×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
26. septembris, 2013
Drukāt

LU aizvien nepiekrīt IKVD, ka doktoru grādi piešķirti nelikumīgi

Auzins

Latvijas Universitāte (LU) aizvien nepiekrīt Izglītības kvalitātes valsts dienesta (IKVD) izplatītajai informācijai par espējamu nelikumīgu doktora grādu piešķiršanu LU, tiesa IKVD pārbaudes dokumentus universitāte aizvien nav saņēmusi, ceturtdien intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam “Rīta Panorāma” atzina LU rektors Mārcis Auziņš.

 

Iepriekš IKVD secinājis, ka mākslas doktora zinātniskā grāda piešķiršana LU nav bijusi tiesiska. Dienests informējis, ka LU ir deleģētas doktora zinātniskā grāda piešķiršanas tiesības filoloģijā, bet ne mākslas zinātnē.

Auziņš atzina, ka LU nepiekrīt medijos paustajam IKVD amatpersonu viedoklim. “Tipiskā shēma ir tāda, ka IKVD vēršas pie rektora, kad pārbaude noslēgusies. Šobrīd man nav neviena dokumenta par pārbaudes rezultātiem,” sacīja LU vadītājs.

Viņš arī norādīja, ka nepiekrīt viedoklim, ka LU piešķīrusi zinātniskos grādus nepamatoti. “Ir programma, kas ir akreditēta un par ko ir paredzēta zinātnisko grādu piešķiršana. Katrs promocijas darbs pirms aizstāvēšanas tiek nosūtīts Valsts zinātniskās kvalifilācijas komisija, kas pirms aizstāvēšanas darbu pārbauda atbilstoši visām prasībām. Tā pārbaudes notiek jau vairākus gadus. Pirms aizstāvēšanas mēs esam saņēmuši attiecīgo komisiju apstiprinājumus, ka viss ir kārtībā un darbus var aizstāvēt. Līdz ar to mēs uz to esam paļāvušies,” situāciju skaidroja rektors, norādot, ka gadījumā, ja pat šādi parādās problēmas, tas liecina par plašākām problēmām visā sistēmā kopumā.

Pārbaude notika pēc izglītības un zinātnes ministra Vjačeslava Dombrovska (Reforu partija) rīkojuma, kas saņemts pēc plašsaziņas līdzekļos izskanējušās informācijas par iespējamiem normatīvo aktu pārkāpumiem saistībā ar doktora zinātnisko grādu piešķiršanu LU.

IKVD norāda, ka LU nebija tiesīga izveidot apvienoto Literatūrzinātnes, folkloristikas un mākslas zinātnes nozares promocijas padomi un apstiprināt tās nolikumu.

Šādā situācijā apvienotās promocijas padomes pieņemtie lēmumi attiecībā uz doktora zinātnisko grādu mākslas zinātnē atzīstami par neleģitīmiem. Turklāt LU apvienotās promocijas padomes sastāvā bija iekļauti tikai divi zinātnieki, lai gan nepieciešami ir pieci, kuriem ir Latvijas Zinātnes padomes eksperta tiesības mākslas zinātnes nozarē.

Secināts, ka LU apvienotā promocijas padome nebija tiesīga pieņemt lēmumu par doktora zinātniskā grāda piešķiršanu mākslas zinātnē un izsniegt valsts atzītus izglītības dokumentus par mākslas zinātnes doktora zinātniskā grāda iegūšanu. Turklāt atsevišķi noteiktie promocijas darbu recenzenti nebija attiecīgās zinātnes apakšnozares eksperti.

Kvalitātes dienests ir uzdevis LU izvērtēt apvienotās promocijas padomes mākslas zinātnē izveides un darbības likumību, konkrētām personām izsniegto diplomu tiesiskumu un iekšējās kvalitātes nodrošināšanas sistēmas un zinātniskās darbības vadības efektivitāti attiecībā uz promocijas procesa norisi mākslas zinātnē un sagaida atbilstošu rīcību.

Kvalitātes dienests nevar sākt lietvedību administratīvā pārkāpuma lietā pret LU rektoru Mārci Auziņu par valsts atzītu izglītības dokumentu izsniegšanas kārtības pārkāpšanu, jo kopš pēdējā doktora diploma mākslas zinātnē izsniegšanas ir pagājuši vairāk nekā seši mēneši un ir iestājies administratīvā pārkāpuma noilgums.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+