×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.4°C
Aleksis, Alekss, Aleksejs
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
13. oktobris, 2017
Drukāt

Nāves sērga Latvijas sportā: Viņi dopingu lieto masveidā, netiek kontrolēti un nekam nepakļaujas (21)

Foto no Pixabay.comFoto no Pixabay.com

Attēlam ir ilustratīva nozīme

Federācija federācijas galā un dopinga milzu apmēri

Pētot jaunā sportista Reiņa Kindzuļa nāves apstākļus, nevar nepamanīt, ka svarcēlāja Viktora Ščerbatiha, J. Plēsnieka un arī fizioterapeita M. Osovska (tērpušos Latvijas Olimpiskās komitejas krekliņā) fotogrāfijas ir atrodamas kluba “Gold Barbell” interneta mājas lapā, kopā ar kluba biedru attēliem. Tas ir interesanti, jo klubs un tā gandrīz visi biedri piedalās Latvijas Sporta federāciju padomes (LSFP) neatzīto federāciju “World Powerlifting Congress” (“WPC”) un “Global Powerlifting Comitee” (“GPC”) sacensībās un tādējādi netiek pakļauti nekādām dopinga kontrolēm. Arī Reinis bija starp viņiem…

Neiedziļināsimies haosā, kas pasaulē valda paeurliftingā – vairāk nekā 100 federāciju. Taču attiecībā uz dopingu, tās dalās šādās grupās – federācijas, kas nepakļaujas nekādai dopinga kontrolei, kas pakļaujas daļēji, kas pakļaujas pilnīgi, un tādas, kur var izvēlēties, vai startēt pārbaudāmo vai nepārbaudāmo kategorijā. Latvijā LSFP atzīta federācija ir Latvijas Pauerliftinga federācija (pasaulē pārstāv “International powerlifting federation” – “IPF”), un tā pakļaujas mūsu valstī un pasaulē pieņemtai dopinga kontrolei.

Treneris I. Cīrulis stāsta, ka līdz 2005. gadam Latvijā bijusi viena pauerliftinga federācija, zem tās arī “WPC” un “GPC”, bet notikusi šķelšanās, jo neesot varējuši sadalīt ietekmi un naudu. Latvijas “WPC” un “GPC” nebūtu nekas pretim, ja tos atzītu un pakļautu dopinga kontrolei, bet tas neesot iespējams, jo valsts katrā sporta veidā atzīst tikai vienu federāciju.

Tas, ka dopinga lietošana pauerliftingā, bodibildingā (kultūrismā), svarcelšanā un vispār starp fitnesa zāļu apmeklētājiem ir izplatīta, nenoliedz neviens, ar ko runāju. Bet publiski neatzīst.

“Neviens jau klātienē par to nerunā. Bet dopinga lietošanu nevar noslēpt rezultātu progress un sociālie tīkli, kur ļaudīm patīk palielīties. Domāju, ka dopingu lieto ap 20% jauniešu un vīriešu vecumā no 16 līdz 25 gadiem, kas apmeklē fitnesa zāles. Seniori un dāmas ar neatļautām vielām daudz neaizraujas,” lēš I. Cīrulis.

Jānis, kurš darba saglabāšanas nolūkos negrib nosaukt savu uzvārdu, ir pieredzējis treneris vienā no lielākajiem fitnesa klubiem Rīgā. Pēc viņa novērojumiem, katrs desmitais apmeklētājs lieto aizliegtas vielas.

“Ir vizuālas pazīmes, pēc kā to tik pieredzējis treneris kā es var noteikt. Turklāt zinu un esmu redzējis, ka trīs kluba treneri pārdod klientiem steroīdus un citas aizliegtas vielas. Protams, tas notiek slepus un tikai zināmiem cilvēkiem. Kur tieši šo mantu treneri dabū, nezinu, bet paskatieties internetā: pilni sociālie tīkli un mājas lapas ar piedāvājumiem. Šo to var nopirkt arī aptiekās. Kamēr nebūs bargi likumi, tā būs kā cīņa ar vējdzirnavām. Cilvēki ir dumji, neizglītoti par to, kāds tam ir kaitējums, grib tikai rezultātu uzreiz un ātri. Atnāk jauns klients, ierauga divus vīrus – mani un tādu ar dopingu sakačājušos treneri, kāds es bez dopinga nevaru būt nekad, lai arī kā trenētos. Pie kura trenera cilvēks parasti aiziet? Pie “kačoka”, kurš ātri vien piedāvā kādu tableti vai pulveri un saka: paņem šo un būsi kā es!” saka Jānis.

