LETA/AFP

Latvija kļūst par pilntiesīgu Eiropas Stabilitātes mehānisma dalībvalsti 0

Saeima ceturtdien galīgajā lasījumā pieņēma likumu “Par Līgumu par Eiropas Stabilitātes mehānisma dibināšanu”, tādējādi Latvija kā eirozonas valsts kļūst par pilntiesīgu Eiropas Stabilitātes mehānisma (ESM) dalībvalsti.

Reklāma
Reklāma
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 27
TV24
“Jāklausās, ka esam šmaukušies.” Par netaisnību un piemaksām tiem pensionāriem, kuri strādājuši padomju laikā 189
Lasīt citas ziņas

Parlamenta galīgajā lasījumā pieņemts arī regulējums, kas nosaka Latvijas pārstāvības jautājumus ESM institūcijās – valdē un direktoru padomē.

Līgums nosaka, ka visas dalībvalstis, iestājoties eirozonā, kļūst par ESM dalībvalstīm ar pilnām tiesībām un pienākumiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

ESM mērķis ir finansiāla atbalsta un stabilitātes sniegšana dalībvalstīm, kas piedzīvo vai kurām draud smagas finanšu problēmas, lai nepieciešamības gadījumā aizsargātu visas eirozonas un tās dalībvalstu finansiālo stabilitāti.

Plānots, ka pirmajos piecos gados pēc iestāšanās eirozonā Latvijai stabilitātes mehānismā ik gadu būs jāiegulda aptuveni 44 miljoni eiro, bet pēc 12 gadu pārejas perioda – 130 miljoni eiro.

Saskaņā ar ratificēto līgumu Ministru kabinetam (MK) par Latvijas pārstāvi ESM valdē būs jāieceļ finanšu ministrs, bet pārstāvja vietnieku valdē MK iecels pēc finanšu ministra priekšlikuma. Latvijas pārstāvis un viņa vietnieks direktoru padomē būs jāieceļ finanšu ministram.

Finanšu ministrs Andris Vilks (V) atzīmē, ka dalību ESM nosaka līgums. Tas paredz, ka, iestājoties eirozonā, Eiropas Savienības dalībvalstij ir jākļūst par ESM dalībnieci ar pilnām tiesībām un pienākumiem. ESM pēc būtības ir eirozonas dalībvalstu izveidots un to īpašumā esošs fonds, kas aizdos līdzekļus grūtībās nonākušajām eirozonas dalībvalstīm ar stingriem noteikumiem, lai garantētu, ka aizdotie līdzekļi tiek atdoti.

“Nozīmību Latvijas dalībai ESM nosaka ne tikai pienākums, bet arī solidaritātes un ekonomiskie apsvērumi. Laikā, kad Latviju skāra ekonomiskā un finanšu krīze, mums palīdzību sniedza citas valstis – principā citu valstu iedzīvotāji Latvijai aizdeva naudu, lai mēs izkļūtu no problēmām, kuras paši bijām radījuši. Līdz ar to tas ir tikai pašsaprotami, ka Latvija caur ESM arī sniegs palīdzību citām grūtības nonākušajām valstīm, ja tas būs nepieciešams,” norāda Vilks.

Reklāma
Reklāma

Finanšu ministrs saka, ka Latvija kā ESM dalībvalsts ieguldīs ESM pamatkapitālā, pretī saņemot kapitāla daļas, par kurām tiks saņemtas dividendes no ESM darbības.

Vilks vienlaikus arī atzīst, ka nav iespējams garantēt, ka nākotnē Eiropu neskars jauni ekonomiskie satricinājumi. “Pat, ja paši nepieļausim kļūdas, mēs varam nonākt situācijā, kad arī mums būs nepieciešama palīdzība no ESM. Tāpēc dalība ESM ir nevis nevajadzīgs slogs, bet gan apdrošināšanas līdzeklis pret nelaimēm, no kurām nav pasargāts neviens,” skaidro ministrs.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.