×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.8°C
Hermīne, Estere
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
16. jūlijs, 2017
Drukāt

Māris Olte: Lielākā daļa atkritumu ir mūsu galvās (15)

Foto-Valts KleinsFoto-Valts Kleins

Uz Rīgu viņš brauc reizi nedēļā, padara darbus un caur Lielajiem Kangariem atpakaļ uz Ērgļiem. Pirms deviņiem gadiem vides pētnieks, žurnālists un raidījumu vadītājs Māris Olte atgriezās dzimtajā pusē, lai ar ģimeni būtu tuvāk dabai. Tagad viņam padomā Ērgļos attīstīt tūrismu – jau kā novada deputātam un laimīgam četru bērnu tēvam.

Lūdzi uzdot jautājumu, kad pienāks pasaules gals, varbūt tev ir arī atbilde, kad Latvijā beigsies oligarhu laiks? Viesnīcā “Rīdzene” ierakstītās sarunas taču esi klausījies.

Oligarhu lieta iemācīs apskatīties un padomāt pašiem, kas ko dara un raksta. Daudzi uzskata, ka tas, ko “Panorāma” rāda, arī ir. Tagad rādās, ka varbūt bijusi pie rokām. Kā mans draugs Raimonds Dombrovskis saka – domā līdzi! Tas mums jāiemācās, jo savā mīļajā naivumā iedomājamies, ka kāds radījis pasauli, kur esam ļoti gaidīti. Un tad sākas – kredītkompānijas paņem vienu cilvēku daļu, izkastrē un izsvaida pa visu pasauli, valdība labāk sadarbojas ar bankām, nevis aizstāv iedzīvotājus.

Attāls radinieks Anglijā, kuru savulaik apciemoju, man teica: tu tikai dažas lietas nedari – ja vari, neaizņemies bankā naudu, nepērc jaunu automašīnu, jo, tiklīdz tu to iegādājies, tā kļūst lētāka par 30 līdz 40 procentiem, un trešais – nedomā, ka jums Latvijā uzreiz ies viegli. Esat nostājušies uz pareizā ceļa, bet augļus tas nesīs, agrākais, pēc 100 līdz 150 gadiem. Mēs reāli mācāmies no savām kļūdām, atbildību par sevi un atbildīgu attieksmi ilgtermiņā.

Ko tad mācāmies – pašvaldību vēlēšanas parādīja, ka kāpj un kāpj uz tiem pašiem grābekļiem Ventspilī, Rīgā, Jūrmalā.

Pats pirms pašvaldību vēlēšanām biju opozīcijā un tagad saprotu, ka ir ļoti grūti dabūt nost no krēsliem tos, kas ir pie varas, ja nu galīgi kaut ko nav salaiduši grīstē. Par visiem darbiem viņi var teikt, ka tos paveikuši, un nav melots. Tas ir kā Aleksandram Čakam sacensties ar mediju aģentūru – viens var rakstīt par raudošām lapām, bet aģentūra iebaros tautai visu, ko vajag.

Lielākā problēma, ko redzu, – tiklīdz cilvēks nonāk izdevīgā vietā vai pozīcijā, mēģina izraut maksimālo labumu sev. Nezinu, kurā brīdī viņam pietiek.

Kā redzams no sarunām – nekad nepietiks. Šodien sešos vakarā pie prezidenta pils notiks tautas sapulce par tiesiskumu, bet jau no paša rīta iepretim Ģenerālprokuratūrai būs pikets, kurā pieprasīs Kalnmeiera atkāpšanos saistībā ar prokuratūras neieinteresētību “oligarhu lietas” atklāšanā. Jāiet protestēt?

Protams, ka jāiet, lai redz, ka cilvēki nav ar to mierā.

Kuru tu aicinātu atstāt amatu, ja būtu dota tāda vara?

Pēc latviešu funktiera – pats aizvāktos. Un esmu to jau izdarījis – labprātīgā trimdā simt kilometrus no Rīgas. Kad bērni strīdas, mēs parasti sakām, lai sāk ar sevi. Esmu sācis ar sevi. Neesmu adekvātais analītiķis, ekonomists vai vides eksperts, bet cilvēks, kurš savā vietā centies puslīdz godīgi darīt savu darbu.