Labi. Zināms, ka daudzi fitnesa zāļu apmeklētāji sacensībās nepiedalās. Un var teikt – lai taču katrs rij, ko grib, un bendējas nost savā nodabā! Kaut gan savu ķermeņa daili neslēpj, lepojas ar to un tādējādi tieši un netieši daļu sabiedrības ietekmē sekot savam paraugam. Bet ko jūs teiksiet, ka pirms četriem gadiem atzītā Latvijas Pauerliftinga federācija konstatēja, ka aptuveni 30% pašu atlēti lieto dopingu! Pēc sarunām, rezultātu dinamikas, izskata. Valsts sporta medicīnas centra Antidopinga nodaļas darbinieks Alekss Ūpis teica, ka pirms dažiem gadiem aizbraucis uz kādām sacensībām, no kurām puse pauerliftingistu, viņu ieraugot, uzreiz pazuduši. Laimīgais uzvarētājs pēc tam teicis, ka nemūžam nebūtu uzvarējis, ja Antidopinga nodaļas darbinieks nebūtu atbraucis…

Sportista gaitas nesen beigušais, tagad par treneri strādājošais Mārtiņš Krūze no atzītās federācijas stāsta: “Paši sapratām, ka tālāk nav kur iet. Gadā mums bija tikai divas trīs valsts apmaksātas dopinga kontroles. Ieviesām, ka paši atlēti maksā pāris eiro, no kā veidojas summa, par ko pašiem veikt analīzes. Tā pēdējos divos gados mums katrā gadā 17 cilvēkiem veica analīzes – pērn iekrita četri, aizpērn – trīs. Antidopinga aģentūra mērķē arvien precīzāk, skatās, kuru tieši pārbaudīt, viens gan iekrita stulbuma dēļ ar mildronātu. Neviens sporta veids nebūs tīrs, vienmēr atradīsies kāds lietotājs, starp mums varētu būt kāds procents.”

Cik tad lietotāju ir starp tiem, kurus nepārbauda? “To jau nevar pateikt, jo nepārbauda un nav pieķerti. Cik esmu novērojis, mūsu sacensībās, piemēram, no “Gold Barbell” pēdējos trīs gadus neviens nepiedalās. Viņiem ir savi mači, kuros, starp citu, viens otrs staigā kreklos, kas reklamē dopinga nosaukumus vai interneta vietnes, kur var pasūtīt dopingu,” piebilst M. Krūze.

Nesaudzīgs pret “neatzītajiem” ir Latvijas Pauerliftinga federācijas valdes priekšsēdētājs Andrejs Rožlapa: “Viņi dopingu lieto masveidā, netiek kontrolēti un nekam nepakļaujas. Jau vairākus gadus sarunās ar Saeimas deputātiem, dopinga kontroles cilvēkiem un policijas pārstāvjiem esmu centies panākt, lai dopinga apriti kriminalizētu, bet neveiksmīgi. Kamēr tas tā nav, cilvēki “neatzīto” sacensībās nebaidīsies tirgot burkās no mašīnu bagāžniekiem visu ko. Un lai Ščerbatihs un Plēsnieks neliekuļo, sacīdami, ka nezina, kādā sabiedrībā atrodas, tajā pašā laikā gozējoties “Gold Barbell” fotogalerijā… Mums nepatīk, ka viņi iet skolās pie bērniem, prasa un dabū atbalstu no pašvaldībām, piemēram, Dobeles, Kuldīgas. Lai “neatzītie” rosās savā vidē, nemet ēnu uz sporta veidu un nemusina bērnus!”

