Latvijā
Sabiedrība

Laika novērojumu stacijām – starptautiski atzīts novērtējums0


Attēls no vēsturiskām Mērsraga laika novērojumu reģistrācijas grāmatām.
Attēls no vēsturiskām Mērsraga laika novērojumu reģistrācijas grāmatām.
Foto – LVĢMC

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) Mērsraga un Priekuļu novērojumu stacijām piešķirts Pasaules meteoroloģijas organizācijas (PMO) novērtējums par ilggadēju darbu, informēja LVĢMC sabiedrisko attiecību speciālists Oskars Vizbulis.

Mērsraga novērojumu stacija tika izveidota 1895. gada 1. novembrī, savukārt Priekuļu – 1912. gada 1. jūnijā. Šoruden abas novērojumu stacijas saņems PMO sertifikātu un informatīvu plāksni, kas tiks novietota pie meteoroloģiskajām stacijām.

Lai abām novērojumu stacijām varētu piešķirt ilggadējo novērojumu stacijas statusu, tām jāatbilst vairākiem PMO noteiktajiem kritērijiem, piemēram, tām jābūt izveidotām vismaz pirms 100 gadiem un kopš tā laika vismaz vienam no meteoroloģiskajiem elementiem jātiek mērītam un novērotam līdz 2018. gada 31. janvārim. Mērījumu iztrūkums nedrīkst pārsniegt 10% pēdējo 100 gadu laikā, izņemot kara vai dabas katastrofas periodus.

Tāpat vēsturiskās stacijas metadatu informācijai jāietver ģeogrāfiskās koordinātas, tajā skaitā novērojumu stacijas augstums, jābūt uzrādītam arī meteoroloģiskā elementa un tā mērvienības un novērošanas grafikam. Svarīgi, lai novērojumu stacija nav tikusi pakļauta pārvietošanai, kas ietekmētu klimatoloģisko datu rindu saglabāšanu.

LA.lv