Imantam Ziedonim 91

FOTO. Latviešu unikālais dzejnieks un iedvesmotājs Imants Ziedonis šodien atzīmētu 91. dzimšanas dienu 26

Talantīgais latviešu dzejnieks Imants Ziedonis, kurš dzimis 1933. gada 3. maijā, šodien, ja būtu starp mums, svinētu savu 91. dzimšanas dienu. Viņa vairs nav, bet citi viņu un viņa atstāto kultūras mantojumu atceras, godina un piemin.

Reklāma
Reklāma
Eksperts nāk klajā ar fatālu paredzējumu: Krievija izmantos kodolieročus neatkarīgi no tā, vai Rietumi apbruņos Ukrainu 69
TV24
Kāpēc mums ir tik mazas pensijas? Es neesmu vainīga, ka strādāju krievu laikā! Atbild VSAA 92
VIDEO. Putina ministri krīt ārkārtējā kaunā – vienkāršs Ziemeļkorejas ierēdnis viņus padzen no sēdvietām 65
Lasīt citas ziņas

“Kafijas baudīšana Imantam Ziedonim bija ļoti būtiska ikdienas sastāvdaļa, to draugi un kaimiņi zināja. Uz “five o’clock” (kā Ziedonis pats dēvēja) varēja nākt ciemos pie viņa uz kafijas dzeršanu no skaistajām Latgales keramiķu krūzēm. Tāpat Imantam patika doties kafiju baudīt arī Rīgas kafejnīcās. Tas bija vēl viens brīdis jēgpilnām sarunām,” ierakstā “Facebook” norāda Ziedoņa muzejs.

Ziedoņa muzejs kopā ar kafijas grauzdētavu Rocket Bean Roastery, godinot dzejnieka Imanta Ziedoņa 91. dzimšanas dienu, laiž klajā jaunu, kvalitatīvu un gardu Etiopijas kafiju “Ziedonis.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Nopērkot kafijas paciņu, daļa no ienākumiem tiek ziedota Ziedoņa muzeja niedru jumta nomaiņai. Savukārt, pircējs iegūst dāvanu – ielūgumu uz muzeju. Katru paciņu papildina kāds “ziedonisks” jautājums par kuru padomāt, baudot dzērienu.

“Esam patiesi gandarīti dzejnieka dzimšanas dienu šogad atzīmēt kafijas zīmē, jo tā bija viens no Imanta Ziedoņa iemīļotākajiem dzērieniem.

Kā arī tas ir prieks šos svētkus svinēt kopā ar Rocket Bean Roastery, jo kafejnīcas ir bijušas I.Ziedoņa mīļākās pieturvietas pilsētā un mēs šo dzejnieka kafijas baudīšanas tradīciju turpinām arī šodien,” tā par jauno kafiju Ziedoņa muzeja vadītāja Rūta Šmite.

Imanta Ziedoņa muzejs Murjāņos

Ziedoņa kafijas garšas notis iekļauj pavasarīgo jasmīnu, sarkano ābolu, riekstu un žāvētu augļu nianses. Etiopijas kafijas pupiņas izraudzītas ar domu akcentēt šo zemi kā vietu, kur aizsākusies cilvēces mīlestība pret kafiju.

Kafiju “Ziedonis” no 3.maija varēs iegādāties Latvijas zīmola Rocket Bean Roastery kafejnīcās Rīgā. Tāpat 3.maijā – dzejnieka dzimšanas dienas laikā, jaunradīto kafiju, kā dienas kafiju, varēs turpat arī nobaudīt. I. Ziedonim šī akcija būtu patikusi, jo viņš teicis “Kafejnīcas, es domāju ir daļa no pilsētas estētikas, tieši tāpēc, tieši estētikas dēļ man patīk kafejnīcas.” Kafijas paciņas dizainu izstrādājusi jaunā māksliniece Estere Dimitere.

“Mūsu dzīvē vēl simtiem vilcienu aties”

Vilciena sastāvs, kura vagonu logus iepriekšējā gadā rotāja ziedoši ķirši, šogad ieguvis zaļumu un aicina ceļot pa Latviju, turpinot projektu “Ieraugi, Sajūti, Noķer Ziedoni“. Elektrovilciena sastāvs, kurā iemājojis mežs, kursēt sāk no 28.aprīļa.

2023.gadā, svinot Imanta Ziedoņa 90. dzimšanas dienu, Tukuma novada pašvaldība kopā ar Jūrmalas pilsētas kultūras un tūrisma ļaudīm radīja jaunu tūrisma maršrutu “Noķer Ziedoni!”. Maršruts joprojām aicina iepazīt dzejnieka dzīves gājumu, personību un daiļradi, apceļojot viņa bērnības un jaunības takas. Lai popularizētu maršrutu, tika izveidots elektrovilciena sastāvs ar ziedošu ķiršu logiem un “taureņu uzbrukumu”. Tautā vilciena sastāvs tika saukts arī par “Ziedoņa vilcienu”, kas kā iepriekšējā gadā, tā arī šajā aicina ceļot pa Latviju un ieraudzīt tās skaistumu.

