×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.9°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
8. jūlijs, 2015
Drukāt

Atis Klimovičs: Prezidentam Porošenko jārēķinās, ka sabiedrība ir nogurusi no kara (7)

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Ukrainas prezidenta Petro Porošenko norāde, ka Minskas vienošanās ievērošana uzskatāma par vienīgo konflikta risinājumu, ir diplomātiski nepieciešams apgalvojums, lai galvenajiem Kijevas sabiedrotajiem nerastos pat vismazākās aizdomas par šīs valsts vadības miermīlīgo nostāju. Taču ar reālām iecerēm šādā veidā atgūt kontroli pār okupētajiem Donbasa rajoniem un iedibināt gaidīto mieru Porošenko teiktajam, visdrīzāk, nav sakara. Ukrainas prezidenta komanda pazīst savu sarunu partneri un tādēļ visus riekstus vairs neliek vienā groziņā, kā tas notika Krimas atņemšanas laikā. Kremļa solījumiem Ukrainā vairs akli netic. Par to iespējams pārliecināties, apmeklējot kara zonu, kur vērojama armijas vienību rotācija, pārvietošanās un izlūkgrupu darbošanās. Visdrīzāk, Ukrainas armija nepieciešamības gadījumā ir spējīga ātri nogādāt vajadzīgajā tuvumā savus smagos ieročus un atbildēt Krievijas atbalstītajiem teroristiskajiem spēkiem. Arī aizsardzības ministrs vairākkārt norādījis, ka ukraiņi esot gatavi jaunu uzbrukumu atvairīšanai, bet ziņojumos par situāciju tiešā frontes līnijas tuvumā ukraiņu spēku vadība uzsvērusi, ka uz katru apdraudējumu tiekot adekvāti atbildēts ar atļauto ieroču palīdzību.

Grūti spriest, cik veiksmīga būtu ukraiņu aizsargāšanās, ja slēptas invāzijas vietā Krievija veiktu atklātu un plašu iebrukumu. Vairākums ukraiņu ekspertu uzskata, ka Kremlis tā nerīkošoties, tomēr šāda iespēja tiek pieļauta un arī šādam scenārijam, kā apgalvo aizsardzības spēku vadība, ukraiņi esot gatavi. Spriežot pēc aprakstiem par intensīvajām apmācībām dažādos valsts poligonos, kaujas gatavības līmenis Ukrainas spēkos palielinās no mēneša uz mēnesi. Tas noteikti nāk par labu Ukrainai un var kļūt par nopietnu argumentu, lai Vladimirs Putins neizšķirtos par tiešu iebrukumu.

Tomēr militārais apdraudējums, lai gan ļoti nopietns, ir tikai viens no izaicinājumiem. Daudz ticis spriests un runāts par to, ka ukraiņi cietuši smagu zaudējumu informatīvajā karā ar Kremli. Ukraiņu žurnālistu ieskatā, Krievijas TV kanālos vairs neesot vietas sižetiem par dzīvi šajā valstī, uzmanība koncentrēta tikai Ukrainai. Mērķis acīmredzams – Krievijas sabiedrībā jāuztur atbalsts Kremļa veiktajai agresijai un jāpatur savā ietekmē iespējami daudz cilvēku arī Ukrainā, piemēram, Donbasā. Arī daļa Latvijas iedzīvotāju, Krievijas TV propagandistu klientu.

Kā atbildēt uz melīgo dezinformācijas plūsmu, ko saražo Krievijas “žurnālisti” un “kinofilmu” autori, ir nopietns jautājums. Šķiet, atbildei vajadzētu būt tādai, ka veiksmīga nākotne Ukrainā iespējama, vienīgi turoties pie demokrātiskām vērtībām. Attīstot pilsonisku un atvērtu sabiedrību ar brīviem pilsoņiem. Par sevi un valsti atbildēt gataviem cilvēkiem, kas spēj analizēt notiekošo, kam nav nepieciešama ideoloģiska apstrāde. Spriežot pēc noskaņojuma, kāds valda abās nozarēs (mediji un kino), vairākums speciālistu uzskata, ka uz Kremļa izaicinājumu jāatbild ar kvalitatīvu žurnālistiku un no propagandas brīvu kino produkciju.

