×
Mobilā versija
+9.2°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
28. marts, 2015
Drukāt

Maksis Lazersons paredzēja Latvijas okupāciju (19)

Foto no Latvijas Nacionālā arhīva krājuma un grāmatām "Saglabāt sudrabā", "Latvijas PSR vēsture" un albuma "Padomju Latvija"Foto no Latvijas Nacionālā arhīva krājuma un grāmatām "Saglabāt sudrabā", "Latvijas PSR vēsture" un albuma "Padomju Latvija"

Makša Lazersona pase. 1921. gads.

Latvijas Republikā starpkaru periodā vienu no lielākajām nacionālajām minoritātēm veidoja ebreji, kuri Latvijas teritorijā dzīvoja jau kopš 16. – 17. gadsimta. Līdz 1934. gadam visas Latvijas nacionālās grupas ne tikai aktīvi attīstīja izglītības, sabiedrisko un kultūras darbību, bet arī piedalījās valsts politiskajā dzīvē, turklāt ebreji un vācieši šajā ziņā bija visaktīvākie, pateicoties augstajam izglītības līmenim, kā arī vēsturiskajām tradīcijām. Attiecības starp minoritātēm un pamatnāciju bija samērā labas, kaut arī pastāvēja visām Centrāleiropas un Austrumeiropas zemēm raksturīgais nacionālisma, ksenofobijas, kā arī minoritāšu lomā nokļuvušo lielo tautu grupu neapmierinātības izpausmes. Tomēr kopumā ļoti ievērojama Latvijas minoritāšu pārstāvju daļa valsts iznīcināšanas laikā 1940. gadā bija Latvijas patrioti un, nezaudējot savu nacionālo pašapziņu, viennozīmīgi asociēja sevi gan ar savu tautu, gan Latvijas valsti. Un tādi ievērojamā skaitā bija arī ebreju vidū, turklāt starp viņiem bija vairāki, kuri iepriekš nonākuši zināmā konfliktā ar Latvijas valsts iekārtu un nacionāli radikāli noskaņoto sabiedrības daļu.

Viens no ievērojamākajiem Latvijas ebreju politiskajiem darbiniekiem parlamentārisma posmā, kā arī ievērojams starptautiskās ebreju kustības dalībnieks Eiropā un visā pasaulē bija Maksis Lazersons. Viņam 1940. gadā bija drosme, prāts un iespēja pirmajam un vienīgajam atklāti brīdināt par Padomju Savienības iecerēto Baltijas valstu okupāciju (turklāt viņš to izdarīja ne vietējā, bet daudz plašākā mērogā). Šodien mēs to esam pilnībā aizmirsuši.

Pievienot komentāru

Komentāri (19)

 1. Te daži izteicās, ka nekā jauna,tas viss jau ir bijis zināms. 1940.gadā pat Ulmanis nezināja , kas notiks un ar ko viss beigsies. Tagad jau visi var gudri nspriezt…

 2. Interesants raksts

 3. Paldies auroram . Esmu saticis Lazarasona delu vairakas reizes, vina maja pie sienas bija Saeimas laika veidots teva- deputata portrets.Par vina dalibu likumdoshanas iztrdashana par Latvijas autonomiju no Krievijas imperijas, velak Ulmanis ir davajis Lazarsonam zemes gabalu pie Siguldas.Latvieshu valoda nereizi bija dzirdama saule apstidetas Telavivas ielas….

 4. Kas tā par huiņu te sarakstīta. Un kāda jēga no šāda raksta? Tik pat lab šī raksta vietā varēja uzrakstīt, kā mana omīte 1938 g vai kādā citā gada dienā mizojusi un cepusi kartupeļus. Un nekādas atšķirības lielas nebūtu. Tiešām , izskatās, ka autoram ir pārāk daudz brīvā laika un nezin par ko uzrakstīt.

 5. Kamēr makši lazersoni aizokeāna raksta domrakstus, tikmēr Latvijas ebreji stājās 201.Latviešu strēlnieku divīzijā, lai nekļūtu par kaujamiem jēriem nacistu okupācijas apstākļos. To der atcerēties, jo laikā kad rībēja šāvieni Rumbulā, Latviešu strēlnieku divīzija uzsāka cīņa Maskavas lielkaujā (201-я стрелковая Латвийская (Латышская) дивизия )

 6. Cik man ir zināms, tad ebreju kopiena, līdzās kā arī krievu un vācu nav atbalstījušas Latvijas valsts veidošanu. Droši vien, ka viņiem nebija pieņēmams kļūt par minoritāti mazas nācijas valstī. Tāpēs šā kunga vēsturiskās fantāzijas Palestīnā nemaz neliecina, ka viņš ir bijis Latvijas draugs. Nekāda liela gaišredzība arī nav bijusi nepieciešama lai saprastu, kas notiekās! Skaidrs ir tas, ka žīdi cenšās uzturēt savu klātbūtnes procentu visās valstīs, lai labāk kontrolētu situāciju pasaulē. Domāju, ka, iespējamības robežās un pēc iespējas ātrāk jaatgziež ebreju kopienām, to, kas ir iespējams, lai liktu galu šim jautājumam. Bet neaizmirsīsim, ka pie īpašumu demulācijas vainīga ir PSRS nevis Latvija un par graustiem būtu jāmaksā PSRS mantiniecei. Tie uzvārdi šodienas žīdiem, kas tīko īpašumus un veido biedrības, arī kaut kādi jocīgi. Kāds viņiem ir bijis sakars ar Latviju? – nezinu.

