×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
11. maijs, 2014
Drukāt

Neļausim pensionārus padarīt vēl trūcīgākus. Saruna ar Jāni Felsbergu 
 (21)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Aprīļa nogalē notika Zemgales reģiona pensionāru organizāciju apvienības un  Latvijas Pensionāru federācijas (LPF) rīkotā konference, kurā piedalījās vairāk nekā 120 dalībnieku.

Kā teic konferences organizators, Latvijas Pensionāru federācijas pensiju komisijas vadītājs Jānis Felsbergs, konferences mērķis bija darīt zināmas pensionāru vairākumam būtiskas ilglaicīgi nerisinātas problēmas ES Parlamenta un 12. Saeimas deputātu kandidātiem pirms vēlēšanām, lai varētu novērtēt viņu attieksmi pret tām. Sarunā ar J. Felsbergu tuvāk par šīm problēmām.

– Konferences rezolūcijā rakstāt, ka apmēram 82% pensionāru Latvijā ir maznodrošināti, ka salīdzinājumā ar citām Eiropas valstīm viņiem jāmaksā visvairāk no saviem ienākumiem par ārstēšanos, medikamentiem, elektrību un citiem komunālajiem pakalpojumiem, pārtiku un ka 21% lielais PVN Latvijā ir trešais augstākais starp ES valstīm. Kā domājat risināt pensionāru nabadzības jautājumu? 


J. Felsbergs: – Piemēram, ierosinām noteikt visās Latvijas pašvaldībās vienādu minimālo sociālo pabalstu bāzes līmeni, ko kompensē no pašvaldību izlīdzināšanas fonda. Šobrīd maznodrošinātā statuss tiek noteikts tikai 39 no 119 Latvijas pašvaldībām, bet atlikušajās – nabadzības sliek­snis. Diemžēl tas jau kopš 2010. gada ir 128 eiro liels, kaut gan patiesībā tam vajadzētu būt 160 eiro lielam – pusei no minimālās algas, kas šogad noteikta 320 eiro.

Nezinot datus par pašvaldības maznodrošinātajiem iedzīvotājiem, nevarēja arī ieviest elektrības tarifu pieauguma kompensāciju caur pašvaldībām. Līdz ar to konferencē pieņēmām rezolūcijas punktu, ka līdz 2015. gada budžeta pieņemšanai Labklājības ministrijai jānosaka objektīvi rādītāji, kas pamato nabadzības sliek­sni, un jāsakārto šis jautājums. Citādi lielākajai daļai pensionāru 1. oktobra pensiju indeksācijas pieaugumu pilnībā nāksies tērēt elektrības tarifu pieauguma apmaksai no nākamā gada janvāra. Konferencē arī tika atbalstīta Pensionāru federācijas prasība valdībai elektrības tarifu kompensāciju veikt arī pensionāriem, bet gadījumā, ja valdība nepieņems lēmumu kompensēt pensionāriem mājsaimniecību elektrības tarifu pieaugumu no nākamā gada janvāra, pensiju indeksāciju šā gada 1. oktobrī veikt ar indeksu, kas kompensē šo pieaugumu. Nav pieļaujams, ka pensionāru vairākums atkal tiks padarīts trūcīgāks uz valsts budžeta taupīšanas rēķina.

Tāpat katrā pašvaldībā vajadzētu būt sociālā pabalsta līdzekļu fondam neparedzētiem gadījumiem, it īpaši veselības izdevumu kompensēšanai iedzīvotājiem, kas paši nevar apmaksāt pakalpojumu tā dārdzības dēļ un maksājums pārsniedz pašvaldībā noteikto palīdzības maksimumu.

– Konferencē tika arī ierosināts Labklājības ministrijai kā atbildīgajai ministrijai par Latvijas iedzīvotāju labklājību panākt PVN likmes samazināšanu līdz 10% pamata pārtikas produktiem, sākot ar nākamo gadu. Vai tas ir reāli?