Ja par oligarhiem – visvairāk no šiem cilvēkiem ir solījis Šlesers – savā reklāmas kampaņā ar Stendzenieka rokām, nākamais – Šķēle, kurš kā ļoti augsta amatpersona – premjerministrs – šajā amatā ķēķiski taisīja zapti ar visādiem piena kombinātiem, kokapstrādes un atkritumu rūpniecības uzņēmumiem, tas nav godīgi, tā nedrīkst darīt. Lembergs darbojas kā komisārs, ja vajadzēs, pieteiks karu visai Latvijai. Viņš ir demagogs.

Valsts prezidenta reakcija bija ļoti mierīga. Viņš jau no jūsējiem – biologs.

Ja trīs mērkaķi mērkaķu barā ākstās, kāda daļa citam mērkaķu baram, ja nu vienīgi viņi var nonākt to verdzībā. Tas jau ir skumji…

Kādu turpinājumu, reakciju tu gaidi?

Gribu, lai viņi izspļauj, ko paņēmuši mutē. Nerunāju tikai par šiem trim nelaimīgajiem.

Ko nozīmē – izspļaut no mutes?

Pastaigā pa Ķīpsalu, kur visas zemes ir izpirktas. Ja tā būtu Honkonga vai kāda cita attīstīta valsts, būtu pilns ar debesskrāpjiem un birojiem. Tagad tur – privātīpašums un ķēde priekšā. Un tā visās vietās – piepirkušies, savākušies, salikuši atslēgas priekšā – laupīšana notikusi, visiem pilnas kabatas, viens uz otru skatās un nevar saprast, kurš ir zaglis. Sakratiet tos sumpurņus – vai nu viņi taisa kaut ko, vai atdod to pasākumu. Valsts buksē – mums visa kā trūkst!

Pats gribi vēlēt prezidentu vai atstāj to kā līdz šim – Saeimas ziņā?

Tibetieši saka – ja tev ir ienaidnieks, tā ir vislabākā iespēja kaut ko iemācīties. Simt gudrajām galvām būtu labi iemantot tautas dusmas – labāk lai viņi vēl prezidentu.

Tauta šobrīd ir uz ļoti zema pašapziņas un gaumes līmeņa, liela daļa publikas nav patstāvīgi spriestspējīga. Tas būtu riktīgs risks.

Pievienot komentāru

Komentāri (15)

 1. Nelatvietis, bet LV fans! Atbildēt

  Bet par okupantiem Oltem bail raksiit, par dabu, par vidi un tas tiiriibu gan var, bet ka jau paari par 60 000 ir saneemushi TUA un driiz te i pashu Olti un vidi sabojaas, tas vinu neuztrauc, jeb baidaas klepot pret iistajiem valsts izniicinaataajiem no psrs

 2. Oltem galvā ir atkritumi, daud atkritumu, jo šis
  Ergļu pašvaldības deputāts strādā koalīcijā ar ZZS.

 3. A.Balts 16. jūlijs, 2017 14:47
  Atbildēt

  Tā jau viss jau pareizi, ko Māris Olte teicis, bet tomēr galveno slimības cēloni, kas visu indē un grauj Latvijā – absolūti nepieciešamo, bet neveikto dekolonizāciju un lustrāciju tomēr nepiemin! Skumīgi, ja tas ir ne “LA.lv” piesardzīguma dēļ, bet paša aprēķins, jo ka tā ir TAISNĪBA, to zina PILNĪGI VISI!

  Oltem nebija dūša pateikt par okupantiem, kaut labi zina kapēc tik slikti mums visiem iet!

