×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.5°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
19. janvāris, 2015
Drukāt

Latvijas Universitātes pētnieki apliecina līderpozīcijas kvantu tehnoloģiju teorijas jomā (2)

LZA svinīgā sēde

Kvantu fiziķis, akadēmiķis Andris Ambainis

Eiropas Komisija ir apkopojusi informāciju par Baltijas valstu zinātnieku veikumu “Future and Emerging Technologies” (“Nākotnes tehnoloģijas”) programmā, un tā liecina, ka absolūta līdere ir Latvijas Universitāte (LU) kopā LU Cietvielu fizikas institūtu, kas ar 5 projektiem apgūst 53% no finansējuma programmas ietvaros. Šie rezultāti ir apliecinājums, ka LU ir izcili augsts zinātniskais potenciāls ilgtermiņa pētījumiem informācijas tehnoloģiju (IKT) jomā, informē universitātē.

“Nākotnes tehnoloģijas” ir Eiropas Savienības programma pētījumiem IKT jomā, kas orientējas uz idejām, kuras varētu būtiski mainīt šo jomu un aptver plašu tēmu loku – no kvantu tehnoloģijām līdz skaitļošanas metodēm, kas balstās uz bioloģiju, mākslīgo intelektu un robotiku. Pētījumu programma atbalsta idejas, kas varētu būt lietderīgas tālākā nākotnē un piešķir finansējumu augsta riska pētījumiem, kas veiksmes gadījumā var radikāli mainīt IKT jomu.

Latvijas Universitāte ir absolūts līderis Baltijā ar 4 projektiem no 12 un aptuveni 46% no visa finansējuma, ko Baltijas valstis saņēmušas šajā programmā. LU kopā ar LU Cietvielu fizikas institūtu ar 5 projektiem no 12 apgūst 53% no visa finansējuma programmas ietvaros.

Programma “Nākotnes tehnoloģijas” aptver ļoti plašu tēmu loku, tostarp kvantu tehnoloģijas, kas veic skaitļošanu, izmantojot kvantu fizikas efektus; skaitļošanas paradigmas, kas balstās uz cilvēka smadzeņu uzbūvi; cilvēka radošuma izprašana, veidojot tehnoloģijas, kas ļautu datoriem sasniegt rezultātus, ko cilvēks uztvertu kā radošus un oriģinālus; ierīces, kas veic informācijas apstrādi ar pēc iespējas mazāku enerģijas patēriņu.

Latvijas Universitātes zinātnieki vislielākos panākumus guvuši kvantu tehnoloģiju jomās. Divos mūsu projektos “Quantum Computer Science” (QCS) un “Quantum Algorithmics” (QALGO), kurus vada Datorikas fakultātes profesors Andris Ambainis, pētīti kvantu datori (principiāli jauns datoru veids, kas balstās uz kvantu fizikas efektiem) un citas kvantu informācijas apstrādes ierīces (piemēram, kvantu ierīces šifrēšanai, kas sasniedz principiāli augstāku drošības līmeni). Abu projektu galvenais mērķis ir atrast jaunus pielietojumus šīm ierīcēm tad, kad tās tiks uzbūvētas.

QCS un QALGO projektos Latvijas Universitāte vada starptautiskas zinātnieku komandas, kurās piedalās septiņu valstu zinātnieki. Šie projekti ietver Eiropas vadošos ekspertus kvantu datoru jomā un pasaulslavenas zinātniskās institūcijas (piemēram, Kembridžas universitāti).

Projektā “Silicon on Atomic and Molecular Scale” (SiAM), kurā piedalās Fizikas un matemātikas fakultātes asoc. prof. Vjačeslava Kaščejeva grupa, tiek pētīta mikroelektronikā lietoto piejaukumu atomiskā un kvantu daba. Latvijas Universitātes pētnieku loma ir atsevišķu elektronu manipulēšanas teoriju sasaistīšana ar praktiski realizējamajiem prototipiem. Projekts notiek ciešā sadarbībā ar nanoelektronikas rūpniecisko pusi, ko pārstāv viena no pasaules lielākajām elektronikas tehnoloģiju laboratorijām CEA-Leti Grenoblē, Francijā un IBM kompānijas pētniecības nodaļa Cīrihē, Šveicē.

LU CFI programmā piedalījās ar FP7-Proactive projektu CATHERINE, vadītājs Dr. Jurijs Žukovskis, Teorētiskās fizikas un datormodelēšanas laboratorija, kas tika īstenots 2008.-2010. gadā, pētot oglekļa nanovadu izmantošanas iespējās integrālajās mikroshēmās.

Programmas rezultāti pieejami šeit.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. … Jau musu senciem bija dzila izpratne par kvanta pasaules iekartu:

    Pilna Maras istabina
    Siku mazu supulisu.
    Kad es vienu pasupoju,
    Visi lidzi kustejas … T. Dz.

  2. Gaišu galvu mums netrūkst. Jarada tikai īstā zinātniska vide. Šodien zinātnē daudz ko var attīstīt bez lieliem kapitāliem ieguldījumiem vai nu koopērējoties ar citiem, kam ir bāze. Lai tik veicās!

Draugiem Facebook Twitter Google+