– Šobrīd Saeimā iesniegti 16 000 iedzīvotāju parakstu par PVN samazināšanu pirmās nepieciešamības precēm, un Saeimai tas jāizskata, un mēs tam pievienojam savu balsi. Svarīgi, ka PVN samazināšana palīdzētu ne tikai pensionāriem, bet, kā to norādījuši eksperti, atdzīvinātu visas Latvijas ekonomiku.

Iestājamies arī par to, ka līdz nākamajam gadam jārod risinājums vientuļo pensionāru materiālai nodrošināšanai, kas ļautu tiem apmaksāt komunālos maksājumus, pārtiku un izdevumus par veselību un zālēm. Šādu pensionāru prasību valdība un Saeima jau daudzus gadus bez nopietna pamatojuma atsakās izskatīt. Taču kā lai izdzīvo ar vienu pensiju tie cilvēki, kam tuvākie ģimenes locekļi aizsaulē, bet pensija maza, neraugoties uz darba stāžu 50 un vairāk gadu? Igaunijā un Lietuvā šāds atbalsts jau sen tiek noteikts, bet Austrijā pat raugās, lai vīra un sievas pensija kopā sasniegtu konkrētu summu, un, ja ienākumi ģimenē ir par to mazāki, starpība tiek piemaksāta tieši sievas pensijai. Gadījumā, ja vīrs aiziet mūžībā, sieva saņem piemaksu, lai viņas ienākumi sasniegtu valstī noteikto dzīves līmeņa minimumu.

Labklājības ministrs Uldis Augulis, kurš arī piedalījās mūsu konferencē, gan uzreiz pateica, ka ministrijā netiks domāts par pārdzīvojušo pensionāru atbalstu. Jau iepriekš LM mums paudusi savu viedokli: tā kā persona neveic sociālās apdrošināšanas iemaksas pārdzīvojušā laulātā apdrošināšanai, šādai pensijai nav seguma sociālās apdrošināšanas iemaksu likmē.

Tomēr, tā kā šī problēma ir atrisināta vairumā ES valstu, kā arī Igaunijā un Lietuvā ir šāds atbalsts vientuļajiem pensionāriem, konferences dalībnieki uzskatīja, ka mūsu Labklājības ministrija ir spējīga rast šā jautājuma risinājumu. Vientuļie pensionāri, vientuļās māmiņas un ilgstošie bezdarbnieki ir mūsu sabiedrības visnabadzīgākie iedzīvotāji. Ir pienācis laiks parūpēties par viņiem.

– Kā vēl vienu prasību izvirzāt no 2015. gada atjaunot piemaksu pie pensijām, veikt piemaksu palielināšanu, ja mazo pensiju indeksācijā neizmainīs likumu par algas indeksa piemērošanu 100% vai 50% no algas indeksa, un uzsākt piemaksu indeksāciju kopā ar pensiju indeksāciju. Kādēļ piemaksu atjaunošana ir tik būtiska?


– Uzskatām, ka, neveicot piemaksu indeksāciju pie pensijām, tās zaudē savu jēgu, zūd to vērtība. Tāpat pakāpeniski jāpalielina piemaksas pie pensijām par darba stāžu līdz 1995. gadam un jāatjauno piemaksas no jauna piešķirtajām pensijām, ko pārtrauca no 2012. gada, tādējādi diskriminējot pensionārus pēc dzimšanas gada. Kādēļ cilvēks, kas pensionējās 2011. gada 31. decembrī, varēja saņemt apmēram 18 latu piemaksu pie pensijas, bet tas, kurš pensionējās 2012. gada 1. janvārī – vairs ne? Mūsuprāt, tā ir diskriminācija. Tiesa, Pensionāru federācija pieļautu, ka varētu būt ierobežojums attiecībā uz tiem, kas saņem lielu pensiju.

