Latvijā
Politika

“Neesmu jaunas politikas piekritējs.” Roberts Zīle skaidro, kāpēc nevēlas vadīt valdību2

Foto: Edijs Pālens/LETA

Pēdējā laikā kā iespējamā Ministru prezidenta vārds vairākkārt bija izskanējis Nacionālās apvienības politiķa Roberta Zīles vārds. Sestdien, 15.decembrī, Nacionālās apvienības kongresā R. Zīle skaidroja, kāpēc nevēlas šobrīd uzņemties atbildību: “Vēlētāji vēlējās redzēt jaunu politiku. Ne NA, ne es personīgi neesmu jaunas politikas piekritējs. Es esmu profesionālas politikas piekritējs, un tāds esmu jau vairāk nekā 30 gadus. Es zinu, ko vēlos un ko varu izdarīt, un zinu, ko nevēlos.”

R. Zīles vērtējumā, Saeimas vēlēšanās esot uzvarējušas “jaunās, visumā populistiskās partijas, ar piedāvājumu, kas nav izpildāms”. Viņš arī izteica aizdomas, ka līdzšinējie mēģinājumi veidot valdību esot izgāzušies, jo veidotāji uz to apzināti gājuši. Bordāns uzreiz novilcis “sarkanās līnijas”. Gobzems iznācis jau ar iepriekš izstrādātu “profesionālās valdības” principu, ar to arī visu izbeidzot. Savukārt apvienība “Attīstībai/Par” ātri nostājusies asā pozīcijā pret abiem valdības veidotājiem un Artis Pabriks izteicis tik kareivīgus komentārus, lai viņam nemaz nedotu mēģinājumu. “Tad vajag kompromisu. Un tad es saņemu ceļamaizi no cienījamiem bijušajiem Valsts prezidentiem, saņemu ceļamaizi no NA nesimpatizējošiem politologiem, advokātiem, žurnālistiem, pat no Lemberga un Jutas Strīķes. Es gandrīz kā Supermens varētu apvienot visus gaišos un tumšos spēkus,” kongresa uzrunā ironizēja Zīle, piebilstot, ka viņš negrasās īstenot citu partiju solījumus un ieceres. Viņa vērtējumā, šāda kompromisa premjera vara pašreizējos politiskajos apstākļos būs ļoti vāja.

“Vienmēr esmu teicis, ka veidošu tikai tādu Ministru kabinetu, kas būs stiprs un spēs izpildīt lauvas tiesu no NA programmas – krietni pāri pusei, vismaz trīs ceturtdaļas. Vēlos atgādināt, ka 13. Saeimas vēlēšanās mēs gājām ar sava darba novērtējumu, jo mēs izpildījām 80% no iepriekšējās vēlēšanās apsolītā. Mēs nekaunamies par iepriekšējās valdības paveikto. Taču Kučinska koalīcija zaudēja pusi balsu, un arī mēs zaudējām balsis, lai gan ne tik daudz kā ZZS. Vēlētāji vēlējās redzēt jaunu politiku,” uzskata NA politiķis. Viņaprāt, neprecīzs ir bieži izteiktais salīdzinājums, ka “vara mētājas zemē”. Patiesībā zemē mētājoties tikai atbildība, bet varu paturēšot t.s. jaunās partijas.

LA.lv