RĪT LASIET!

Kādas ir dopinga lietošanas blaknes un kāpēc cilvēki no tām nebaidās? Kāpēc Latvijā dopinga aprite nav kriminālpārkāpums?

Pievienot komentāru

Komentāri (21)

 1. Ar Kuldīgas bijušo spēka vīru-Māri Rozentālu priekšgalā, kurš pat saviem audzēkņiem tirgo to drazu, ar pilnu instrukciju… Vai ne, Māri?

 2. Ja nebūtu steroīdu vismaz puse no Olimpiskajām medaļām mums nebūtu.

 3. Nāves sērga smiekli nāk! Nāves sērga jums stāv veikalu plauktos no kuras teju vai katru dienu kāds nomirst, vai arī tiek atņemta dzīve kādam nevainīgam cilvēkam, jo redz alkohols tak ir atļauts un legāls. Ā protams viņš tak nes miljonu peļņu valstij, tāpēc arī legāls. Savukārt “ļaunie steroīdi” praktiski nenes nekādu peļņu valstij, izņemot tos kas iegādāti aptiekās. Tāpēc arī vēlas apkarot šo “steroīdu melno tirgu” lai pēc tam vairāk gūtu peļņu no aptiekā iegādājamajiem steroīdiem. Gluži tāpat kā ar alkoholu. Bet nesaprot ka tas ir koks ar diviem galiem, jo iesēdinot kādus cietumā, pa viņu uzturēšanu būs jāmaksā tautai un šā vai tā kāds viņus tirgos tik pa kosmosa cenu. Un tie kas viņus gribēs lietot šā vai tā viņus lietos, neskatoties uz nez kādiem likumiem. Nevar aizliegt cilvēkam darīt ar savu ķermeni ko viņš pats vēlās, tas ir viņa ķermenis ne jūsu. Varbūt vienkārši aizliedziet elpot un lieta darīta!
  Kāpēc nekur Latvijā neraksta statistiku par pāragri aizgājušo cilvēku nāves iemesliem un cēloņiem, ā protams jo stabila pirmā vieta ir alkoholam, otrā vieta cigaretēm tad nāk dažāda veida narkotikas, tad dažādas aptiekas zāles kā aspirīns utt un no “ļauno” steroīdu aizgājušo cilvēku skaits ir niecīgs teju vai viens no pēdējiem šai statistikas tabulā, simtu kurā vietā. Šādu statistiku taisa Amerika, Krievija un citas lielākās valstis un pie punkta pāragri aizgājis no steroīdu lietošanas ir zvaigznīte (un pie paskaidrojumiem rakstīts ka tas nav 100 % pierādīts nāves iemesls, jo tā saucamais sportists kas lietoja šīs aizliegtās vielas, mīlēja šad tad iedzert, uzpīpēt un uzturā lietoja tikai “veselīgu” pārtiku.
  Mūsu gudrie prāti, lūdzu vispirms apkarojiet statistikas pirmajās vietās esošos nāves iemeslus un tikai tad ķeraties klāt simto vietu nāves iemesliem. Kā arī jau sāk apnikt ka visur kur iet runa pa steroīdiem tiek ķengāts Reiņa Kindzuļa vārds, viņš tiek uztaisīts kā tāds grēkāzis, kas it kā lietoja steroīdus un it kā no steroīdu lietošanas nomira, kas atkal 100 % nav pierādīts. Lieciet tak puisi mierā un beidziet visur ķengāt viņa vārdu. Ā nu protams jo nav jau citu vārdu kuru ķengāt, jo vairāku gadu laikā “it kā” no steroīdu lietošanas ir miris tikai viens cilvēks. Rodas jautājums kāpēc jūs pie rakstiem par alkoholu, par cigaretēm, par narkotikām utt nerakstāt to cilvēku vārdus kas ir miruši no īstas nāves sērgas, laikam tāpēc ka šo cilvēku skaits ir neizmērams. Un no alkohola, cigaretēm, narkotikām utt tak ļoti bieži mirst tautas “padibenis” kas nav pat pieminēšanas vērts, tāpēc arī viņus pats nekur nepiemin. Savukārt no steroīdiem nomirušie cilvēki, pārsvarā ir tādi kas dzīvē daudz ko ir sasnieguši un sevi pierādījuši pasaulei. Bet atceraties vienu ja nebūtu bijuši tie “ļaunie” steroīdi vairums no šiem cilvēkiem pat pusi nebūtu sasnieguši ko sasniedza ar “ļaunajiem” steroīdiem. Mūsdienās teju vai puse no populārajiem aktieriem, sportistiem lieto “ļaunos” steroīdus tikai tāpēc lai iepriecinātu mūsu acis. Nebūtu bijuši steroīdi, nebūtu bijušas filmas ar Arnoldu Švarcenegeri ar Silvestru Staloni ar Dveinu Džonsonu utt. Būtu bijušas filmas tikai ar “normāla” izmēra cilvēkiem “ļoti” interesantas.
  Mīļie Reiņa vecāki padomājiet vai Reinis būtu gribējis, ka visur kur tiek rakstīts vārds steroīdi paralēli tiek rakstīts arī viņa vārds.