Reklāma
Reklāma

Ceļo un sapņo zaļi!

Šogad aprīļa beigas ikvienu Latvijā pārsteidza ar sniegu, un ziema mēģināja aizkavēt ziedoņlaika iestāšanos. Bet ziedēšana ir neizbēgama, tāpat kā gadalaiku maiņa.

“Kādu nakti pilsētā ienāca mežs. No sākuma cilvēki nesaprata, ko tas nozīmē.” – tā sākas Imanta Ziedoņa “Zaļā pasaka”.

Lai mudinātu ieraudzīt, sajust un noķert ZIEDONI Latvijas dabā, katra personīgajās sajūtās un literatūrā, šogad “Ziedoņa vilciens” sazaļojis gluži kā dzejnieka pilsēta “Zaļajā pasakā”, nesot līdzi arī zaļās krāsas smaržu.

Imants Ziedonis ir bijis aizrautīgs ceļotājs – izstaigājis dzimto Latviju un pabijis daudzās valstīs ārpus tās robežām, vērojis dabu un aprakstījis to. Arī pasakās. “Krāsainās pasakas” uzrakstītas 1973.gadā. Tās ir gaišas un spēlējas ar lasītāju – gan mazu, gan lielu. Pasakās ir ietverta liela dzīves gudrība un aicinājums līdzradīt un domāt: “Vai tu atceries, kā pagājušajā gadā mežs ienāca pilsētā? Kad viņš gāja prom, taisni žēl palika, gribējās iet līdzi. Šogad viņš atkal nāks. Tikai nekad nevar zināt, kad.”.

“Re, arī zvaigznēs ierakstīts, tas pats, kas laukos plašos”

Gadskārtējā sabiedrības aptaujā par “Latvijas gada monētu 2023” atzīta monēta “Zvaigžņu putekļi”, kas veltīta dzejniekam Imantam Ziedonim, aģentūru LETA informēja Latvijas Bankas pārstāvji.

Latvijas Bankas un portāla “Delfi.lv” rīkotajā sabiedrības aptaujā ikvienam no 19.marta līdz 4.aprīlim bija iespēja nobalsot par izcilāko 2023.gadā izlaisto kolekcijas monētu. Šajā gadā aptaujā saņemts vairāk nekā 31 000 balsu, un “Zvaigžņu putekļi” ieguva vairāk nekā 6700 balsu. Šīs monētas grafisko dizainu veidojusi māksliniece, ilustratore Līga Kitchen. Plastiskā veidojuma autore ir tēlniece Ligita Franckeviča.

Latvijas Banka šo kolekcijas monētu izlaida, lai monētu mākslā iemūžinātu viena no latviešu izcilākajiem dzejniekiem Imanta Ziedoņa radošo garu. Viņam 2023.gadā būtu apritējis 90 gadu.

Monētas nosaukums un grafiskā dizaina risinājums vēsta par dzejnieku, kurš bija sapņotājs un iedvesmotājs, vizionārs, kuram piemita spēja redzēt un radīt pāri robežām un šķietami ikdienišķajā saskatīt zvaigžņu putekļus.

Māksliniece monētas grafiskajā dizainā attēlojusi vairākus tēlus. Ejoša cilvēka tēls simbolizē meklējumus pēc patiesības, jēgas un piederības. Savukārt zvaigznāja tēls parāda zemes un debesu savstarpējo saistību, akcentē cilvēka – kā zvaigznes putekļa – piederību Visumam. Koks ar visu tajā mītošo būtņu bagātību simbolizē dzīvelīgumu, kas sasaucas ar paša dzejnieka kūsājošo darbīgumu un tekstu raksturu. Ziedoņa daiļradē nozīmīgs bija ceļa motīvs – iešana, kustība, skaistā, būtiskā meklēšana, vertikāle kā princips un nepieciešamība.

Kopumā 2023.gadā tika izlaistas sešas kolekcijas monētas, kas stāsta par Latvijas kultūru, vēsturi un vispārcilvēciskām vērtībām – “Zvaigžņu putekļi”, “Dziesma saviļņo”, “Latvijas basketbolam 100”, “Zelta zirgi”, “Gaismas staru vēdeklis” un “Rīgas modes”.

Koncertuzvedums "Ziedonis" Liepājā
“Ir saule, debesis,
Un maize abrā rūgst.
Un bērni dzimst –
Nekā jau nepietrūkst.Bet skaidri jūti,
Pirmais sniegs kad snieg,
Ka nepietrūkst,
Bet arī nepietiek.

Jo tas, kas dabūts,
It nekur nav liekams,
Un tas, kas liekams,
Ir tik nepietiekams.

Un tad, kad zvaigzne krīt,
Tā it kā iekož:
Viss nepaliekošs ir
Un nepietiekošs.”

/Imants Ziedonis/
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.