×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.9°C
Melānija, Imanta
Svētdiena, 19. augusts, 2018
1. septembris, 2016
Drukāt

Latvijā vecākā strādājošā skolotāja ir 91 gadu vecā Gaida Ungure Valmierā (76)

Foto no Valmieras Mūzikas skolas mājas lapas "vms.valmiera.lv"Foto no Valmieras Mūzikas skolas mājas lapas "vms.valmiera.lv"

Tuvojoties jaunā mācību gada sākumam, portāls LA.lv saviem lasītājiem piedāvā rakstu sēriju par gatavošanos skolas gaitām .

Latvijā vecākā strādājošā skolotāja ir 91 gadu vecā Gaida Ungure Valmierā, liecina Izglītības un zinātnes ministrijas dati.

Valmieras mūzikas skolas pedagoģei darba mūža ilgums ir 67 gadi, un viņa strādāt turpinās arī šajā mācību gadā. Jau vairākas reizes viņa apsvērusi darba gaitas beigt, bet vienmēr pierunāta vēl turpināt darbu. Ugure “Latvijas Avīzei” pastāsta, ka jūt nelielu patīkamu satraukumu pirms jaunā mācību gada, jo skolā iecerēts daudz jauna.

“Savulaik sāku ar klavierspēles mācīšanu, vēlāk diriģēšanu, tagad mācu dziedāšanu. Es no šī darba gūstu lielu prieku. Man patīk vērot, kā audzēkņos mūzika atraisa tādas jūtas, kuras citādi viņiem nebūtu pieejamas. Biju gan nolēmusi jau vairākas reizes darba gaitas beigt, bet audzēkņi un kolēģi allaž bilst, lai tomēr to nedaru. Ja arī reizēm uzmācas nogurums, strādājot es to nejūtu, es no šī darba atjaunojos. Tas ir mans enerģijas un prieka avots. Kolīdz apsēžos pie klavierēm, tā iedegos,” viņa stāsta.

Latvijā ir 28,7 tūkstoši pedagogu, lielākā daļa vecumā no 45 – 59 gadiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (76)

 1. turies mamī un uz priekšu—

 2. nu –isskatās diezgan adikvāta–komentāri diezgan-nu tā -tā-bet ja viška normāla-okei-

 3. pa kruto-tādi gadi bet tāds ņiprums –tikai turēties-lai eņģelīši stāv klāt-

 4. Dievs , atpestī no šādas skolotājas kā šī Gaida Ungure!
  Priekš kam tautai jāzina kaut ko par šo staigājošo “antikvariātu”, kurai laiks sen mājās sēdēt?
  Es noteikti nelaistu bērnu pie šīs dāmas, jo zinu personīgu kā ļoti divkosīgu līdēju. Diemžēl.

 5. Jā,jā! Viens jau jaunais skolotājs gribēja ” kopā spēlēties”, biksītes krāja. Skolotājā nav jāiemīlas, jo ,ja viņš ir vīrietis, tad māca arī zēnus, un otrādi, bet skolotājs ir jāciena. Ja viņš mīl bērnus un ir labs skolotājs, to bērni jūt un novērtē, neatkarīgi no vecuma. Nepiekrītu Jums, ka skolotājam obligāti jābūt jaunam un skaistam. Tas tāds spiedzēju -vidusskolnieču sindroms.

 6. Es labprāt vēlētos mācīties pie šīs kundzes un arī savu meitu viņas profesionalitātei novēlētu. Lai šai skolotājai vēl bagāts mūžs un, lai vēl iespēja daudz bērniem izbaidīt iespēju sastapties ar šo unikālo skolotāju!

 7. Kāds bijis publikācijas mērķis?
  Pateikt paldies skolotājai? Tad tas ir jādara citādi.
  Stādīt par paraugu, pēc kura mums tiekties? Tas izraisa smaidu.
  Atmaskot LR izglītības kvalitāti, kura būtiski ciestu, ja skolotāja būtu godam aizvadīta godam pelnītā atpūtā? Tad tas ir izdevies. Citas jēgas te neredzu.
  Publikācijas autoram bija jāsaprot, ka komentāros pavīdēs tīkami, arī netīkami un aizskaroši viedokļi.
  Tad kāda bija publikācijas jēga?