  • Ta nemz nav ka I.V. saka Atbildēt

   Brivibas cinas ari piedalijas patriotiska ebreju rota, cinijas un ari deva savas dzivibas lai butu Latvija.

  • ebreji uzfigurē visur. i čekā i Latvijas parlamentā i viskautkur. līdz ar to manuprāt var runāt tikai par atsevišķu cilvēku pozīcijām un ieguldījumu Latvijas vēsturē. ja tāds ir. ne par kopienu kopumā.

   īpašumu pieprasīšana, protams, ir šantāža. daļēji iebiedējot ar starptautisko situāciju daļe’ji uzpērkot politiķus cik saprotu (vismaz ziedojot partijām kā minimums)

   Bet smieklīgi, ka Kremļa troļļiem šis raksts acīmredzmai nepatīk, bet nezin lāgā, ko teikt..:)) tas ir mazliet smieklīgi.

  • piekrītu, ka nekā sensacionāla rakstā nav – vienkārši adekvāta tābrīža procesu analīze.
   patika ar to, ka vietām formulējumi tieši kā manējie. piem. ka anglosakšu intereses šajā reģionā saskan ar mazo tautu pašnoteikšanās interesēm. es to pie sevis izdomāju un ineresanti izlasīt to formulētu 1939.g.

 7. Vēsture atkārtojas,pašlaik 1939.g.Somijas vietā ir Ukraina,bet to laiku Vācijas lomu uzņēmusies Grieķija ,Kipra ,Ungārija, Marija Lepēna un viņi līdzīgie.Vācija ,Francija,Anglija ietur neitralitāti,bet ASV nezin ko īsti darīt šajā situācijā.Tā kā Baltijas valstu liktenis izlemts.

  • Tev labāk piestāvētu niks “muldētājs” neviss vērotājs.

  • Precīzi teikts ! Vēsture atkārtojas. Paldies ASV par sapratni un palīdzību. Taču galarezultātā Krievijai būs visai drūmas beigas. Kā teica Eižens Finks: “Krievija sabruks, kā kāršu namiņš”. Process ir sācies, draugi !

   • Tas būs krievijas tautām stāsta laimīgs gals. Es viņām to no sirds novēlu. Pašreiz Maskavas vara ir norūpējusies ar to vien, lai pasargātu savus iekarojumus un nezaudētu ietekmi ģeopolitikā bet ne ar savas valsts sakārtošanu.

  • viedais, neapšaubāmimēs vērojam šo procesu.
   jāpatur gan prātā, ka tas var būt ari garš. ir imperijas, kas brūk daudzus simtus gadu. man nav prognožu par termiņiem

 8. Pateicoties šādu makšu lazersonu “prognozēm”, Anglija un Francija sāka gatavoties Baku un Groznijas bombardēšanai 1940.g. maijā, taču, ak, vai – nogulēja nacistiskās Vācijas sagatavošanās darbus uzbrukumam Francijai. Nabaga makši, izgāzās kā takši…

  • 1939.gadā ideoloģiski tuvie sabiedrotie Vācija un Psrs sāka savu pasaules sadalíšanu. Kopā iekaroja Poiju, vēlak hitlers ” paņēma’ visu Eiropu, staļins aplauzās Somijā, bet tomēr ieguva Baltiju. Anglija no Polijas okupācijas laikiem bija karastāvoklí ar Vāciju- automātiski arí ar hitlera vislielāko sabiedroto psrs.
   Baku un Groznijas bombardēšanas plāni šajā kontekstā ir pilnígi saorotami. Tad- kad friči pamaníjās pirmie uzbrukt psrs, kas arí gatavojās savus sabiedrotos “uzmest”, uzbrúkot no aizmugures un sociālistiski atbrívot Eiropu- ir pilnígi saprotama angļu un amerikāņu pat apjukums- jo abi sirdsdrauģeļi tagad villojas savā starpā- visi uzstādíjumi par cïņu pret sociālistikajām Vāciju un Psrs,kuru mērķis pārņemt pasauli vnk nobruka.gribu atgādinat- ka šo valstu ideoloģijas bija tuvas – ne vekti – nacinālsociialistiskā vācija un socialistiskā Pars.

 9. Nu re, cik “demokrātiska” bija tālaika Latvija. Tagad jau arī visa kā pietiek.

 10. Kas ir raksta autors? Atbildēt

  Man ir iebildumi pret šādu stereotipisku aizspriedumu izplatīšanu: “visām Centrāleiropas un Austrumeiropas zemēm raksturīgais nacionālisma, ksenofobijas, … [raksturīgās] izpausmes”.
  – – – – Šādas “izpausmes” bija izplatītas arī citās pasaules malās, to skaitā Rietumeiropā un Amērikā. Ne tikai Centrāleiropas un Austrumeiropas zemēs.

Draugiem Facebook Twitter Google+