Kultūra
Māksla

Nacionālajā mākslas muzejā izstādīs mecenātu Zuzānu kolekcijas darbus 1

Publicitātes foto

Latvijas Nacionālā mākslas muzejā (LNMM) no 29. jūlija līdz 17. septembrim tiks eksponēta mecenātu Jāņa un Dinas Zuzānu kolekcijas izstāde “TOP no top”, LA.lv uzzināja muzejā.

Izstādes ekspozīcija tiks organizēta trīs blokos – pirmais demonstrē kuratoru atlasi desmit atšķirīgos topos kā alternatīvu ierastajiem mākslas darbu novērtējumiem. Šajā blokā mākslas darbu izkārtojumam izmantotas tādas objektīvas mērvienības kā darbu finansiālā vērtība, izmērs, reāla pietuvinātība kolekcionāram vai, gluži otrādi, subjektīva kuratoru interpretācija, kur sadaļas nosaukums atklājas gan ironiskā, gan kultūrvēsturiskā darbu kombinācijā vai intelektuālos rēbusos, pauda izstādes kuratore Diāna Barčevska.

Viņa norāda, ka latviešu valodā divējādi izrunājamais burts “o” Zuzānu kolekcijas izstādei piešķir rotaļīgumu ar konceptuālu norādi: “No vienas puses, “top” ir anglicisms, kas apzīmē hierarhisku, pēc dažādiem vērtēšanas kritērijiem veidotu kārtību. No otras – latviešu darbības vārds “top” raksturo procesu ceļā uz pilnību, kas liek iepriekš savākto pārskatīt, meklēt iztrūkstošās vienības un iespējamos papildinājumus.”

Otrajā, jeb interaktīvajā blokā apmeklētājs, mijiedarbojoties ar skulptūrām un to izgaismojošiem prožektoriem, varēs veidot savu ekspozīciju. Savukārt trešā ekspozīcijas daļa atspoguļo privātās kolekcijas tapšanu – ne tikai caur nākotnē realizējamiem projektiem, bet arī ar pārdrošiem sapņiem. Skatītāji tos varēs ieraudzīt ar īpaši radīta mobilā ceļveža palīdzību.

Ekspozīcijā apvienotas gandrīz 200 Zuzānu kolekcijā esošas gleznas, skulptūras, grafikas, fotogrāfijas, video materiāli un ilustrācijas. Idejas autori un kuratori ir Diāna Barčevska, Sniedze Kāle, Līga Lindenbauma un Valts Miķelsons, kuri strādā ciešā sadarbībā ar ekspozīcijas iekārtotāju – mākslinieku un scenogrāfu Reini Suhanovu.

LA.lv