×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.2°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
20. februāris, 2015
Drukāt

Mīļākās lelles un vēsturiski bērnu apģērbi izstādē “Mazie rīdzinieki”

Foto: LETAFoto: LETA

Šodien plkst.15 Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja Izstāžu zālē tiks atklāta izstāde “Mazie rīdzinieki. Bērnības pasaule no 18. gadsimta līdz mūsdienām”, aģentūru LETA informēja muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste Ingrīda Lukašēviča.

Izstāde “Mazie rīdzinieki” veltīta rīdzinieku bērnības pasaulei cauri laikiem. Izstādē būs apskatāmi gan muzeja krājumā glabātie, gan no jauna iegūtie, ar rīdzinieku leģendām un dzīves stāstiem apvītie priekšmeti, kas Rīgā lietoti bērnu aprūpei, izklaidei, apģērbšanai un izglītībai laika posmā no 18. gadsimta līdz mūsdienām. Ekspozīcija aicinās atgriezties savā un iepriekšējo paaudžu bērnības pasaulē, atcerēties bērnības priecīgos un skumjos stāstus un to lietiskos pierādījumus – vismīļākās lelles un viņu iedzīvi, lācīšus, sunīšus, kaķīšus, zirdziņus, automobiļus, spēles, pirmās grāmatiņas, kleitiņas, biksītes, cepurītes u.c.

Izstādē eksponēti materiāli no Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja krājuma, kā arī atsevišķi privātpersonu deponējumi. Tajā apskatāmi bērnu apģērbi, sākot ar zīdaiņa pūriņu un autiņiem līdz pat modernam mūsdienu tērpam. Liels retums ir 18.gadsimta zēnu bikses un 18.gadsimta beigu bērnu kristāmcepurītes. Apģērbu kolekciju papildina dažādu laiku bērnu apavi, arī pagājušā gadsimta 50.-70. gadiem raksturīgie zābaciņi un sandales.

Apskatāmi arī bērnu trauki un galda piederumi, kuru vidū izceļas ēdienu sabīdītāji. Tie paredzēti ēdiena sakārtošanai uz šķīvja, lai tas bērnam būtu vieglāk aizsniedzams. Tāpat varēs aplūkot Vilhelma Ķuzes ražoto konfekšu kārbu, kas lietojama arī kā spēļu bungas.

Nozīmīgu vietu bērnības pasaulē ieņem rotaļlietas, jo katram bērnam ir bijusi kāda sava iemīļotā rotaļlieta. Tā varēja būt lupatu lelle ar zīmētu seju, rotaļu lācītis, ko samīļot pirms gulētiešanas, visātrākā automašīna vai dzelzceļš, ar kuru doties jaunos piedzīvojumos. Izstādē var aplūkot gan 19. gadsimta beigās nezināmā darbnīcā izgatavoto rotaļlietu – kaķi, gan fabrikā “Provodņik” 20. gadsimta sākumā ražoto gumijas rotaļlietu, gan ražošanas apvienībā “Straume” ražotās mehāniskās lelles un pasaulē pazīstamo lelli – Bārbiju. Prieku bērniem savulaik sagādāja arī brauciens ar padomju laikos populāro kājminamo rotaļu automašīnu kādā no Rīgas parkiem, bet vēl joprojām aktuāla ir “izjāde” šūpuļzirdziņā.

Pasakas, stāsti un grāmatu ilustrācijas ir ikvakara priekšā lasīšanas rituāla sastāvdaļa. Bērnu grāmatas vienmēr ir atšķīrušās ar krāšņām ilustrācijām un laimīgām stāstu beigām, kas ļauj kaut uz mirkli aizsapņoties un nokļūt citā pasaulē. Izstādē apskatāmas gan 20.gadsimta sākuma krāšņās pasaku grāmatas, gan bērnu iemīļotās rakstnieces Margaritas Stārastes darbi.

Fotogrāfijas ir bērnības dienu spogulis un atmiņu glabātājas, tajās ir redzami prieki un asaras, palaidnības un nozīmīgi notikumi bērnu dzīvē. Tās vienmēr atgādinās, ka katrs no mums reiz ir bijis bērns, ar saviem sapņiem un vēlmi iepazīt pasauli.

Lai ikviena ģimene un ikviens bērns, atnākot uz muzeju un apskatot izstādi “Mazie rīdzinieki”, tajā gūto emociju paleti varētu izteikt arī radošā darbībā, attīstot kādas savas noteiktas prasmes, izstādē pastāvīgi darbosies radošā darbnīca. Taču, sākot ar 8. martu, divas reizes mēnesī svētdienās tiks rīkotas “Mazo rīdzinieku dienas” ar īpašu programmu visas dienas garumā.

Izstāde aicina pieaugušos atcerēties un dalīties ar savām bērnības dienu atmiņām, ierakstot tās izstādē pieejamajā “Bērnības atmiņu un pieredzes grāmatā”, kā arī dāvājot muzejam kādu īpašu priekšmetu no dzīves agrajiem gadiem, bet bērnus – iepazīties ar iepriekšējo paaudžu bērnības pasauli un radošajā darbnīcā zīmēt savas iemīļotākās rotaļlietas, savus piedzīvojumus, celt sapņu pili, palasīt aizraujošas bērnu grāmatas, sacerēt pasakas, dzejoļus, dziesmas – gūt prieku par esību bērnībā.

Izstāde “Mazie rīdzinieki. Bērnības pasaule no 18. gadsimta līdz mūsdienām” Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā būs skatāma līdz 20. oktobrim.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+