×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
15. jūlijs, 2013
Drukāt

Lielā laistīšana. Kā izvēlēties šļūteni dārza darbiem

sluutene2

Šovasar atkal aktuāla kļūst problēma: kā nodrošināt dārzam likumīgo mitruma devu, patērējot mazāk laika un enerģijas? Iespējams, ir vajadzīga jauna laistīšanas šļūtene, kas cita starpā noder arī mājas, celiņu vai mašīnas mazgāšanai un kuru karstā laikā var izmantot pat kā brīvdabas dušu!

 

Šļūtenes

Populārākie ražotāji, piemēram, “Garden”, “Claber” un “Hozelok” piedāvā plašu dārza laistīšanas cauruļu sortimentu, kas atšķiras pēc garuma, formas, materiāla, apvalka kārtu daudzuma, diametra (populārākie ir ½ un ¾ collas jeb 13 mm un 19 mm) un cenu amplitūdas. Ideāla šļūtene ir gana elastīga un pietiekami izturīga, kura spēj paciest regulāru staipīšanu un locīšanu. Izturīgākās ir tās, kam ārpusē neilona pinums. Lai arī cena ir augstāka, kvalitāte un kalpošanas ilgums to kompensē.

Lai palīdzētu cilvēkam vieglāk izvēlēties un komplektēt konkrētām vajadzībām atbilstošas šļūtenes, vadošās firmas, piemēram, vācu “Garden” (šī zīmola produktiem mūsu tirgū ir vislielākā izvēle!) savas preces iedala kvalitatīvajā Premium, ērtajā Comfort un ekonomiskajā Classic klasē. Tas nozīmē, ka Premium šļūtenes mehāniski ir īpaši izturīgas, noderīgas pat 95 °C karstam ūdenim, un vienlaikus elastīgas arī aukstumā, tāpēc tās ārā var izmantot visu gadu. Pat savienojumi tām izgatavoti nevis no plastmasas, bet gan ķīmiski stabilā alumīnija. Iespējamas arī dažādas ekstras, piemēram, modernais SkinTech Premium pārklājums, kas šļūtenei ļauj labi slīdēt, novēršot satīšanos, samezglošanos vai savīšanos. Dārzos ar sarežģītu reljefu ar tādu strādāt ir krietni vieglāk.

Šļūtenes mēdz būt arī plakanas. Tās uzglabāšanas kasetē aizņem mazāk vietas un vairāk satilpst – Classic versijā 15 m. Pateicoties kompaktumam, piemērotas transportēšanai uz vasarnīcu, dārza māju vai citu atpūtas vietu. Spirālveida šļūtenēm toties cita priekšrocība – pēc izmantošanas tās viegli saritinās atpakaļ kasetē.

Pērkot šļūteni, iepriekš jāaprēķina tās optimālais garums, – lai nepietrūktu un arī nepaliktu daudz pāri. Priekšrocība ir tām, kuras var iegādāties metros. Arī izvēloties ekonomisko variantu piemājas dārziņam, vismaz ar pāris lietošanas sezonām vienmēr droši var rēķināties.

 

Savienotāji

Lai šļūteni pieslēgtu pie krāna, nepieciešams atbilstošs savienotājs, tāpēc pērkot jābūt vismaz skaidrībai par vītņu saderību, jo tās var būt gan 26,5 mm (G 3/4″) vai 21 mm (G 1/2″). Praktisks ir leņķveida pieslēgs ar grozāmu savienotāju, kas novērš šļūtenes samezglošanos vai savīšanos, to uztinot arī uz ratiņu spoles. Krāniem bez vītnes ir domāts apaļās formas pieslēgs, kuru piestiprina bez instrumentu palīdzības. Ir arī adapteri, kas ļauj sistēmu savienot ar virtuves krānu neatkarīgi no tā, vai tam ir iekšējā (M22x1) vai ārējā (M24x1) vītne, vai arī pieslēgt to pie krāna aeratora galviņas.

Pastāv arī iespēja pie viena krāna vienlaikus pievienot divas vai pat četras autonomi regulējamas šļūtenes.

Ātrai šļūteņu savienošanai un uzgaļu pievienošanai izmanto speciālas detaļas, kam svarīgākā ir aqua-stop funkcija, kas automātiski aptur ūdens plūsmu, kad jānomaina, piemēram, smidzinātājs (kad tas pievienots, ūdens sāk atkal plūst, nav divreiz jāskrien līdz krānam, lai to aizgrieztu un atkal atgrieztu!). Aqua-stop savienojumi ir dārgāki nekā parasti, dažiem šāda ekstra nemaz nešķiet vajadzīga. Piedāvājums šai segmentā ir plašs, ieskaitot piederumus atšķirīgu diametru šļūteņu savienošanai, dažādus universālos adapterus utt. Labi savienotāji eleganti izskatās, ilgi kalpo un, galvenais, sader ar citu zīmolu laistīšanas sistēmām.

