Ekonomika
Nauda

Latvijas iedzīvotāju aizņēmumu slogs patlaban pārsniedz 6 miljardus eiro0

Foto: Shutterstock

Kopējais iedzīvotāju aizņēmumu slogs – gan kavētas, gan arī laicīgi maksātas saistības šobrīd jau pārsniedz 6 miljardus eiro, liecina “Kredītinformācijas Birojs” (KIB) datu bāze.

Kopā privātpersonām Latvijā pašlaik ir reģistrēti vairāk par vienu miljonu dažādu aizņēmumu līgumu. Gandrīz puse jeb 40,5% ir patēriņa līgumi un vēl 29,6% ir kredītkaršu līgumi, kas principā ir tas pats patēriņa aizņēmums.

Saistību apjomam turpinot palielināties, pieaug arī kavēto maksājumu skaits. Kā norāda eksperti, personas kredītreitings varētu būt viens no risinājumiem ceļā uz atbildīgu aizņemšanos.

Eiropas Universitātes Institūta doktorants, Rīgas Stradiņa Universitātes pētnieks Andris Saulītis uzsver, ka viens no praksē pierādītiem risinājumiem ir regulāri atgādināt patērētājam viņa kredītvēsturi.

A. Saulītis norāda, ka nesen ASV publicētā pētījumā pierādīta šāda vienkārša atbildīgas aizņemšanās virzītāja efektivitāte. Tajā izrādījās, ka regulāru atgādinājumu par savu kredītreitingu saņemšana samazina maksājumu kavēšanu.

Visefektīvāk būtu, ja katram kredītreitings un tā izmaiņas būtu redzamas ikvienā internetbankā sākumlapā.

Tas nozīmētu, ka jābūt pieejamam ne tikai personīgajam kredītreitinga skaitlim, bet arī informatīvam grafikam par personas kredītreitinga relatīvo līmeni attiecībā pret pārējiem Latvijas iedzīvotājiem.

“Starp citu, tieši šāda informācija par manu kredītreitingu ir pieejama manā ASV bankas kontā. Un pēdējo 12 mēnešu laikā es ASV neesmu kavējis nevienu maksājumu”, stāsta Saulītis.

KIB atgādina, ka Latvijā katrs iedzīvotājs var apskatīt savu kredītvēsturi un iepazīties ar skaitli, kurš norāda uz kredītspēju bez maksas divas reizes gadā.

Savukārt līdz 31.decembrim katram ir iespēja piereģistrēties datu bāzei, izmantojot kampaņas “Esi finansiāli vesels!” turpmākos 12 mēnešus skatīties savu kredītvēsturi bezmaksas neierobežoti.

Saistītie raksti

KIB sistēmā apkopotās informācijas apjoms par privātpersonām jau sasniedzis 1 miljonu unikālu ierakstu, t.i. faktiski visiem ekonomiski aktīvajiem Latvijas iedzīvotājiem.

Kredītbiroja datu arhīvs satur 134 uzņēmumu informāciju, tostarp Uzņēmuma reģistra, VID, Latvenergo, lielāko komercbanku un nebanku kreditētāju, kā arī namu apsaimniekotāju un citu uzņēmumu datus.

LA.lv