×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
25. jūnijs, 2015
Drukāt

Vai citas pašvaldības sekos galvaspilsētas piemēram, ceļot nekustamā īpašuma nodokli? (6)

Foto - LETAFoto - LETA

Rīgas dome nolēmusi no nākamā gada ievērojami paaugstināt (pat četrkāršā apmērā!) nekustamā īpašuma nodokli (NĪN) par zemi un dzīvokli, ja tajā neviens nav deklarēts, savukārt samazināt nodokli ģimenēm ar bērniem. Kā rīkosies citas pašvaldības?

 

Gatis Truksnis, Jūrmalas pilsētas domes priekšsēdētājs: “Jūrmalā ir augsta nekustamā īpašuma kadastrālā vērtība, tāpēc pašvaldība ir atradusi risinājumu NĪN sloga samazināšanai, piešķirot 70 procentu atlaidi zemei visiem Jūrmalā deklarētajiem iedzīvotājiem. Un tā ir viena no budžeta prioritātēm ne tikai šogad, bet arī turpmāk – saglabāt šo kārtību, lai pilsētas pamatiedzīvotāji, kas gadiem un paaudzēm šeit dzīvojuši, spēj nodokli nomaksāt. Ar to ieguvēji ir visi – gan pilsēta un tās budžets, gan iedzīvotāji. Pēc šāda lēmuma pieņemšanas pilsētā ir audzis arī deklarēto iedzīvotāju skaits. Kopš 2013. gada NĪN atvieglojumus saņem kopumā 20 nodokļu maksātāju grupas 25 – 90 procentu apmērā. 90 procentu atvieglojums par zemes īpašumu pienākas daudzbērnu ģimenēm, politiski represētām personām, ģimenēm, kurās ir pirmās vai otrās grupas invalīdi, maznodrošinātām personām un citām sociāli mazaizsargātām iedzīvotāju grupām. Savu līdzšinējo atvieglojumu politiku negrasāmies mainīt, visi pašreizējie atvieglojumi tiks saglabāti arī nākamajā gadā.”

 

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Jānis Lāčplēsis, Daugavpils pilsētas domes priekšsēdētājs

Jānis Lāčplēsis, Daugavpils pilsētas domes priekšsēdētājs: “Mēs pētām Rīgas pieredzi. Acīmredzot galvaspilsēta šādu lēmumu pieņēmusi divu iemeslu dēļ – gan tāpēc, ka netrūkst dzīvokļu, kas stāv tukši, un ir vēlēšanās ieviest kārtību, gan arī tāpēc, lai palielinātu Rīgā deklarēto iedzīvotāju skaitu. Iespējams, arī mēs kaut ko mainīsim, taču mums Rīga nav jākopē. Iespējamām maiņām būs tikai viens pamatojums – lai patiešām būtu atdeve. Mēs vienmēr iestājamies par efektīvāku saimniekošanu. Protams, vēlamies uzlabot situāciju ar NĪN maksāšanu. Parādnieki ir, domājam, kā efektīvāk ar viņiem strādāt.”

 

 

 

 

 

Foto - LETAFoto - LETA

Andris Rāviņš, Jelgavas pilsētas domes priekšsēdētājs: “Mēs nepiemērojam atšķirīgas nodokļa likmes pilsētā deklarētajiem un nedeklarētajiem iedzīvotājiem. Un nākamajā gadā NĪN likmes neplānojam mainīt. Pašlaik nodokļa likme zemei ir 1,5 procenti no īpašuma kadastrālās vērtības, mājoklim – 0,2 procenti no kadastrālās vērtības, kas nepārsniedz 56 915 eiro; 0,4 procenti no kadastrālās vērtības daļas, kas pārsniedz 56 915 eiro, bet nepārsniedz 106 715 eiro; 0,6 procenti no kadastrālās vērtības daļas, kas pārsniedz 106 715 eiro. Ģimenēm ar bērniem piemērojam atlaides atbilstoši likumam “Par nekustamā īpašuma nodokli”, kā pašvaldības saistošajos noteikumos noteiktā atlaide 50 procentu apmērā no aprēķinātā NĪN ir par mājokli un tam piekritīgo zemi, ja taksācijas gada 1. janvārī personai šajā objektā ir deklarētā dzīvesvieta kopā ar trīs vai vairāk bērniem vecumā līdz 18 gadiem (arī aizbildnībā esoši vai audžuģimenē ievietoti bērni). Minēto atvieglojumu piemēro arī gadījumā, ja īpašnieks vai tiesiskais valdītājs ir kāds no minētajiem bērniem.”