  • Lai jau Jānis un Pēteris pumpē iekšā steroīdus un izskatās pēc 80’o gadu bojeviku zvaigznēm, ja tas ir tas, ko viņi grib, kā jau saki tas ir viņu ķermenis. Taču ja to dara profesionāli atlēti, kuru ienākumi pēc būtības ir atkarīgi no sportiskā rezultāta, piedaloties (teorētiski godprātīgās) sacensībās, sorry nav tur vietas, ja nolem lietot saproti, ka atsakies no atsevišķām perspektīvām, tad vari savus personal best kačāt savā nodabā, bet sportā nelien.

   Un arī bērniem un jauniešiem nevajag bāzt, pat tava minētā ļaunuma sērga, alkohols ir ierobežots līdz 18 gadiem. Nav pamatskolnieki un vidusskolnieki beiguši fizioloģiski attīstīties, ne arī spēj atbildēt par saviem lēmumiem tā, lai varētu lietot steroīdus un izvērtēt to atstāto iespaidu ilgtermiņā.

   • Tikai tie bērni un jaunieši pumpē alkoholu tā vai tā. Nez ko Tu ar šito vispār pateikt gribēji.

    Kā arī- profesionāls atlēts pats par sevi atbild, viņam pašam domāt- lietot vai nē.

 4. Pieker tos kas lieto garos preperatus un kas nestarte ipf feseracijas klubos zem vinu karogiem jusu atletiem tapt ir neizskaidrojami rezultati piemeram EC svara kategorija lidz 74kg pacelti 237,5 kg bet planots bija pacelt 245 un neblajjiet ka visu pierada analizes propionatu spricejot var izbraukt no analizem tada svara kategorija nereali ir celt tadu svaru bez steroidiem taspats izslavetais Kruzes kungs lai patur meli aiz zobiem par saviem rezultatiem , pirms te blaustaties paskatities savas majas aptiecinas klauni , ps. Neesmu atlets kas starte un ari neesmu steroidu maiss vnk zinu situaciju jusu virtuve ?

 5. Palasiet DR.LV. Sporta nodaļu. Viena dopinga reklāma, pamācības un agresivitāte.

 6. La medijiem derētu atcerēties ka 158.pants noteic: “Par tīšu goda aizskaršanu vai neslavas celšanu masu saziņas līdzeklī soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz vienam gadam vai ar arestu, vai ar piespiedu dabu, vai ar naudas sodu līdz trīsdesmit minimālajām mēnešalgām.”

 7. Medijiem derētu ņemt vērā ka158.pants noteic: “Par tīšu goda aizskaršanu vai neslavas celšanu masu saziņas līdzeklī soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz vienam gadam vai ar arestu, vai ar piespiedu dabu, vai ar naudas sodu līdz trīsdesmit minimālajām mēnešalgām.”

