×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.0°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
15. oktobris, 2013
Drukāt

LOSP prasa valdību straujāk samazināt IIN likmi

Foto - LETAFoto - LETA

Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padome (LOSP) aicina valdību straujāk samazināt iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likmi – jau nākamgad līdz 20%, aģentūrai BNS pavēstīja LOSP sabiedrisko attiecību speciāliste Krista Garkalne.

Pēc viņas teiktā, lauksaimnieki ir izstrādājuši vairākus priekšlikumus, kas ir iesniegti Ministru prezidentam Valdim Dombrovskim, lai samazinātu negodīgas konkurences apstākļus Latvijas lauksaimniekiem Eiropas vienotajā tirgū.

LOSP uzskata, ka mazām un vidējām saimniecībām jābūt augstākām atbalsta likmēm Lauku attīstības programmas pasākumu realizācijai un lielākiem nodokļu atvieglojumiem, tostarp jāpalielina ar IIN neapliekamais minimums saimnieciskās darbības veicējiem līdz 4000 latu. Savukārt, lai veicinātu mazo un vidējo saimniecību attīstību, ir jānodrošina lēta, ilgtermiņa kredītresursu pieejamība.

Lauksaimnieki no valdības arī prasa paredzēt 50 miljonus latu no Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) līdzekļiem meliorācijas sistēmu rekonstrukcijai nākamam plānošanas periodam 2014.–2020.gadam.

LOSP aicina arī ieviest vairākas izmaiņas nodokļu politikā. “Jāsamazina darbaspēka nodokļa likmes, straujāk jāsamazina IIN likme – jau 2014.gadā to nosakot 20%. Pašreiz lauksaimniekiem tieši darbaspēka nodokļu slogs ir vislielākais,” norādīja Garkalne.

Lauksaimnieki arī uzskata, ka līdz 2020.gadam no aplikšanas ar IIN ir atbrīvojamas saņemtās summas, kas izmaksātas kā valsts atbalsts lauksaimniecībai vai Eiropas Savienības atbalsts lauksaimniecībai un lauku attīstībai. Jāsaglabā spēkā esošie likumi attiecībā uz uzņēmumu ienākuma nodokļa maksātājiem, kas noteic, ka nodokļa maksātāja peļņu samazina par summām, kas izmaksātas subsīdiju veidā kā valsts atbalsts lauksaimniecībai vai Eiropas Savienības atbalsts lauksaimniecībai un lauku attīstībai.

LOSP uzskata, ka ir jānosaka arī kopējais bezakcīzes dīzeļdegvielas apmērs, piesaistot to Lauku atbalsta dienestā pieteiktajai lauksaimniecībā izmantotajai zemes platībai, nosakot 120 litru uz katru hektāru lopkopības saimniecībām un 80 litru uz katru hektāru augkopības saimniecībām.

Lauksaimnieku prasību vidū ir arī priekšlikums samazināt pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi 22% līdz 5% svaigai, neapstrādātai lauksaimniecības produkcijai un pārtikai, kas ātri bojājas, piemēram, maizei, pienam, gaļai, zivīm olām, augļiem un dārzeņiem.

“Pārdomāti jāizvērtē gāzes tirgus liberalizācijas un zaļās enerģijas iespējamie priekšlikumi, lai neradītu papildu finansiālu slogu uzņēmējiem un lauksaimniekiem,” sacīja Garkalne.

Viņa informēja, ka sagatavotās prasības LOSP ir nosūtījis Dombrovskim ar lūgumu, pieaicinot atbildīgo ministriju ministrus, rast iespēju tikties ar LOSP dalīborganizāciju pārstāvjiem, lai kopīgi izdiskutētu un rastu risinājumus lauksaimnieku izvirzītajām prasībām.

IIN likme no 2013.gada 1.janvāra Latvijā ir 24%. Valdība plāno IIN likmi nākamgad samazināt līdz 22%, bet 2015.gadā – vēl līdz 20%.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+