Ukrainas valdībai jārēķinās ar pieaugošo sabiedrības nogurumu – gads aizvadīts karā, un tas prasījis daudz upuru – cilvēku dzīvību un materiālos līdzekļus. Neziņa par nākotni, par kara zonas izplešanos vai neizplešanos neuzlabo situāciju. Ja pieņem, ka frontes līnija arī turpmāk paliks turpat, kur tā atrodas šobrīd, un notiekošais aizvien vairāk iegūs “iesaldēta konflikta” pazīmes, valdībai un Porošenko būs nepieciešami kaut nelieli, bet veiksmes stāsti. Pagaidām ierindas cilvēki to neredz – lielākajai daļai elementāra izdzīvošana prasa milzu piepūli, lai gan vienlaikus daudzi šejienieši apgalvo, ka ukraiņi varot izturēt ļoti daudz.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. Atmodas laika, kad Baltiesi atguva savu neatkaribu, neviens pie mums savus oponentus ar metala stieniem nedauzija, nesava, nededzinaja un atkritumu tvertnes nemeta ka tas diemzel notiek Eiropeiskaja Ukraina. Taka tagad ukrainiem nav ko apvainoties un nav brinums ka kadam sada civilizeta riciba var ari nepatikt. Klasisks pilsonu kara scenarijs diemzel verojams paslaik Ukraina kur konflikta iesaistitas puses atbalsta ieinteresetie speki no arpuses, ta tas bija 20 gs. trisdesmitajos gados Spanija, astondesmitajos Libana… Sodien Sirija, Ukraina … piemeri ir daudz…

 2. Pasi puta pasi tagad deg Atbildēt

  Ta notiek ar ta sauktajam 🙂 valstim kuru galvena prioritate ir svesu kungu noradijumu ( majasdarbu ) 🙂 pildisana.

 3. Paši ukraiņi to visu var sakārtot. un nav ko vainot citus.
  Pakatieties jakova Kedmi vai Ukraibas juristes Tatjanas Montjan video blogus un viss saliekas pa plauktiņiem loģiski un vienkārši.
  Starp citu ne viens ne otrs no viņiem neliela ne krieviju, ne Putinu.
  Par mūsu patriotiskumu un vēstures atgādināšanu pasaule jau iesmej, uzskatot mūs par valsti bez ekonomikas un ar lielu ekonomisko emigrantu skaitu.

  Žēl ka latvijā nav tāds vadītājs kā visu nīstais Putins, kas spēj cienijamā pārstāvēt līmenī savu valsti, pārzina tās problēmas.
  Der atcerēties ka ne jau Putins vienpersoniski pieņem lēmumus, bet bet to dara krievijas parlaments, tajā skaitā ar tādiem ākstiem kā Žirinovskis.
  Domāju, ja mums būtu šāds vietējais prezidents ar mugurkaulu, kas skatās uz savas valsts interesēm, bet ne vis uz slitu krēslu Briselē – CITADELE noteikti netiktu pārdota par kapeikām kādam tur “cienijamam” amīšu fondam.

  • To visu mēs ļoti labi atceramies, tā visa nācija, uz 80%, ir slima, vari necensties te atgādināt. Bet tas Kedmi ir lielākais nacists un nav nekāda nozīme vai atbalsta viņš putinu vai nē. Kedmi uzskata, ka Krievijai Ukraina ir nepieciešama visā pilnībā no austrumiem līdz pašiem rietumiem. Problēma tikai iekš tā, ka man un daudziem citiem nospļauties uz to, ko runā un pārstāv Kedmi vai kāds cits atalgotais žīds. Šodien neļaut Krievijai sagrābt Ukrainu ir visas brīvās pasaules interesēs un kāda tam nozīme, ko tur klausās vai neklausās. Ja Ukraina noturēsies, tad arī krievu ambīcijam vienreiz būs likts gals. Maskava var izdzīvot tikai laupot un iztukšojot visus apkārt sev.

 4. Dabīgi! Cik var šaudīties?Viņiem atkārtojas viss tas pats,kas bijat:kamēr vieni karoja un skraidīja ar “‘kalašniekiem”‘pa mežu-pārējie Prihvatizēja zemesgabalus unnepieskatītus nekustāmos īpašumus.Kopš franču revolucijas 1848. gadā-nekas principos nav mainījies…

 5. Kremlis izliek pēdējo dvašu …
  Pūķinam pavisam drīz ***ģec. Interesanti – fiziski, vai politiski ?
  —————————
  Kāda izskatās kvalitativa žurnalistika ?
  Kas vienam kvalitativa, tas otram liekas nē …

 6. ar kvalitativu zurnalistiku ….. Kaut kas tads Latvija ir kluvis par luksus preci kura parastiem mirstigiem nav sasniedzama. Kurs par to grib maksat???? Otra puse var atlauties ko vien velas. Un teikt ko vien grib.

Draugiem Facebook Twitter Google+