Kultūra
Teātris un kino

Laila Pakalniņa jaunajiem Eiropas režisoriem mācīs “makšķerēt laika upē”0


Laila Pakalniņa
Laila Pakalniņa
Foto – Timurs Subhankulovs

Polijas pilsētā Krakovā 17. oktobrī sākas un desmit dienas turpināsies RE MEDIA atbalstīti jaunu filmu profesionāļu apmācību kursi “Film Spring Open”, kur jau 13. gadu pulcējas apmēram 300 jaunie nozares censoņi no dažādām Eiropas valstīm, lai mācītos veidot filmas tehnoloģiski attīstītā vidē.

“Film Spring Open” kursi šogad ir īpaši nozīmīgi Latvijai – kā pasniedzēja dokumentālo filmu grupā strādās režisore un producente Laila Pakalniņa, bet dalībnieku vidū atlasīti četri jauni Latvijas kinematogrāfisti, informē Nacionālā kino centra pārstāve Kristīne Matīsa.

Darbs “Film Spring Open” kursos tiek organizēts 22 dažādās tematiskās grupās, kuras vada ievērojami filmu nozares pārstāvji – piemēram, filmu producēšanas grupu šogad vadīs Eiropas mērogā godalgotās spēlfilmas “Ida” producente Eva Pušinska, bet 3D animācijas grupu – Fabians Rozenkrancs (Vācija), kurš šajā tehnikā darbojas jau vairāk nekā 20 gadu.

Viens no lielākajiem šo apmācību plusiem ir iespēja darboties arī praktiski – “Film Spring Open” rīcībā ir sadarbības partneru nodrošināta jaunākā un kvalitatīvākā filmēšanas tehnika apmēram 2,2 miljonu EUR vērtībā, un nodarbību laikā kursu dalībnieki var izmēģināt dažādas iespējas, uzņemot savu filmu.

Mūsu Laila Pakalniņa, kas “Film Spring Open” mājslapā pieteikta kā “godalgota režisore no Latvijas”, vadīs vienu no populārākajām – dokumentālo filmu grupu, kā arī dalībniekiem demonstrēs divas savas filmas – pilnmetrāžas spēlfilmu “Ausma” un tikai dažas minūtes garo dokumentālo filmējumu “Īsfilma par dzīvi” (abas 2015).

Jautāta, ko Laila mācīs jaunajiem filmu veidotājiem no dažādām valstīm, viņa saka: stāstīšu par savu filmu veidošanas metodi, ko es saucu par “makšķerēšanu laika upē”.

“Dzīve ir ārkārtīgi talantīga, mums atliek tikai novietot kameru, atrast kadra kompozīciju un gaidīt. Un dzīve notiek. Līdz ar to “notiek” arī filma. Dažkārt uzreiz, dažkārt jāgaida stundām vai dienām ilgi. Bet notiek. Un tā ir īsta dokumentāla filma, jo to neradu es, bet gan pati dzīve,” skaidro režisore.

Saistītie raksti

“Film Spring Open” dalībnieku vidū šogad atlasīti režisors Kārlis Lesiņš un producents Dominiks Jarmakovičs no studijas “Woodpecker Pictures” un režisore Zane Gargažina un operators Mārtiņš Šalmis no “Sports da Vision” – abas filmu veidotāju komandas šogad iesaistītas Latvijas Televīzijas dokumentālo īsfilmu projektā “Latvijas kods”. Kārlis un Dominiks veido filmu “Pārcelšanās” – par fiksētu iekšējās migrācijas fenomenu jeb urbanizācijas procesu, kad jaunu ģimeņu ceļš ved prom no Rīgas uz Cēsīm. Savukārt Zane un Mārtiņš strādā pie filmas “Trillium” par līvu identitātes izjūtu un modernās pasaules pilsoņa apziņu.

Sešu Latvijas koda filmu pirmizrādes Nacionālā filmu festivāla “Lielais Kristaps” ietvaros notiks kinoteātrī “Splendid Palace” 11. novembrī, un drīz pēc tam, Latvijas svētku nedēļā, filmas būs skatāmas LTV 1 ēterā.

LA.lv