 8. Cien. kdze, atvainojiet, mani tieshaam NEINTERESEE ko domaa juusu koleegji un kaapeec vinji luudzaas juus palikt skolaa. Mani INTERESEE ko domaa juusu skolnieki un vinju vecaaki. Un nessleepshu ka mani tieshaam paarsteigtu ja vinji 90+ gadu dziedaashanas skolotaaju veerteetu pozitiivi. Ja mans beerns buutu shajaa klasee, es driizaak censtos no vecaakiem saorganizeet kolekti pa 20€ meenesii, lai tikai shaada skolotaaja nepasniegtu dziedaashanas stundas manam beernam!

 9. Tiem,kas te pauž savus uzskatus par cienījamās skolotājas spējām, dod padomus, runā par jauno domāšanu, iesaku izlasīt Rīgā dzimušā ASV zinātnieka grāmatas”Gudrības paradokss” un “Civilizētas smadzenes”. Varbūt sapratīsiet, ka esat savās prāta spējās un izglītībā daudz atpalikušāki kā domājat. Katrs cilvēks ir unikāls. Ne jau pases dati nosaka katra cilvēka fiziskās un intelektuālās spējas. Vai neredzējāt TV sižetu par sievieti, kura 90 gadu vecumā piedalās triatlona sacensībās?

  • Nu, nu Andri. Padomā, pirms raksti. Nekas ne ar ko tik triviāli nav salīdzināms. Run a taču par skolotāju, kuru (jebkuru) bērni vēlas redzēt jaunu, skaistu, tādu, kas ne tikai māca, bet arī ar bērnim kopā spēlējas, kurā var iemīlēties. Kāds te sakars ar triatlonu?

   • Diemžēl tā ir mūžsena problēma, kuru ļoti grūti pieņemt – latviešu sakāmvārds vēsta: “Lai kļūtu gudrs, jākļūst vecam” – tikai dzīvē mēs to atskārstam tikai tad, kad paši esam sasnieguši noteiktu vecuma pakāpi un atceramies vecāku, vecvecāku padomus, kuriem neesam sekojuši savas jaunības “gudruma” dēļ. Pie tam šodienas lielākā nelaime ir tā, ka vairs nesaprotam, negribam saprast vai arī pārlieku burtiski saprotam tādus abstraktus jēdzienus kā “vecs”, “gudrs”, “vieds”, “inteliģents” u.c…

   • tas ir Latvijai ĻOTI RAKSTURĪGS stereotips – ka skolēniem patīk tikai GADOS JAUNI UN SKAISTI skolotāji. Smiekli nāk.. Es arī biju bērns un NEATCEROS, KA JEBKAD BŪTU VISPĀR DOMĀJUSI PAR KĀDA SKOLOTĀJA VECUMU. Jau būdama tikai bērns, es VĒRTĒJU SKOLOTĀJUS PĒC VIŅU LABESTĪBAS, SIRSNĪBAS, IEJŪTĪBAS, PĒC STUNDAS INTERESANTUMA, PĒC SKOLOTĀJA ATTIEKSMES STILA. VISMĪĻĀKIE SKOLOTĀJI BIJA NEVIS GADOS JAUNIE, BET TIE, KAS PIENĀCA KLĀT, PALĪDZĒJA, SAPRATA UN IEDVESMOJA. Un tie GANDRĪZ NEVIENS NEBIJA GADOS JAUNS – visi bija normāla vecuma, vismaz tā likās -es tam NEPIEVĒRSU NEKĀDU UZMANĪBU.
    Šis jaunības kults Latvijā ir nesis un nes lielu POSTU, jo ir APROBEŽOTS UN APLAMS tāds skatījums, bet andreji to iestāsta saviem bērniem, lai ARĪ VIŅI sāktu BRIEDUMU UN VĒLĀK VECUMU uzskatīt par kaut ko īpaši sliktu, biedējošu, riebīgu, stulbu, nevarīgu…KUR MĒS EJAM,Latvija….kopā ar šādiem andrejiem un tik aprobežotiem prātiem, un bez gudrības un ētikas….

    • Iesaki muļķiim Dievu palūgt, un viņš noteikti apdauzīs galvu…
     Vai tu pats (pati) arī saproti, ko te tik stulbi un damagoģiski muldi?

    • Iesaki muļķim palūgt Dievu, un viņš notiekti apdauzīs galvu…
     Tu tak nesaproti, ko te Andrejs raksta, bet izplūsti garā un stulbā demagoģijā.

