×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.0°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
12. februāris, 2013
Drukāt

LOSP neapmierināta ar panāktajiem ES tiešmaksājumiem

Foto - LETAFoto - LETA

Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padome (LOSP) nav apmierināta ar sarunās par Eiropas Savienības (ES) budžetu 2014.-2020.gadam panākto tiešmaksājumu apmēru un uzskata, ka zaudējumi ir jākompensē no papildus valsts tiešajiem maksājumiem, lai Latvijas lauksaimniekiem tiktu nodrošināti vienlīdzīgas konkurences apstākļi, sacīts LOSP otrdien izplatītajā paziņojumā.

LOSP atzīmē, ka sarunās panāktie 42% no ES tiešajiem maksājumiem 2014.gadā ir tālu no lauksaimnieku minimālajām prasībām. “Sarunu laikā iegūtos 67 miljonus eiro (Lietuvai 100 miljoni, Itālijai 1,5 miljardi eiro), kas papildus piešķirti lauku attīstībai, būtu jāvirza tiešmaksājumiem tikai ar nosacījumu, ja tiek palielināta Latvijas valsts līdzfinansējuma daļa Lauku attīstības programmā (LAP). Tādā veidā tiktu panākts tas, ka nesamazinātos lauku attīstībai paredzētie līdzekļi un palielinātos tiešmaksājumu apjoms lauksaimniekiem. No valsts puses LAP vajadzētu papildus vēl 160 miljonus eiro, kas jāpiemaksā, lai Latvijas lauksaimnieku situāciju padarītu kaut nedaudz konkurētspējīgāku uz pārējo ES dalībvalstu fona,” norāda LOSP.

LOSP valdes priekšsēdētājs Edgars Treibergs  paziņojumā atgādina, ka ES tiešmaksājumi Latvijai 2014.gadā būs mazāki, nekā izmaksātais atbalsts 2013.gadā, rēķinot ES tiešmaksājumus un papildus valsts tiešos maksājumus kopā. “Tāpēc īpaši jāuzsver PVTM loma un šī maksājuma turpināšana,” piebilst Treibergs.

Aģentūra BNS jau rakstīja, ka zemkopības ministre Laimdota Straujuma ir apliecinājusi – Latvijas lauksaimnieki nākamgad saņems papildu valsts tiešos maksājumus. Tādējādi Latvijas lauksaimnieki nākamgad tiešmaksājumos kopumā varētu saņemt 127 eiro par hektāru. Arī šogad tiek maksāts valsts papildus tiešais maksājums, lai kopējo tiešmaksājumu līmeni sasniegtu 125 eiro par hektāru apmērā. Par 2015.gadu pagaidām vienošanās nav.

Ministre atgādināja, ka nākamajā  ES daudzgadu budžetā, par kuru vienošanās ES samitā tika panākta 8.februārī, Latvijai tiešmaksājumiem paredzēti 1,7 miljardi eiro, tiešmaksājumu apmēru pakāpeniski palielinot līdz 196 eiro par hektāru 2019.gadā, kad tiktu sasniegts tāds pats līmenis, kā pārējās Baltijas valstīs un Rumānijā. Pašlaik ES tiešmaksājumu apmērs Latvijai ir 95 eiro par hektāru, nākamgad tas paredzēts 109 eiro par hektāru, 2015.gadā – 127 eiro par hektāru, 2016.gadā – 144 eiro par hektāru, 2017.gadā – 161 eiro par hektāru, 2018.gadā – 178 eiro par hektāru un 2019.gadā – 196 eiro par hektāru.

LOSP  ir Latvijas lielākā nacionālā līmeņa lauksaimnieku konsultatīvā padome, kas apvieno 55 lauksaimniecības nozaru un daudznozaru valsts līmeņa nevalstiskās organizācijas un kopumā pārstāv vairāk nekā 12 345 ražojošo lauksaimnieku.   LOSP  iesaistās Latvijas lauksaimniecības un lauku attīstības politikas veidošanā un īstenošanā sadarbībā ar valsts likumdevējiem, valsts pārvaldes institūcijām, Zemkopības ministriju un citiem sociālajiem sadarbības partneriem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+