 

 

 

BaiksJānis Baiks, Valmieras pilsētas domes priekšsēdētājs: “Rīga acīmredzot pieteikusi kārtējo cīņu par deklarēto skaita palielināšanu. Jā, mēs arī esam savu situāciju pētījuši, taču par izmaiņām neesam lēmuši. Ir būtiska atšķirība starp Rīgas situāciju un mūsējo. Ar Rīgas NĪN lielajām cenām tas ir aktuāli, ar Valmieras salīdzinoši mazajām – ne.”

 

 

 

 

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Ēriks Lukmans, Tukuma novada domes priekšsēdētājs: “Mūsu stāvoklis nav satraucošs. Cenšamies strādāt saimnieciski un tā, lai cilvēkiem būtu labāk, īpaši ģimenēm ar bērniem. Visu esam paredzējuši saistošajos noteikumos. NĪN likmes varētu pārskatīt atsevišķos gadījumos, piemēram, ja ir darīšana ar degradētām būvēm.”

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

  1. truksnis izmantoja parejo deputatu iesakto-ipasi Razuka-pirms pasvaldibas velesanam un cer uz to visu laiku

  2. vajag pacelt arī kustamā īpašuma nodokli, nodokli par piršanu, resnuma nodokli, tilzuma nodokli, stulbuma nodokli, bezbērnu nodokli, daudzbērnu nodokli un 3.14-peļnodokli!

  3. Rīga ārpus centra ir tukša no veikaliem un kafejnīcām.Visur tukši logi.Tāpēc jau ceļ nodokļus,bet nedomā ar galvu,jo pie dārgākām cenām būs vēl mazāk uzņēmēju.Nabaga cilvēkam vajadzīgs jumts virs galvas…

  4. To vien domā kā slaukt naudu no tautas kura jau tā iedzīta lielā nabadzībā.Deputāti paši no sevis SAVĀM ALGĀM arī atskaitat nodokļus un palieciet uz mēnesi ar 100 EURO PADZĪVOT

  5. Ja cilvēks ir ģimenes mājas vai dzīvokļa, 80-150m2 īpašnieks NĪN =0 , ja nomas ēkas tad jau arī var to 0,2-0,4-0.7 % no kadastra . Citādi kautkā jocīgi vieni dzer un nemaksā ,bet tas kas ceļ ,maksā !

  6. Rīgā atkal izceļas ar nepopulāru lēmumu!? Piekrītu Tukuma Domes pr-tājam! Vai tad šādu būvju nav RĪGĀ?????? IR!!!!!! Cik ilgi vēl pie esošajām algām, pensijām cels tos TRAĢISKOS NODOKĻUS????????? Cik ilgi dzīs izmisumā cilvēkus ar zemiem ienākumiem??? Vai šiem lēmumiem ROBEŽU NAV??? KAD DOMES SĀKS DOMĀT PAR CILVĒKIEM, JO TO MACIŅI NAV PIELĀDĒTI AR SIMTIEM EIRO UN TIE NEGAIDA KĀRTĒJO IZTUKŠOŠANAS BUMU!? Skaidrs gan, ka Rīgas Dome NEPROT un NEGRIB SAIMNIEKOT RACIONĀLI SAVU IEDZĪVOTĀJU LABĀ, KĀ VIENĪGI TRACINOT UN DZENOT IZMISUMĀ ( protams, ne jau visus!)! Paaugstināt nodokļus nav māksla, bet domāt ar galvu gan!?!

Draugiem Facebook Twitter Google+