Prātīgs saimnieks mājās tur rezervē arī remontuzmavas, kas ļauj ātri salabot šļūtenes – atliek tikai bojāto vietu izgriezt un uzlikt, un problēma atrisināta.

 

Smidzinātāji

Dārzā gan ar smalku lietutiņu ir saudzīgi jāaprasina puķes, gan ar spēcīgu strūklu jānoskalo celiņi, tāpēc piemēroti ir universālie pistoles veida rokas smidzinātāji, kas arī atbilstoši klasei atsķiras ar ergonomiskajām īpašībām, dizaina risinājumiem un, protams, ar izmantotajiem materiāliem. Jebkuru smidzinātāju var ērti pārslēgt vēlamajā režīmā un viegli lietot ar vienu roku, tostarp arī automātiski, nofiksējot rokturi.

Ja negribas ar šļūteni periodiski staigāt pa dārzu, izmanto pārnēsājamos smidzinātājus (sprinklerus), kas paredzēti zāliena, dārzeņu un puķu dobju regulārai aplaistīšanai. Svārstveida piemēroti taisnstūra vai kvadrātveida laukumam, apļveida – aplim vai tā daļai. Piemēram, Premium impulsa smidzinātājs darbojas 25° līdz 360° robežās: var uzstādīt arī laistīšanas attālumu no 5 m līdz 12,5 m, tā regulējot aptveramo platību no 75 m2 īdz 490 m2. Svārstveida smidzinātājam Premium amplitūda ir 7 – 17 m, platums ap 15 m, tas paredzēts 100 – 250 m2 apra­sināšanai. Iespējams savienot arī vairākus pārnēsājamos smidzinātājus. Garāku augu laistīšanai izmanto salokāmus statīvus (ap 100 cm).

Saimniecībā noderīga ir dārza duša Solo, kas ļauj atvēsināties karstās dienās. To ar stieni nostiprina mauriņā vai uzkarina uz statņa, vēlamo ūdens plūsmu var regulēt. Automašīnu mazgāšanai izmanto vairāku veidu speciālas birstes, ko pievieno smidzinātāja vietā.

 

Uzglabāšana

Šļūtenes var uzglabāt, vienkārši pakarinot uz kronšteina vai noliekot uz plaukta, tās var turēt pie sienas vai uz grīdas spolēs vai speciālos ratiņos. EasyRoll sistēma domāta tiem, kas nevēlas smērēt rokas, satinot savu laistīšanas ierīci. Piemēram, Comfort EasyRoll ratiņiem grozāmā ass ļauj izvairīties no šļūtenes sagriešanās uztīšanas laikā, bet lielie riteņi ļauj viegli vilkt ratiņus uz nelīdzenas zemes.

Bieži visu vajadzīgo iegādājas komplektos. Piemēram, Classic versija, kas domāta maziem un vidēji lieliem dārziem, piedāvā 20 m garu 13 mm šļūteni, smidzinātāju, divus krānu pieslēgus, standarta savienotāju un adapteri. Šļūtenes pievienojums spolei ir leņķveida, tā uztinot nevar savīties. Ruļļa sāni ir trīsstūrveida, ar zemu smaguma centru, tāpēc laistīšanas komplekts viegli ietilpst arī automašīnā. Dažas šļūteņu spoles aprīkotas ar bērnu slēdzi, kas samazina neplānotas izmantošanas iespējas, un pat pretnozagšanas atslēgu, kas neļauj spolei pieaugt kājām.

 

PADOMI

– Lai apmierinātu dažādu pircēju gaumi, lielveikalos “K-rauta” pārdod trīs cenu grupu šļūtenes. Ekonomiskās nav paredzētas profesionāļiem un lielam darbu apjomam. Toties šāda 20 m gara 13 mm OK šļūtene akcijas laikā maksā tikai Ls 2,79. Vidējās klases analoga 12,5 mm pusprofesionāla šļūtene Prof, kas piemērota daudzu dārzkopju vajadzībām, maksā Ls 10,65, bet kvalitatīvā “Hozelock” šļūtene Flexi plus – Ls 14,55. Lielveikalā nopērkami arī katrai klasei atbilstoši savienojumi, uzgaļi, smidzinātāji, – stāsta “K-rauta” pārdošanas vadītāja Elīna Krauze.

– Patiešām labs instruments uzreiz atšķiras no vispārējā klāsta, jo tas ir izskatīgs! Piedevām arī ergonomisks un labi regulējams. Iegādājoties dārza šļūteni ar aprīkojumu, svarīgs arī hermētiskums, lai savienojumos nenotecētu ne pilītes. Labas laistīšanas ierīces visdrošāk iegādāties specializētajos dārzkopības veikalos. Lai arī tur cenas dažreiz ir augstākas nekā lielveikalos, starpību ar uzviju atsver lielāka izvēle un ilgāks kalpošanas laiks, – iesaka SIA “Manta” eksperts Indriķis Jermaks.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+