Daugavas vidū uz pāļiem!

 9. Plintes jau nedos – nedod dievs vel trāpis kādam ”atbrīvotājam” un zudīs solītā komisijas naudiņa par zemessargu izdošanu.

  • kuram zemessargam nav iedota plinte… nu tās beidzot ir visiem. pietiekamā daudzumā un ar pietiekamu munīcijas daudzumu mācībām. Melot mazāk vajag. Būs valstij nauda, iedos arī ko jaunāku, bet lai mācītos, pietiek ar šo, kas ir, jo problēma nav dzelžos, bet problēma ir tajos, kas tos dzelžus lietot. viņiem ir jāzina arī tas, kā tos dzelžus lietot gan vienatnē, gan grupā, gan lielākā apakšvienībā.

   • Lielā X dienā,kā bija zem atslēgas, tā paliks, nebūs lielkomandas un atslēgas jau var sargāt Krimas saulītē iedeguši vīri…Par visu padomāts jau savlaicīgi. Par to, kam kalašņikovs zem madrača gan nevar zināt – var sākt šaut…

 10. Nekas nav piebilstams? Atbildēt

  “Латвия-исконная земля русских. Будь хозяином своей земли!” Skat.Rodina.lv сайт русской Латвии.

 11. Zemessargiem jāizdala ieročus!

 12. Izlīgums ar partiju “Русский союз Латвии, “antifašistiem”,ar”Прибалтийский казачий круг?

 13. Kur ir pirmskara Latvijas divas zemūdenes un tanki,patronu ražošana tepat Latvijā? Kur ir raķetes un aizsargi,kā Igaunijā?

  • Kas tev liedz sākt šādu ražošanu. Uz priekšu! Spēj piedāvāt konkursos savu produkciju un valsts armijai to nopirks. Ak, jā! Tu jau tikai komentārus proti rakstīt, bet nevis izveidot biznesu, kas varētu sacensties ar Rietumu militārās rūpniecības censoņiem, kas desmitiem gadu strādā pie tehnoloģijām. kādas raķetes tu gribi? Latvija ir kopējā NATO pretgaisa aizsardzības sistēmā kopš pirmās dienas kā iestājās šajā aliansē. ja kādā valstī ir daudz maz spēcīga, apmācīta Zemessardze, tad tā ir vienīgi Latvijā, jo pie mūsu kaimiņiem tā ir tikai uz papīra. nenoniecini to, kas ir mums pašiem, jo tu nemaz nezini, kas ir/nav kaimiņiem!

 14. Zemessargiem neizdalīja jaunas ārzemju formas! Zemessargiem izdalīja jaunas formas, kas tiek ražotas Latvijā uz vietas.

  • Vai tiešām JAUNAS formas? Cik es zinu, tiek dalītas profesionāļu (Ādažos un citās vienībās) galīgi nenonēsātās jeb 2.kategorijas formas. Tāds iekšējas NBS aprites humpals.
   Sajūsmai par Jaunām formām nav vietas. Zemessargiem dos par dārgu naudu šūtās dzeltenīgās ārzemju misijām domātās (Latvijas apstākļiem nepiemērotās), bet profiņiem tādas pašas, bet ar zaļajiem ‘pikseļiem’.
   Attieksme pret zemessardzi nemainās- kā humpalas deva, tā dod. Tagad -vietējās aprites.

   • Klausies Tu, mērgli! Ja neko nezini, tad nemuldi! Zemessargi saņem tieši tādas pašas un tik pat jaunas formas kā karavīri. Un nākamgad visi saņems arī otras formas, mazliet zaļākas. Bet ja Tu būtu savā mūžā bijis Latvijas mežā, tad saprastu, ka no rudens līdz pavasarim tur ar zaļu formu vispār nav ko darīt. Un vēl – tā nav tuksneša, bet pilsētvides forma. Arī citās valstīs karavīriem vienlaikus ir vairāku maskēšanas rakstu un krāsas formas, jo uzdevumi ir dažādi, tāpat kā reljefs, gadalaiks utt. Universāla ir tikai viena forma, bet to pašu nēsā hameleons!

    • Lamāties ir slikts tonis, ja nav argumentu. ja nezini, nevajag maizes dzirnavas virināt. Jo bija plāns profiņu valkātās bet nenovalkātās formas atdot zemīšiem, bet profiņus ietērpt dzeltenīgajām identiskās, bet zaļganās. Jo reālu karavīru NBS ir mazāk kā formas nēsātāju, kuriem formām izdilst tikai dibens. Laiks pagājis, formas jāmaina, bet nekas īsti novalkāts nav. Ķīmiski tīrītās formas un dezinficētos zābakus jau valkā zemessargi.
     Doma bija vienkārša-95.gada modeļa formu noliktavās nav, iedos dzelteņīgās zemīšiem, lai novalkā, bet profiņiem- dzeltenīgo zaļganos klonus, Brīdī ,kad zemīši būs novalkājuši dzelteno formu pavalkātos krājumus, jāsāk būs novalkāt līdz galam jauntapušos un noliktavās esošos profiņu pavalkātos zaļgano formu krājumus. Visa armija vienādi tērpta līdz nākamajai formu reformai.
     Neciešu, kad lamājas un melo.

     • melis esi tu. Zemessargi saņēma no centrālās noliktas pavisam jaunas gaišās formas, jo armija atsakās no vecajām ASV tipa formām. Tā vietā, lai meklētu kur tādus mēslus sadabūt, armija pāriet tikai uz jauno formu, bet jau divos variantos. Tas nozīmē to, ka visiem – karavīriem, zemessargiem – būs vienotas formas.

Draugiem Facebook Twitter Google+