Uncategorized

Lidsabiedrībām būs jāatklāj dati par pasažieriem 16

Foto EPA/LETA

Ceturtdien Eiropas Parlaments (EP) apstiprināja jauno direktīvu, kas regulēs Pasažieru Datu reģistra (PDR) datu izmantošanu Eiropas Savienībā (ES) – novēršanas, noteikšanas, izmeklēšanas un terorisma un citu nopietnu noziegumu izmeklēšanas vajadzībām, informēja EP pārstāve Latvijā Signe Znotiņa-Znota.

Jaunie noteikumi prasīs lidsabiedrībām nodot dalībvalstu iestādēm pasažieru datus par visiem lidojumiem starp ES un trešajām valstīm.

Dalībvalstīm būs jāizveido “pasažieru informācijas nodaļas”, kam būs jāpārvalda gaisa pārvadātāju savāktie PDR dati. Šī informācija būs jāglabā piecus gadus, bet pēc sešiem mēnešiem šie dati tiks “maskēti”, proti, anonimizēti – no tiem izņems informāciju, kas varētu ļaut identificēt indivīdu – vārdu, adresi un kontaktinformāciju.

Pasažieru informācijas nodaļas būs atbildīgas par PDR datu vākšanu, glabāšanu un apstrādi, nosūtīšanu atbildīgajām iestādēm un to apmaiņu ar citām dalībvalstīm un Eiropolu. Direktīva paredz, ka datu apmaiņu varēs veikt vienīgi atsevišķos gadījumos, saistībā ar konkrētu lietu, lai novērstu, atklātu, izmeklētu ar terorismu saistītu nodarījumu vai smagu noziegumu vai lai sauktu pie atbildības par šāda nodarījuma pastrādāšanu.

Direktīva attieksies uz lidojumiem ES ārējiem lidojumiem, bet dalībvalstis var paplašināt tās piemērošanu arī uz iekšējiem (starp dalībvalstīm), ja par to informē arī ES Komisiju. Dalībvalstis var izvēlēties vākt PDR datus arī no ceļojumu aģentūrām un tūrisma operatoriem (“uzņēmējiem, kas nav gaisa pārvadātāji”).

Priekšlikums vēl oficiāli jāapstiprina EP Padomē.

Saistītie raksti
LA.lv