Mobilā versija
-1.1°C
Niklāvs, Nikola, Nikolajs, Niks
Otrdiena, 6. decembris, 2016
30. marts, 2014
Drukāt

Ja māja uzcelta bez būvatļaujas

Foto - LETAFoto - LETA

Savā zemes īpašumā dārzkopības kooperatīvā bez būvatļaujas uzcēlu māju, bija saskaņots tikai tās projekts. Bez atļaujas arī nojaucu pagaidu ēku, kas bija iezīmēta inventarizācijas plānā. Kādiem soda mēriem man jābūt gatavai un kā jārīkojas turpmāk?
Anna N.

Salaspils novada būvvaldes vadītājs Valērijs Sičovs paskaidroja, ka padomju laikos, lai uzceltu māju dārzkopības kooperatīvā, būvatļauja kā atsevišķs dokuments nebija obligāta. Rajona arhitekts uz mājas projekta uzlika spiedogu, kas apliecināja, ka projekts ir saskaņots un atļauts veikt būvdarbus. Daļa cilvēku domā, ka šāds saskaņojums ir derīgs mūžīgi, un turpina celt dārza mājas. Salaspils novada būvvalde deviņdesmitajos gados un vēlāk šādos gadījumos izrādīja pretimnākšanu un izsniedza būvatļaujas, lai cilvēki savas mājas varētu nodot ekspluatācijā un ierakstīt zemesgrāmatā.

Tagad, kaut gan ir saskaņots mājas projekts, vajadzīga arī būvatļauja. Mājas projektam derīguma termiņš ir 2 gadi līdz būvdarbu uzsākšanai. Žurnāla lasītājai jādodas uz savu būvvaldi. Šajā gadījumā ir saskatāmas patvaļīgas būvniecības pazīmes. Par to būvvalde mājas īpašnieci var administratīvi sodīt.

Būvniecības likuma 1. panta 21. punktā teikts, ka patvaļīga būvniecība ir būvdarbi, kas tiek veikti bez būvatļaujas vai neatbilst akceptētajam būvprojektam, izņemot Vispārīgajos būvnoteikumos paredzētos gadījumus.

Savukārt Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 152. pantā noteikts, ka par būves renovāciju, rekonstrukciju vai restaurāciju bez akceptēta projekta vai būvatļaujas (izņemot gadījumus, kas noteikti Vispārīgajos būvnoteikumos) vai vienkāršotās renovācijas vai vienkāršotās rekonstrukcijas noteikumu pārkāpšanu fiziskajām personām uzliek naudas sodu no 70 līdz 700 eiro, bet juridiskajām personām – no 280 līdz 4300 eiro.

Par būves patvaļīgu būvniecību fiziskajām personām uzliek naudas sodu no 140 līdz 1400 eiro, bet juridiskajām personām — no 700 līdz 7100 eiro.

Par būves izmantošanu pirms tās nodošanas ekspluatācijā fiziskajām personām uzliek naudas sodu no 70 līdz 1400 eiro, bet juridiskajām personām — no 70 līdz 7100 eiro.

Šajā gadījumā, kad mājai tomēr ir projekts, var cerēt, ka īpašniecei uzliks minimālo sodu. Pēc tam viņa būvvaldē varēs saņemt būvatļauju (ar būvvaldes nosacījumiem), lai legalizētu uzcelto māju, kā arī pagaidu ēkas nojaukšanu.

Pievienot komentāru

Tomātaudzētāji "Mežvidi" pārstrādās ogas un kaņepes (1)SIA "Latgales dārzeņu loģistika" plāno paplašināt siltumnīcas un attīstīt ogu un pat kaņepju pārstrādi
Putnu gripa pietuvojusies Latvijai (3)Vairākās Eiropas Savienības (ES) valstīs atklāts bīstamais putnu gripas vīruss, un Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) norāda, ka ir pamats satraukumam arī Latvijā, sestdien vēstīja raidījums “LNT Ziņas”.
Pasaulē
INFOGRAFIKA: Kuras izmaiņas likumos būtiski ietekmēs tavu ikdienu 2017. gadā? (3)ALGAS, PABALSTI, PENSIJAS NODOKĻI Saeima pieņēmusi vairākas būtiskas izmaiņas likumos, kas no nākamā gada ietekmēs Latvijas iedzīvotāju ikdienu.
Draugiem Facebook Twitter Google+