Foto- Stock.xchng

Latvijā pieaug saslimstība ar zāļu rezistento tuberkulozi 0

Arī Latvijā, līdzīgi kā citās pasaules valstīs, pieaug saslimstība ar zāļu rezistento tuberkulozi, aģentūru LETA informēja Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) preses sekretāre Dace Kārkliņa.

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 27
TV24
“Jāklausās, ka esam šmaukušies.” Par netaisnību un piemaksām tiem pensionāriem, kuri strādājuši padomju laikā
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Šā gada astoņos mēnešos Latvijā reģistrēti 567 pirmreizējas tuberkulozes gadījumi, tajā skaitā 84 multirezistentas tuberkulozes jeb gadījumi, kad tuberkulozes izsaucējs ir nejutīgs pret kādām no prettuberkulozes zālēm, liecina slimnīcas stacionāra “Tuberkulozes un Plaušu slimību centrs” dati.

Stacionāra dati liecina, ka pacientu skaits ar multirezistentu tuberkulozi pēdējo 15 gadu laikā ir mazinājies no 332 reģistrētiem gadījumiem 1997.gadā līdz 92 gadījumiem 2011.gadā. Stacionāra galvenā ārste Andra Cīrule gan stāsta, ka procentuāli pacientu īpatsvars ar multirezistentu tuberkulozi nav ievērojami mainījies un tas 2011.gadā veidoja 13% pirmreizēju tuberkulozes pacientu vidū un 29% atkārtoti saslimušo pacientu vidū.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Kā nelabvēlīga tendence jāatzīmē īpaši rezistentas tuberkulozes pacientu īpatsvara pieaugums multirezistentu pacientu vidū no 5% 2002.gadā līdz 14% 2011.gadā,” uzsver ārste.

Vienlaikus ir pieaudzis arī pacientu skaits, kuriem ir konstatēta gan tuberkuloze, gan HIV – 2000.gadā reģistrēti 14 šādi gadījumi, bet 2011.gadā 74 gadījumi. Kopš 2000.gada par 7,4% pieaudzis arī HIV pozitīvo pacientu īpatsvars pirmreizēju tuberkulozes pacientu vidū.

LETA jau ziņoja, ka arī citur pasaulē strauji pieaug zāļu rezistento tuberkulozes formu izplatība, ko ir daudz grūtāk un dārgāk ārstēt, liecina Zviedrijas infektologu veikts pētījums, kas publicēts medicīnas žurnālā “The Lancet”.

Zviedrijas Infekcijas slimību kontroles institūta veiktā pētījumā Latvijā, Igaunijā, Krievijā, Peru, Filipīnās, Dienvidāfrikas Republikā, Dienvidkorejā un Taizemē atklājies, ka vidēji 43,7% tuberkulozes pacientu ir nejutība vismaz uz vienu otrās rindas tuberkulozes medikamentu, kas tiek lietoti, kad pirmās rindas medikamenti neiedarbojas uz slimību.

Tuberkuloze ir infekcijas slimība, kas visbiežāk skar plaušas. Parasti tā ir ārstējama ar sešu mēnešu antibiotiku kursu.

Taču, ja pacienti neievēro noteikto ārstēšanās režīmu un nelieto medikamentus, kā noteikts, tuberkulozes baktērijai attīstās nejutība pret medikamentiem. Atsevišķos gadījumos cilvēki var inficēties ar jau rezistentām tuberkulozes formām.

Ekstensīvi rezistentai tuberkulozes formai nepieciešams divus gadus ilgs ārstēšanās kurss ar dārgiem medikamentiem, kam bieži vien ir blakusparādības, turklāt nav izveseļošanās garantijas.

Reklāma
Reklāma

Kā liecina Pasaules Veselības organizācijas dati (WHO), 2010.gadā ar tuberkulozi slimoja 8,8 miljoni cilvēki, bet 1,4 miljoni cilvēku nomira.

Tuberkulozes simptomi ir klepus, kas nepāriet trīs nedēļas un ilgāk, ilgstošs nogurums, nespēks, svīšana naktīs, krišanās svarā, asins piejaukums krēpām, paaugstināta ķermeņa temperatūra un sāpes krūtīs.

Tuberkulozi var sekmīgi ārstēt, un tās izplatīšanos sabiedrībā var apturēt. Latvijā izmeklēšana uz tuberkulozi un tuberkulozes ārstēšana ir bez maksas. Arī medikamenti ir valsts apmaksāti. Nav jāmaksā arī pacienta iemaksa par vizīti pie ārsta.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.