 10. Esi izvēlējies sev pareizu NIKU, bet iesaku murmuļot pie sevis ,nevis internetā.

 11. Paņem gramatikas grāmatu un pamācies: ko nozīmē punkts pēc skaitļa. Atradies gudrinieks!

 12. Tā ir Mūzikas skola!
  Ja skolotāja 91 gadu vecumā pasniedz …dziedāšanu un ir tik PROFESIONĀLA un… IECIENĪTA (liels retums!) audzēkņu un kolēģu vidū, tad kāpēc skolotāja savos 91 gadu vecumā – izskatās uz gadiem 65 – lai nestrādātu?
  Esmu tikai PAR …

 13. Lūdzu, Dieviņ, dod man veselo saprātu pieklājīgā vecumā aiziet no skolas! Un vēl, ja drīkst lūgt, pensiju tik lielu, lai varētu izdzīvot. …..

  • Peonija, tu vienkārši esi muļķe. Cieniet sirmglavjus, kuri ir tik sakarīgi un gudri un darbaspējīgi arī šai vecumā!

 14. Ir pasaulē valstis,kur jo vecāks cilvēks,jo godājamāks. Parasti viņa gara spējas neapšauba,bet uzklausa to padomus,jo gudrība uzkrāta garajā,darbīgajā mūžā. Pie mums nekas tamlīdzīgs nav novērojams. Varbūt tāpēc mums Latvijā ļoti daudzās lietās pagalam neveicas? Sākam ar skaļu troksni un ar troksni arī izgāžamies kā veca sēta(ņemsim kaut vai pašu svaigāko – Koļegovas iespējamās kriminālās lietiņas).
  Bet,runājot par vecajiem skolotājiem,kuri it kā par spīti aizņem jauno vietas- visiem zināms,ka uz tām vietām ir gaužām maz gribētāju.Un tam ir daudz iemeslu. “Tantītes” te gluži nav pie vainas.

 15. Mums ir neaizvietojami skolotāji, kaut 100. gadus veci!
  Tāda ir Latvija. Citur līdzīgu neatradīsi!

  • Ierosinu > Rūdolfs Atbildēt

   Vai tikai šļupsti? Vai esi gatavs iet strādāt viņas vietā?
   Mīkstais paut, kurš nekad nav mācījies Mūzikas skolā, pirms šļupsti, noskaidro cik liela ir Mūzikas skolas skolotāja alga! Un kāpēc kolēģi viņu …pierunā(!!!!!!!!!) strādāt joprojām!
   Tas, ka Mūzikas skolas audzēkņi arī pierunā palikt, liecina, ka viņa ir augstas klases profesionāle un iejūtīgs cilvēks apkārgaudojošo idiotu sabiedrībā!

 16. Un kur tad ir tie jaunie pedagogi ? Negrib jau jaunie ārpus Rīgas strādāt. Skolās trūkst pedagogu.

 17. Ir nu gan skola, kas nevar iztikt bez visādi jaukās, nu bet tomēr vecās tantītes…

 18. cilvēku atbaidošais ļaunums, it kā paši būtu mūžīgi un perfekti. Visu viņi zina un par citiem labāk, proti, kad un kam ir jāiet pensijā, kur jādzīvo kaķiem un suņiem u.t.t.

 19. Peieks, ka vairākums komentētāju turas pie konteksta un jēgas. Runa taču ir par paaudžu maiņas dabiskumu. Nu nav normāli tas, ka 91 gadu vecumā (visu cieņu tantiņas sasniegumiem) kādam jāmokās skolā. Beigu beigās katram jāsaprot, ka visam ir savas robežas. Un jāsaprot pašam, bet, ja vecums traucē saprast, tad jāsaprot direktoram.

  • Šādos cienījamos gados, sievieti dēvē par kundzi…onkulīt !

  • Jūs zinat vińu personīgi,ka varat tā teikt(…vecums traucē saprast…)?Iespējams,ka vińa ir daudz atjautīgāka par jums…Respekts sirmajai kundzei,kura tik cienijamā vecumā ir spējīga dot citiem savas zināšanas!!

 20. Visu cienu izglitibas ministriem,ka nav laidusi nopelniem bagatu skolotaju,pelnita atputa-kauns-jaunajie pagaidis,zogmale,kamer,paliks par bezdarbniekiem,ar augstako-smiekligi-vaine

 21. Murgs,jaunajiem,nav,vietu,kur, viniem palikt,kam macit ,bomziem uz solina -ar augstako

 22. Visu cieņu cilvēkiem gados, bet jāprotas nokāpt no …skatuves….. un jādod vieta jaunajiem ,kas beidz skolas un kam nav kur strādāt…..

