×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.2°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
17. maijs, 2012
Drukāt

Latvijas zinātnieces saņem stipendijas nozīmīgu pētījumu veikšanai


loreal_db_7

Vakar Latvijas Zinātņu akadēmijā (LZA) “L’Oréal” Latvijas stipendijas “Sievietēm zinātnē” ar UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas (LNK) un LZA atbalstu pasniegtas Dagnijai Ločai, Ilzei Smelterei un Elīnai Škaparei.


Stipendija 4000 latu apmērā šogad piešķirta vienai dzīvības zinātņu un divām materiālzinātņu jomā strādājošām zinātniecēm. Divas doktorantes saņēma atbalstu disertācijas izstrādei, bet viena zinātņu doktore – zinātnisko pētījumu veikšanai.

Inženierzinātņu doktore Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centra vadošā pētniece D. Loča pilnveido medicīnā izmantojamos kaulu cementus, no kuriem tiek veidota sacietējoša pasta kaulu defektu pildīšanai. Stipendiju viņa saņēma tādu kalcija fosfātu kaulu cementu izstrādei, kā izturība būs tuvāka dabiskajam kaulam, struktūra veicinās kaulu atjaunošanos un kas pakāpeniski organismā izdalīs nepieciešamos medikamentus, samazinot arī iekaisumu risku pēcoperācijas periodā.

Inženierzinātņu maģistrei Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūta asistentei un RTU Biomateriālu inovāciju un attīstības centra pētniecei I. Smelterei stipendija ļaus izstrādāt un izpētīt jaunu, videi un cilvēkam draudzīgu pjezoelektrisko keramiku, kas varētu kaut daļēji aizstāt kondensatoros, enerģijas pārveidotājos, sensoros, atmiņas elementos, ultraskaņas ierīcēs un citur līdz šim plaši lietotos toksisko svinu saturošos pjezomateriālus.

Rīgas Stradiņa universitātes doktora studiju programmas “Farmācija” doktorante un Latvijas Organiskās sintēzes institūta Farmaceitiskās farmakoloģijas laboratorijas asistente E. Škapare saņem stipendiju, lai izpētītu veselību veicinošās īpašības, kas piemīt no Latvijai raksturīgām ābolu šķirnēm iegūtiem produktiem. Pētījums varētu veicināt jaunu ābolu pārstrādes produktu izstrādi, kas uzlabos diabēta un metabolā sindroma pacientu veselību un mazinās diabēta saslimšanas risku, jo ābolos esošais savienojums florizīns veicina glikozes izvadīšanu no organisma un tās koncentrācijas samazināšanos asinīs.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+