Kultūra
Māksla

Man patīk tava seja?!0


Rīgas Fotogrāfijas biennāles centrālajā izstādē “Ekrāna ēra I: Pašportrets” piedalīsies arī poļu māksliniece Aneta Gžešikovska, kuras filmprojektos vai leļļu skulptūrās līdz ar interesi par fotogrāfijas lomu identitātes radīšanas procesā cilvēka figūra bieži iegūst marionetes formu un auru.
Rīgas Fotogrāfijas biennāles centrālajā izstādē “Ekrāna ēra I: Pašportrets” piedalīsies arī poļu māksliniece Aneta Gžešikovska, kuras filmprojektos vai leļļu skulptūrās līdz ar interesi par fotogrāfijas lomu identitātes radīšanas procesā cilvēka figūra bieži iegūst marionetes formu un auru.
Publicitātes foto

Sejas fiziskajā īstenībā un sejas otrā nu jau ne mazāk reālajā – digitālajā – īstenībā… Kas īsti mums patīk, kad sociālajos tīklos spiežam ikonu “like”? Kā mūs saredz citi, un kas vēlamies būt?

Visiem šiem galvu reibinošā ātrumā mainošos mūsdienu sociālo, politisko un kultūras realitāšu rosinātajiem jautājumiem ar moto “Man patīk tava seja?” (“I Like Your Face”) pievērsīsies otrā Rīgas Fotogrāfijas biennāle. Tās notikumi ar Ingas Erdmanes izstādes “Nezināšanas prieks” atvēršanu Latvijas Fotogrāfijas muzejā sāksies ceturtdien, 5. aprīlī, un noslēgsies vien novembrī ar norvēģu fotogrāfes un kuratores Mariē Šēvoldas izstādi “Sajust tēva miegu” Liepājas muzejā. Vērienīgajam fotogrāfijas forumam paredzētas divas pamatdaļas – izstādes vairākās Rīgas izstāžu zālēs un ārtelpā Liepājā, Cēsīs, Daugavpilī, Tartu (Igaunijā), Maskavā (Krievijā), kā arī izglītības programma.

Hāgas Karalisko māk­slas akadēmiju absolvējušās un Latvijā psiholoģiju studējušās fotomākslinieces Ingas Erdmanes izstādē “Nezināšanas prieks” būs apskatāmi viņas fotogrāfijas meistardarbnīcā kopš 2016. gada tapušie piecu uzaicināto Latvijas Probācijas dienesta klientu darbi, apliecinot brīvību, ko var sniegt nezināšana par fotogrāfijas likumiem un tradīcijām. Vienlaikus šajā muzejā atklās arī bijušo Andreja Granta studijas audzēkņu Andas Magones, Lailas Halilovas, Rūtas Kalmukas izstādi “Pievienotā atmiņa”.

Piektdien, 6. aprīlī, galerijā “MuseumLV” durvis vērs izstāde “Šodien es esmu nāriņa. Rīt es būšu vienradzis” (apskatāma līdz 6. maijam), kurā piedalās septiņi māk­slinieki un vairākas starptautiska mēroga popzvaigznes. Nozīmju ziņā kuratores Šeldas Puķītes veidotās izstādes vēstījums var tikt tulkots gan kā kritisks sociālpolitisks komentārs par mūsdienu sabiedrību, tās mainīgajām vērtībām, gan aicinājums būt pašiem.

No 9. līdz 15. aprīlim vairākās pieturvietās Rīgā būs skatāma arī latviešu fotogrāfa Reiņa Hofmaņa un igauņu mākslinieka, dizainera un kritiķa Margusa Tamma veidotā ārtelpas izstāde “Es vēlos tevi!”.

Savukārt 12. aprīlī “Rīgas Mākslas telpā” tiks atklāts biennāles centrālais notikums – Ingas Brūveres un Mariē Šēvoldas kūrētā starptautiskā izstāde “Ekrāna ēra I: Pašportrets”, kurā pārdomas par to, kā tehnoloģijas iespaido un pārvērš cilvēku priekšstatu par sevi, attiecībām, dabu, savos darbos paudīs starptautisku atzinību iemantojuši fotomākslinieki no daudzām valstīm. Tās laikā notiks arī “Rīgas Fotogrāfijas biennāles 2018” balvas “Meklējam jauno fotogrāfijā!” finālistu Diānas Tamanes (Latvija), Tāvi Sui­salu (Igaunija) un Kristīnes Madjares (Latvija) apbalvošanas ceremonija un darbu skate.

No 13. līdz 14. aprīlim “Rīgas Mākslas telpā” risināsies arī starptautisks simpozijs, kurā astoņās kritiķu, vēsturnieku un mākslinieku prezentācijās no Baltijas valstīm un Eiropas būs iespēja dzirdēt paškritisku kopsavilkumu par to, kā tiek rak­stīta un veidota fotogrāfijas vēsture.

Rīgas Fotogrāfijas biennāle notiek Latvijas valsts simtgades programmas ietvarā. Vairāk par programmu: http://www.rpbiennial.com.

LA.lv