Mobilā versija
+3.0°C
Līvija, Līva, Andra
Pirmdiena, 27. februāris, 2017
26. janvāris, 2016
Drukāt

Lauksaimnieku kooperatīvs nerisina vienas dienas vajadzības. Saruna ar Induli Jansonu

Foto - AgroTopsFoto - AgroTops

Jau sesto gadu pēc kārtas notiek balsošana par Latvijas labāko lauksaimniecības kooperatīvu. Taču – kādam jābūt labākajam kooperatīvam? Kā panākt tā efektivitāti ilgtermiņā? Kā atrast pareizo balansu starp biedru un biznesa interesēm? Par to sarunā ar Induli Jansonu, LPKS VAKS un Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas valdes priekšsēdētāju.

– Teju katrā intervijā sanāk pieminēt piensaimnieku kooperatīvu rūpnīcu Latvijas piens. Šobrīd šo uzņēmumu pie dzīvības uztur graudkopju kooperatīvi – Latraps un arī VAKS, bet tā dibinātāji – Piena partneri, Dzēse un Trikāta – katrs ar savu laika intervālu faktiski pagriezuši tai muguru. Tas liek par kaut ko aizdomāties?

– Liek gan. Protams, Latvijas piens ir šābrīža kooperācijas karstā tēma. Tā veidošanas pamatā bija lielā ideja par piensaimnieku kooperatīvu piena pārstrādes uzņēmumu, kas mazinātu zemnieku atkarību no privātajiem piena kombinātiem. Diemžēl patlaban šī lielā ideja pārvērtusies par diezgan grūti izbrienamu purvu. Kooperatīvi, labu gribēdami un ticēdami dažu piensaimnieku kooperatīvu līderiem, kuri solīja labāko piena cenu, iesaistījās šajā pasākumā ar savām investīcijām. Taču šie līderi aizmirsa piebilst, ka jebkurš uzņēmums, jebkurš īpašums ir liela atbildība un ar nelielām investīcijām vien uz priekšu tikt nevar. Ir jābūt gataviem arī grūtākiem brīžiem, krīzēm un jābūt gataviem savas investīcijas arī palielināt. Uzņēmums jāvada un problēmas jārisina profesionāli, nevis balstoties uz emocijām.

Savu punktu pielikušas arī abas krīzes – gan globālā, gan ar Krievijas embargo saistītā. Globālo lielā mērā izraisīja piena kvotu atcelšana visā Eiropā, kam sekoja ganāmpulku palielināšanās, savukārt pēc embargo pasludināšanas palielinājās piena daudzums, ko vajadzēja realizēt uz vietas. Un līdz ar to samazinājās piena cena. Gan Piena partneri, gan Dzēse, gan Trikāta savam uzņēmumam Latvijas piens pateica: piezvaniet mums, kad pienāks labāki laiki. Tādējādi sanācis, ka šobrīd cauri visām krīžu turbulencēm Latvijas piens jāizved graudkopju kooperatīviem.

Pievienot komentāru

Slimība pārvarēta, atveseļojamies. ES vērtē Latvijas ekonomiku (4)Latvija pēdējos gados pieredzējusi vāju ekonomikas izaugsmi, ekonomiskās nenoteiktības un ES fondu krituma dēļ, bet īstermiņa prognozes ir pozitīvākas, teikts Eiropas Komisijas vērtējumā par finansiālo, ekonomisko un sociālo situāciju dalībvalstīs.
Putnu gripas dēļ Vītiņu pagastā saimnieki bažījas par cāļiem (1)Visām vistām un zosīm jāiztur trīs mēnešu ieslodzījums
Cenas noteic turīgākie: Zemgalē un Latgalē zeme dārgāka (1)Lauksaimniecībā izmantojamai zemei cenas noteic turīgākie zemnieki
Pasaulē
Pieaug saražotā siera un biezpiena apjoms; mocarellai - uzvaras gājiensSaskaņā ar provizoriskajām aplēsēm, pērn Latvijā saražotas 41 500 tonnas siera un biezpiena, kas ir 7,5% pieaugums salīdzinājumā ar 38 600 tonnām
Draugiem Facebook Twitter Google+