Ekonomika
Bizness

Latvijas lielie uzņēmumi par 2018.gadu ir optimistiskāki nekā lietuvieši un igauņi 16


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto-Shutterstock

Latvijas lielie uzņēmumi biznesa iespējas 2018.gadā vērtē optimistiskāk par Lietuvas un Igaunijas uzņēmumiem, liecina “SEB bankas” septembrī veiktā Baltijas lielo uzņēmumu finanšu direktoru aptauja.

Pēdējos gados aptaujā vienmēr optimistiskāki bijuši Lietuvas uzņēmēji, bet šogad Latvijai izdevies tos pārspēt. 61% Latvijas lielo uzņēmumu finanšu direktoru ir pārliecināti, ka 2018.gads biznesam būs labvēlīgs, kamēr Lietuvā šāds viedoklis ir 54%, bet Igaunijā – 43% aptaujāto finanšu direktoru.
Būvmateriālu ražošanas uzņēmuma “Lode” finanšu direktore Laima Līpace aptaujas prezentācijā norādīja, ka šis pozitīvais skatījums ir ne tikai uz nākamo, bet arī vairākiem turpmākajiem gadiem. “Ja mēs justu, ka 2018.gadā viss būs labi, bet 2019.gadā vai 2020.gadā varētu būt gaidāmas kādas problēmas, tad tik optimistisks skats uz nākotni nebūtu,” sacīja Līpace.

Vairāk nekā divas trešdaļas jeb 67% lielo uzņēmumu Latvijā prognozē, ka nākamgad to apgrozījums pieaugs. Katrs desmitais no aptaujātajiem lielajiem uzņēmumiem sagaida, ka apgrozījuma pieauguma temps pārsniegs 10%.Šīs prognozes tikai nedaudz atpaliek no Igaunijas, kur apgrozījuma pieaugumu sagaida pat 70% lielo uzņēmumu. Savukārt Lietuvā pieaugumu prognozē 58% no aptaujātajiem finanšu direktoriem. Salīdzinājumā ar 2016.gadu apgrozījuma pieauguma prognozētāju skaits audzis visās trīs valstīs.

Līpace komentēja, ka “Lodei” pēc ievērojama krituma pēckrīzes gados, patlaban situācija ir ievērojami uzlabojusies pateicoties eksporta tirgiem.”SEB bankas” valdes loceklis Ints Krasts norādīja, ka 75% Latvijas lielo uzņēmumu apgalvo, ka jūtas finansiāli spēcīgi. Pamatu optimismam sniedz arī iekšzemes kopprodukta pieauguma temps, kas patlaban ir augstākais pēdējo sešu gadu laikā.”Arī ikdienas darbā ar Latvijas lielajiem uzņēmumiem jūtam, ka tie pēdējo gadu laikā ir uzkrājuši zināmus finanšu līdzekļus, un tas ļauj justies stabili un pārliecinoši,” piebilda Krasts.

Salīdzinājumā ar pagājušo gadu, Latvijā ir divkāršojies to uzņēmumu skaits, kas darbaspēka izmaksas nosauc kā vienu no galvenajiem izaicinājumiem. Šogad 50% Latvijas finanšu direktoru atzinuši, ka satraukumu rada darbaspēka izmaksu pieaugums. Igaunijā par to bažas izteikuši 51% aptaujāto, bet Lietuvā – 56%.
Vēl aptaujas dati liecina, ka 45% Latvijas lielo kompāniju finanšu direktori, 41% Lietuvā un 38% Igaunijā ir nobažījušies par kvalificētu darbinieku pieejamību.
Baltijas lielie uzņēmumi kā izaicinājumus ir minējuši arī pieprasījuma līmeni un izejmateriālu izmaksas. Savukārt tādi faktori kā finansējuma pieejamība, procentu likmes un valūtas cenu svārstības lielās kompānijas patlaban faktiski neuztrauc.

“Straujākai ekonomikas izaugsmei līdzi nāk arī darbaspēka izmaksu kāpums. Interesanti, ka, augot ekonomikai, nav augušas kompāniju ambīcijas palielināt savu darbinieku skaitu. Tā vietā lielie uzņēmumi meklē iespējas kāpināt produktivitāti – gan meklējot iespējas uzlabot esošo darbinieku efektivitāti, gan automatizēt ražošanas procesus. Tas ir pareizais virziens, jo produktivitātes ziņā Baltijas uzņēmumi joprojām jūtami atpaliek no Rietumeiropas konkurentiem,” sacīja Krasts.

“SEB banka” Baltijas lielāko uzņēmumu finanšu direktoru aptauju veic reizi gadā. Aptaujā piedalījušies 190 uzņēmumi no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas ar gada apgrozījumu virs 20 miljoniem eiro. No Latvijas aptaujā piedalījās 60 uzņēmumi.

LA.lv