Kultūra
Teātris un kino

Liepājas teātrī ar izrādi “Vecās dāmas vizīte” debitēs pazīstams krievu režisors 16

Publicitātes foto

Jau no jūlija vidus, tikko atgriezušies no atvaļinājuma, Liepājas teātra aktieri uzsāka darbu pie šveiciešu dramaturga Frīdriha Dirrenmata lugas “Vecās dāmas vizīte” krievu režisora Alekseja Girbas vadībā. Pirmizrāde paredzēta 10. septembrī, LA.lv pavēstīja teātra literārā padomniece Zanda Borga.

Šis vērienīgais iestudējums atklās Liepājas teātra 110. jubilejas sezonu – tajā piedalīsies gandrīz visa teātra aktieru trupa, kā arī vairāki ārštata aktieri.

Aleksejs Girba beidzis Maskavas Valsts teātra institūtu (MHAT), iestudējis ap 50 izrādēm Krievijā, Ukrainā un Lietuvā, taču Latvijā strādā pirmo reizi.

F. Dirrenmats ir viens no spilgtākajiem pēckara Eiropas autoriem, taču pēdējā laikā viņa lugas Latvijā tiek iestudētas reti. “Vecās dāmas vizīte” ir viena no autora daiļrades virsotnēm. Savā daiļradē F. Dirrenmats risina gan sociālus, gan morāli ētiskus jautājumus, kuriem pievērsies arī šajā lugā. Gan lugai, gan iestudējumam dots žanriskais apzīmējums – traģiska komēdija, jo, kā uzskatīja pats autors, traģismu iespējams sasniegt vien ar komikas palīdzību.

Gillenes pilsētiņa un tās iedzīvotāji grimst nabadzībā – tiek slēgti veikali, rūpnīcas un uzņēmumi. Pēc daudzu gadu prombūtnes Gillenē atgriežas tās bijusī iedzīvotāja Klēra, kas nu ir kļuvusi par miljardieri. Reiz, jaunības dienās, viņa bija neprātīgi iemīlējusies veikalniekā Illā, kuram nu dots uzdevums veco dāmu apvārdot, lai iegūtu viņas miljonus. Viņa piekrīt gilleniešiem palīdzēt, bet tikai ar vienu noteikumu…

“Neskatoties uz sižeta sarežģītību, autora piedāvātā forma materiāla interpretācijā pieļauj vieglumu un pat huligānismu. Uzsvērtā teatralitāte, mājieni uz sadzīves situācijām, mūzika, vokāls un plastika – noteikti piesaistīs skatītāju interesi šim iestudējumam,” par topošo izrādi saka režisors A. Girba.

Illa lomā iejutīsies Kaspars Gods, savukārt veco dāmu atveidos Inese Kučinska. Radošajā procesā iesaistīti arī scenogrāfs Mārtiņš Vilkārsis, kostīmu māksliniece Liene Rolšteina, horeogrāfe Inga Raudina, gaismu mākslinieks Mārtiņš Feldmanis, video mākslinieks – 8, dziesmu tekstus sarakstījusi Rasa Bugavičute-Pēce, muzikālo noformējumu veido Kārlis Auzāns. Ar aktieriem strādā arī muzikālais vadītājs Normunds Kalniņš un vokālā pedagoģe Ieva Dreimane. Lugu no vācu valodas tulkojis Ingus Liniņš.

LA.lv