 4. Jānis R. pie Gaiziņa janis.r@inbox.lv Atbildēt

  Nesen nonācu pie slēdziena, ka šī civilizācija noriet. Šīs civilizācijas norietam ir savs ceļš, kurš mums katram “jāizgaršo” pašam un nav kur pasmelties pagātnes pieredzi, kā tas tieši notiks. To tā grūti pieņemt, bet viss mainās uz to pusi, kā to pieprasa Lielā Daba, nevis cilvēciņš, kurš iedomājās, ka ir visgudrākais un viņam viss atļautssaimnieka – Lielās Dabas mājā. Nekā nebija – pret stiprāko, pareizo nevajag iet ar karu, zaudēsi. Tas arī tagad notiek. Varbūt savā aprobežotībā nonāksim līdz pirmatnējai kopienai, kas izrādās ir visstabilākā/drošākā cilvēkam un derīgākā Dabai. Mūs tehniskais, daudzu resursu iznīcinošais dzīvesveids nav radījis satbilas un arvien drošākas cilvēka evolūcijas/attīstības vidi. Lielās Dabas evolūcija izrādās ir pareizāks ceļš un mēs ar savu pašpārliecināto stulbumu, ka esam Dievu līmenī, visu zinām, viss atļauts utt braucam grāvī. Mēs ar savu lepnību un patiesībā nezināšanu ejam uz civilizācijas norietu ar visām sabrukumam raksturīgākajām nelaimēm. Skan skarbi, bet tā, liekas, ir patiesība un atliek šo patiesību pieņemt un rīkoties gudri un atbildīgi, vai turpināt sevi un citus maldināt, rīkoties dumji un bezatbildīgi savā un citu priekšā.

 5. Olte – ja Jūsu galvā ir atkritumi, tad tā arī vajag teikt, nav ko absolutizēt uz visiem! Kā kļuva par deputātu, tā palika tik gudrs, ka bail. Tauta viņaprāt nav rīcībspējīga, kā tā vispār var runāt? Fui. Kāpēc par viņu raksta? Ja tas ir reklāmraksts, tad tā arī vajag uzrakstīt.

 6. Māri, izturību, veselību un biezu ādu! Gribētu, lai katrā mūsu zemes stūrī būtu pa kādam oltem. Latvija no tā tikai iegūtu.

 7. Puisim sakāpis galvā… Bet bija (it kā) jēdzīgs vecis.

  • Bija, bija….izbija skaistā jaunība. Vairākums Oltes paaudzes pārstāvju (motte, liepnieki, stendziniekiu.c.), kas 90. un 00-os gados (līdz 2008.g.) vareni rāvās kapitālisma un dermokrātijas celtniecības darbos, tagad droši vien par “atkritumiem galvā” brīnās. Un par tautas zemo pašapziņu satraukušies. Tā, redz, strādā tie ekonomiskie un sociālie likumi – nezināšana vai ignorēšana pie pozitīva galarezultāta nenoved.
   Esošajā sistēmā 99% izspiedīs – un izmetīs…Turies, Māri – audz līdzi laikam (neņem vairāk par 20%), audzini jauno paaudzi neatkārtot vecās kļūdas!

 8. Ar manu galvu viss ir kārtībā. Oltem ir problēmas? Vai viņam liekas, ka visiem tādas ir?

 9. Kur ie dabas draugi un necel trauksm par Jurmalas atkritumu dedzinasanu ,vai tad degosas plastmasas ,nav nodarijusas butiskus zaudejumus ,gan dabai kan apkartejai videi ,kur ir visas tas organizacijas kas aizstav dabu,vai LATVIJAI NENAKTOS MAKSAT SODA NAUDU PAR NODARITO KAITEJUMU DABAI UN ATMOSFERAI,bus japainteresejas kaut kur talak ka ir ar to dedzinasanu tik lieia mera kada starptautiska organizacija.

 10. Tā jau viss jau pareizi, ko Māris Olte teicis, bet tomēr galveno slimības cēloni, kas visu indē un grauj Latvijā – absolūti nepieciešamo, bet neveikto dekolonizāciju un lustrāciju tomēr nepiemin! Skumīgi, ja tas ir ne “LA.lv” piesardzīguma dēļ, bet paša aprēķins, jo ka tā ir TAISNĪBA, to zina PILNĪGI VISI!

 11. “…valdība labāk sadarbojas ar bankām, nevis aizstāv iedzīvotājus.”
  ==================================================================
  Māri, beidz atkārtot vectēva stāstīto par Ulmaņlaikiem! Domā līdzi laikam, jo pēc 1991.g. bankas pašas veido valdības:” Latvijas Banka ir sadrukājusi 3,8 miljardus eiro, bet šī nauda stāv komercbanku kontos un vienkārši gaida, kad beidzot valstī sāks saimniekot kārtīgi, neraustīs nodokļus, atbalstīs uzņēmējus, īstenos reformas, sakārtos arī veselības nozari, intervijā LTV “Rīta panorāmai” sacīja Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs. ” Lsm.lv, 28.09.2016.

 12. Oltes k-gs! Runājiet par savu galvu, mūsējās lieciet mierā!

Draugiem Facebook Twitter Google+