 23. Visu cieņu skolotājai!

 24. Es ceru, ka Skolotāja šos murgainos komentārus (negatīvos) nelasīja ! Katrs dara pēc iespējām. Viņa pati jau daudzkārt vēlējusies darbu skolā pārtraukt, bet kolēģi iedrošinājuši – tātad ļoti laba kolēģe un mūzikas pasniedzēja !
  Kāpēc tādi niķi tagad modē – noliet otru samazgām ! Kauns !
  Ja audzēkņi ciena savu Skolotāju un dziedāt iemācās, tad ir viss kārtībā ! Visu cieņu – arī par ilgo un raženo mūžu !

 25. stulbie LATVIESI to tikai jus LATVIJA varat komentet jo jums tur galigsCAU VISAS JOMAS cits par citu stulbaks -NENORMALIE butu paklusejusi notiekti visi sezat bez darba un grauzat nagus ,ja tadi vel ir neapskauzat citus kas ir spejigi stradat 90 gadu vecuma

  • stulbi ne stulbi, bet šī skolotāja jau ir no citas paaudzes ar novecojušu mācību pieeju skolēnam, otrkārt viņa ir pensionāre un sen bija laiks atbrīvot vietu jaunajiem skolotājiem, kas notiks ja visi strādās līdz 100 gadiem veselai paaudzei bus japaliek bez darba un beidzamais 90 gados cilvēks nu nekādi nevar būt simtprocentīgi adekvāts un šinī jomā nekas nav jāpierāda. Savukārt ir apsveicami ka šādā zolīdā vecumā ir spējīga vēl ko iesākt.

 26. IZCILA skolotāja! Izaudzinājusi daudzus Latvijā un pasaulē pazīstamus mūziķus – operdziedoņus, muzikologus, komponistus! Prieks par jums, skolotāj! Paldies, Jums!

  • tadiem pensiju no 120 gadiem

   • un nebutu problemas ar pensionariem

    • III REICHA propagandas ministra Gebelsa sekretarei palika 105 un ir pat lietojama Brunhilde Pomsel (born 11 January 1911)[1] is a German-born centenarian who was a personal secretary to Joseph Goebbels, and later a broadcaster. She worked for Goebbels from 1942 onwards, and is one of the last surviving eyewitnesses of the Nazi power apparatus.
     Biography

     Born in Berlin in 1911, Pomsel worked as a stenographer for a Jewish lawyer and as a typist for a rightist nationalist, at one point working for both simultaneously.[2] In 1933, she gained a job as a secretary in the news department of the Third Reich’s broadcasting station after joining the Nazi Party.[3] On the recommendation of a friend, she was transferred to the Reich Ministry of Public Enlightenment and Propaganda in 1942, where she worked under Joseph Goebbels as a shorthand writer until the end of the war.[3][2] According to Kate Connolly in the London Guardian, Pomsel’s tasks included the “massaging downwards statistics about fallen soldiers, as well as exaggerating the number of rapes of German women by the Red Army”.[3] After the Fall of Berlin in 1945, Pomsel was sentenced by the Soviets to five years in prison.[4]

     After being released from prison in 1950 Pomsel worked in German broadcasting until her retirement in 1971.[2] On her 100th birthday in 2011, she publicly spoke out against Goebbels.[5] A documentary called A German Life, drawn from a 30-hour interview with Pomsel, was shown at the Munich International Film Festival in 2016.[3][6]

     Brunhilde Pomsel currently lives in Munich, Germany.[7]

   • Pensiju kā tādu atņemt un vēl tūkstošu sodus uzlikt par to,ka novilkusi tik ilgi..to šie liekēži(ui atvainojos-Godājamie parazītDEPUTĀTI) ar rudo KUCI priekšgalā varētu izdarīt.. Ka tik sev pabalstus (ui,atkal atvainojos-KOMPENSĀCIJAS) varētu palielināt!!
    A ja pa dēlu tad dod dievs veselību šai jaukajai skolotājai !!!!!!!!!

  • Man nav, kas jums reiz bija, bet ir, kā jums vairs nav…

 27. Šādu censoņu dēl pensionēšanās vecums ir tik augsts. Bet tā jau respect par tādu dzīves kvalitāti!

  • KO TU VARI SPRIEST – CENSONOS VAI NECENSONIS- KO TU VARI SPRIEST PAR CILVEKU NEZINOT VINA MŪŽA GĀJUMU …UN JA VESELĪBA ATĻAUJ KAPĒC GAN NESTRĀDĀT ,ES PIEMĒRAM ,TO NESPĒTU UN TU JAU NETIK

   • Mani vnk mulsina tas, ka 90 gados cilvēkam nudien ir pavisam cita domāšana un attieksme nekā jaunajiem, nekā laika garam. Araī atmiņa. Nu nezinu, varbūt ne visiem. Šī skolotāja liekas tāda gaiša, pozitīva, mundra. Bet par sevi tak jāpadomā, jāatpūšas pēc garā mūža.

