×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
13. augusts, 2014
Drukāt

LLKC: pārlieku augstu ražu šogad nav; cerības uz ziemas rudziem

Foto-LETAFoto-LETA

Graudaugu ziemājiem, kuri veido lielāko īpatsvaru Latvijas kopējā graudu ražas bilancē, šogad nav augstu ražas rādītāju, kas skaidrojams ar nelabvēlīgajiem laika apstākļiem ziemā, tomēr izņēmums ir ziemas rudzi, kuru iekūlums ir labāks nekā citos gados, liecina Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra ekspertu veiktie lauku apsekojumi.

Jūlijā ražas prognozēšana tika veikta ziemāju labībai – ziemas kviešiem, rudziem, tritikālei jeb kviešu un rudzu hibrīdam un ziemas rapsim. Diemžēl jāsecina, ka pārlieku augstas ražas šogad nav gaidāmas, norāda eksperti.

Iepriekš – maijā -, veicot pirmo ziemāju sējumu apsekojumu, šķita, ka pārziemojušie un nepārsētie lauki ir labā stāvoklī, augu biezība optimāla un augsts ražas potenciāls, tomēr šobrīd lauki vairs neizskatoties tik cerīgi, īpaši tas attiecināms uz ziemas rapša sējumiem.

Tā kā ziemā cieta rapša sakņu sistēma, tagad tas izretinājies, bet tukšās vietas aizaugušas ar nezālēm. Lai iznīcinātu nezāles un varētu laukus novākt, lauksaimnieki jau lieto herbicīdus, bet šajos nosmidzinātajos rapša laukos jārēķinās ar lielākiem ražas zudumiem.

Ne visai labas ražas gaidāmas arī graudaugu ziemājiem, kuri veido lielāko īpatsvaru Latvijas kopējā graudaugu ražas bilancē. Tomēr izņēmums ir rudzi, kuri šogad atšķirībā no citiem graudaugiem pārziemoja ļoti labi, tāpēc gaidāmas pēdējo gadu laikā augstākās ražas, atliekot vien cerēt, ka spēcīgi vēji un lietus tos nesagāzīs veldrē.

Savukārt ziemas kviešos augi ir mēģinājuši kompensēt ziemā izkritušos sējumus, bet vienalga ražas tomēr būs zemākas nekā iepriekšējos gados, norāda eksperti.

Kopumā jaunākās aplēses liecina, ka ziemas kviešu raža šogad ir vidēji trīs tonnas no hektāra salīdzinājumā ar 3,5 tonnām 2013.gadā un 4,1 tonnu 2012.gadā.

Ziemas rudzu raža patlaban ir 3,3 tonnas no viena hektāra (2013.gadā – 2,9 tonnas, 2012.gadā – 3,1 tonna).
Tritikāles raža – 2,6 tonnas no viena hektāra (2013.gadā – 2,5 tonnas, 2012.gadā – 2,7 tonnas), bet ziemas rapša raža – 2,1 tonna no viena hektāra (2013.gadā – 2,6 tonnas, 2012.gadā – 3,2 tonnas).

Augustā tiks veikta pēdējā vasarāju labības prognozēšana un apkopota informācija par jau ievākto ziemāju ražu.
LLKC veic laukaugu ražas prognozēšanu laikā no maija līdz oktobrim, lai Latvijas un Eiropas Savienības atbildīgajām struktūrām sniegtu datus par valstī esošajām sējumu platībām, iespējamo ražību un iespējamo kopievākumu.

Ražas prognozēšana tiek veikta desmit galvenajiem Latvijā audzētajiem kultūraugiem – ziemas kviešiem, vasaras kviešiem, rudziem, tritikālei, vasaras miežiem, auzām, griķiem, vasaras rapsim, ziemas rapsim un kartupeļiem. Ziemāji tiek apsekoti maijā, jūlijā un augustā, vasarāji – jūnijā, augustā un septembrī, savukārt kartupeļu platības – jūlijā, augustā un oktobrī.

LLKC veic laukaugu ražas prognozēšanu laikā no maija līdz oktobrim, lai Latvijas un Eiropas Savienības atbildīgajām struktūrām sniegtu datus par valstī esošajām sējumu platībām, iespējamo ražību un iespējamo kopievākumu.

Jau vēstīts, ka Latvijā 2013.gada sezonā graudu kopējā raža bija 1,9 miljoni tonnu, nesasniedzot visu laiku rekordu – 2,1 miljonu tonnu, kas tika ievākts 2012.gadā. Vidējā ražība samazinājusies no 37 centneriem no hektāra 2012.gadā līdz 33,4 centneriem no hektāra 2013.gadā.

Ar graudaugiem tika apsēti 583 900 hektāru, kas ir par 9300 hektāriem jeb 1,6% vairāk nekā 2012.gadā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+