×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
17. jūnijs, 2013
Drukāt

LMA būs skatāma labāko Japānas dizaina paraugu izstāde

foto - publicitātesfoto - publicitātes

No 3. jūlija līdz 20. jūlijam Latvijas Mākslas akadēmijas aulā būs apskatāma ceļojošā izstāde „Japāns dizains šodien 100”, kas tapusi pateicoties Japānas vēstniecības, Mākslas akadēmijas un Japānas Fonda sadarbībai.

Izstāde ir simts labāko Japānas dizaina paraugu kolekcija, kuras eksponāti tapuši laikā no 20. gadsimta deviņdesmitajiem gadiem līdz mūsdienām, īpaši izceļot izstrādājumus, kas radīti ikdienas lietošanai. Izstādē papildus iekļauti arī trīspadsmit dizaina objekti no agrīnajiem pēckara gadiem, galvenokārt no piecdesmitajiem gadiem, kuros vērojami šodienas dizaina pirmsākumi.

Ikdienā lietojamo priekšmetu dizains ir kā spogulis, kurā atspoguļojas sabiedrības dzīve un indivīdu personīgais dzīvesveids. Atlasīto dizaina priekšmetu kopums netieši ataino gan to lietotāju, gan arī to radītāju – dizaineru un ražotāju – cerības un sapņus. Izstādes mērķis ir padziļināt zināšanas par Japānas dizainam raksturīgajām tendencēm un iezīmēm, vienlaicīgi sniedzot ieskatu Japānas mūsdienu kultūras būtībā.

Viens no izstādes idejas autoriem un veidotājiem kurators Masafumi Fukugava no Kavasaki pilsētas Mākslas muzeja atzīst, ka, raugoties uz mūsdienu dizainu Japānā, ir acīmredzams, ka liela daļa šodienas dizaina modernizācijas periodā ir pārņemta no rietumiem. Tomēr patlaban varam vērot lielāku mijiedarbību starp mūsdienu dizainu, aktuālajām tendencēm un tradicionālo japāņu formas izjūtu, kas dizaina jomā ļauj panākt lielāku daudzveidību.

Raugoties no vēsturiskās perspektīvas, mūsdienās iespējams identificēt daudzas iezīmes, kas var tikt uzskatītas par Japānai unikālām – tādas kā prasmīga un rūpīga amatniecība un dabiska tiekšanās veidot lietas mazākas, vieglākas un smalkākas. Skatīti kopumā, izstādes eksponāti ir ne tikai izcili produktu dizaina paraugi, bet arī kalpo kā dzīvs uzziņu materiāls, kas ļauj izprast mūsdienu japāņu dzīvesveidu.

Latvijas Mākslas akadēmijas rektors prof. Aleksejs Naumovs ir gandarīts par iespēju padziļināt sadarbību ar Japānu: „Pirms četriem gadiem Mākslas akadēmijas studentu un pedagogu kopdarbs – lielformāta glezna „Lielākais koris pasaulē” – bija skatāma Tokijas Mākslas universitātē, savukārt šovasar mums ir tas gods Akadēmijas telpās uzņemt izstādi „Japānas dizains šodien 100”. Ne viens vien no mums būs par izstādes ikoniskajiem eksponātiem iepriekš daudz dzirdējis un lasījis, un izstāde būs unikāla iespēja klātienē iepazīt oriģinālus – spilgtus japāņu dizaina sasniegumus. Īpašs prieks, ka Japānas dizaina izstādes norises laiks sakrīt ar Mākslas akadēmijas Dizaina diplomandu dienām „KAM”. Ikvienam apmeklētājam tādējādi būs iespēja vienuviet skatīt gan dizaina klasiku – izsmalcināto japāņu dizainu, gan, aplūkojot Mākslas akadēmijas bakalaura un maģistra programmu diplomandu veikumu, sekot līdzi jaunākajam Latvijas dizainā.”

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+