  • Pensionēšanās vecumu paaugstināt līdz 100 gadiem!!!

   • Anna, Tu izklausies ne visai ….Neskaud! Lai visiem būtu vēlēšanās strādā(ari jauniem), tad mazāk pabalstu būtu jāmaksā sliņķiem.

  • Nu te jau specifika,aktieri taču arī spēlē ,ja vēl spēj līdz teātrim aiziet un tekstu iemācīties, gleznotājs arī glezno kamēr spēj otu noturēt ,mūziķe ja spēj lai tās dažas stundiņas māca.Taču iedomājieties 90 gadu vecu autobusa šoferi ,kurš vestu pasažierus no Valmieras uz Rīgu. Valmierā jau bija ,varbūt vēl tagad ir 80 gadīgs kungs ,kurš mācību priekšmetu vairs nepasniedza ,bet skolā turpināja mācīt pāris bērniem dambreti spēlēt un ar labiem rezultātiem ,nekā slikta tur nav,tāpat ja kādu tur ķīmijas vai deklamētāju pulciņu dažas stundas pamāca ,bet savādāk kā skolotājam jau pāri 50 gadiem tad būtu laiks pensionēties. Tagad jau gan to likums neļaus jau līdz 65 gadiem un nebūt nav pareizi.

 28. nu te jau Sadurskim vajadzētu tā ka godu prast un tadu skootaju sveikt ar aploksni ,no MINISTRIJU KONTIEM,…..tas butu mazāk muldēt ,bet vienreiz paradīt GODU Latvijas skolotajai …luk jaunie mācieties BUT SKOLOTAJI NEVIS SKALOTĀJI AMATA…es no visas sirds sveicu SKOLOTAJU AR PĒRNA GADISMTA SKOLOTAJAS IEMAŅĀM ,,,SMAIDS TIK MĪĻŠ UN ATVĒRTS

 29. UN pie tā ,ka mūsu valstī tik liels bezdarbs arī skolotāju vidū,nevajadzētu gan pensijas vecuma cilvēkiem strādāt,ir jādod vieta jaunajiem,tur nu skolas direktoram vajadzētu padomāt.OmeO

  • Bezdarbs skolotaajiem?????? Skolotaajiem vakancju truukst??????? Partaadu alguneviens negrib maaciities skolotaaja amatam. Um maz ir palikusi kuriem tas ir sirds darbs. Taa kaa nu shii godaajamaa skolotaaja jaunu gan jaunajiem darba vietu neaiznjem.

   • šādā vecumā tiešām nevajag strādāt jo sevišķi par pedagogu viņiem ir ir vecmodīga domāšana un līdēju daba zinu no pieredzes bērnu dārzos sakarā ar pedagogu trūkumu ir tādi varianti -labi ka mani visi jau izauguši gribās mūsdienīgi modernu skolotāju kurai gribētos līdzinaties nevis omīti no aizpagājušā gadsimta ar vemodīgiem ilgviļņiem un uzskatiem .Tas viss ir no dzīves pieredzes pati esmu omīte

 30. Cieņa tādai skolotājai,kas tik lielā vecumā strādā.Bet vai tas ir normāli,cilvēks savu darba mūžu nostrādājis,laiks atpūsties un dot vietu jaunajiem.Vai tik tiešām Valmierā nav jaunu skolotāju?

 31. Nevaru sajūsmināties par šo faktu. Tas ir kā no sērijas “Ļeņins mūžam dzīvs…”
  Un diez vai šādu godināšanu vajag cilvēkam, kas nezina savu laiku.

 32. Tas tiešām ir cienījami un godājami?
  Daudziem jauniem skolotājiem nav darba! Es aizgāju pensijā 65 gadu vecumā, un tas ir tikai pieklājīgi!
  Nav jāgaida smiltis birstam!

  • skolotājs esat bijis, ja reiz neprotat ar cieņu runāt vismaz par saviem kolēģiem. Kur tad stāv tie jaunie skolotāji, kuri tik ļoti vēlas strādāt un nekur netiek??? Es labāk mācos pie šādas pieredzes bagātas skolotājas, kas mūzikā ir ļoti svarīgi, nevis kaut kāda jauna sprukstiņa

 33. Vai dieniņ… man vecāki tādā vecumā un labi zinu, ko gadi dara ar cilvēkiem. Simpātiska kundze, bet laiks nudien atpūsties.

Draugiem Facebook Twitter Google+