 8. Cienijamais Kruze, variet pastastit par sava svara svarstibam un rezultatiem.Kadas atlautas vielas ir jalieto,lai sasniegtu tavus rezultatus?

 9. Vēl nesen bija sacensības, kuras stāv zem dompinga kontroles. Kuru tik ļoti slavē M. Pelmenis.
  Bet sacensību laikā, bija atlēts kurš ļoti labi un redzami reklamēja dopinga izplatītāju.

 10. Cik var cilāt Reiņa vārdu bez pierādījumiem tiešiem? kur ir kāds notiesāts? bet tēma plaša. Sen biju novērojis to olimpiešu draudzību ar ķīmiķiem. nu priekš kam tā diskreditē šcerbatihs pats savu sportu. Domāju slikti Viktoram būtu beidzies tas piārs kur viņš prezentēja kkādus sačus, bet pietika prāta organizatoriem noņemt no trases ofic pieķertos, kas jau bija pieteikušies sačiem.
  Bet nu tēma tāda ir un būs. Dažs labs pa pēdējo naudu sapumpē iekšā visu ko un kad kautkas notiek, no dižmanīga muskuļkalna kļūst par naudas diedelētāju operācijai.

 11. Lai neliekuļo pats Rožlapa, agrāk steroīdu kursus pats rakstīja atlētiem!!!

 12. Viss PROFESIONĀLAIS …sports sastāv no …DOPINGIEM … Treneri un piesaistītie mediķi dod pat jaunajiem, lai būtu labāki rezultāti. Kad runā par dopingiem, atceros jauno airētāju, kuru noņēma no trases atbildīgās sacensībās pēc dopinga kontroles… Komandas mediķe rīstījās, ka …visiem vienādi esot devusi …atļautās vietas. Tik tālu degradējušies, ka nav pat individuāla pieeja atbilstoši katra veselības stāvoklim … Jaunajam laikam pat vajadzēja priecāties, ka veselību nav izčakarējuši līdz galam …

 13. Bet teica tak, ka tikai krievi lieto, tāpēc viņus vajag padzīt, nelaist, aizliegt…Mūsējie pilnīgi vai rīkli samaitāja bļaudami. Un tagad izrādās, ka paši?…Nu ja, savā acī baļķis nav redzams.

 14. Ja izmeklē Reiņa nāves apstākļus, tad ko domāja viņa tētuks, redzot, ka dēliņam muskuļi aug, rezultāti aug, nu gluži kā iedzēris pasaku eliksīru. Tētuks tik pasmaida un domā, ka tas no lauku pieniņa? Domāju, ka tētuks nenovaktēja savu atvasi un tagad mēģina iekost visiem, kuriem var. Prātīgie zin, kā bija un uz šādām muļķībām neuzķersies.

 15. Atcerēsimies SPAISA lietu! Ko darīja valdībnieki? Kāds vispār ir papētījis, ko lieto bērni skolās? Ko smēķē, sņauc, dzer? Ja kāds kartupelis bojāts, tad nevar 100% apgalvot, ka visa raža bojāta!

 16. Nu tad vēlēšanām tuvojoties mēģina atrast kaut kādas nebūšanas un ar skaļiem virsrakstiem piesaistīt uzmanību! Atcerēsimies SPAISU! Ko darīja valdībnieki? Ko darīja policijas? Tagad nu atraduši kaut kādu grēkāzi – sportistus. Paskatieties ko bērni pīpē, dzer, lieto! Tur visi gudrie klusē!

 17. Ak, Dievs! Tas taču nevar būt patiesība… Dopingu taču lieto tikai nelietīgie krievi, pārējie taču ir balti un pūkaini…

 18. Vai, kā te mūsējiem par krievioem auroja, izrādās Latvijā vēl trakāk! Nu krievus diskvalificēja, vai latvie;sus diskvalificēs un neļaus olimpiskajās spēlēs piedalīties?? Vai atkal būs dubuktstandarti???

Draugiem Facebook Twitter Google+