Tiesībsargs Juris Jansons atzīst, ka ekonomiskās krīzes laikā piešķirtās pensijas ir par 20% mazākas negatīva kapitāla indeksa ietekmes dēļ. Tādēļ to vajadzētu kompensēt tiem cilvēkiem, kas krīzes laikā aizgājuši pensijā. Taču netiek ņemts vērā tas, ka arī tiem cilvēkiem, kas pensionēsies šogad un nākamgad, būs tas pats, jo reizina ar visiem koeficientiem, kas ir vienu gadu iepriekš, kad ejat pensijā. Līdz ar to tie trīs gadi, kas bija ar mīnusa zīmi, par 20% samazinās pensiju arī šiem cilvēkiem Tikai ar laiku, kad alga pieaugs, cilvēks to nejutīs, jo pieaugums būs ar plusa zīmi.

Mūsuprāt, pensiju kapitāls jāaktualizē ar patēriņa cenu indeksu, saglabājot tā pirktspēju (jāreizina ar patēriņa cenu indeksu), jo tad nebūs gadu ar mīnusa zīmi, jo cenas pieaug pastāvīgi. Svarīgi būtu ar 2015. gadu mainīt noteikumus par pensiju kapitāla aktualizāciju ar algu pieauguma indeksu, kas kropļo pensiju sistēmu, nepamatoti paaugstinot faktiski uzkrāto pensiju kapitālu, un, ilglaicīgi lietots, novedīs pie pensiju budžeta deficīta nākotnē.

Pievienot komentāru

Komentāri (21)

 1. Paldies Latvijas avīzei par saturīgiem rakstiem, palasot citus i-neta saitus (delfi, tvnet, kasjauns, arī apollo) rodas sajūta, ka vienīgā aktuālā informācija valstī ir hokejs, Krievijas cenšanās okupēt Ukrainu un apšaubāmu slavenību dīvainie izgājieni un atkailināšanās, kā arī tautai tvaika nolaišanai tiek pamests kāds nacionālais jautājums. Izlasot šo rakstu, kļūst tā pabaisi – mūsu pensionāriem, kuriem ar valsts izlemtām zem iztikas minimuma lieluma pensijām vēl jāmaksā visdārgāk par visu, salīdzinot ar ES citu valstu pensionāriem. Par to elektrības pabalstu, kas jālūdzas, ciniski, valdība ir izlēmusi gandrīz par 50% paaugstināt elektrības tarifus, neskatoties uz to, ka esam 3. vai 4. nabadzīgākā valsts Eiropā. Skarbi, tiešām skarbi. Es pensionāru vietā noteikti ietu uz visām vēlēšanām un parādītu savu attieksmi pret tiem, kas piespriež cilvēkiem pēc grūta darba mūža, visu darba mūžu maksājot lielos nodokļus, mūža beigās saņemt bada maizi, kur citu valstu pensionāri var atļauties pat ceļot. Visciniskākā man šķiet cenšanās iezombēt cilvēkos attieksmi pret pensionāriem kā pret liekēžiem, kurus mēs it kā uzturam no saviem nodokļiem. Pensionāri savas pensijas darba mūžā strādājot un maksājot lielos nodokļus ir nopelnījuši!! Tikai viņiem vecumdienās tiek atmesti graši, tieši tik, lai izvilktu dzīvību, bet lai pārāk ilgi arī nedzīvotu. Skumji.

 2. Gaidām atbildi! Atbildēt

  Mūsu Eiroparlamenta deputāti Sandra Kalniete(V) un Kārlis Šadurskis(V) varētu mums beidzot paskaidrot,kāpēc Latvijā,atšķirībā no Luksemburgas,Strasbūras,Māstrihtas un Briseles maize tiek pieskaitīta luksusa precēm un aplikta ar tik pat augstu pievienotās vērtības nodokļa likmi,kā skotu viskijs,omāri un Havanas cigāri?

 3. Eirodeputātiem Strasbūrā pārtikai 5,5% PVN,bet viņu vēlētājiem Rīgā-21%?

 4. Ņemot vērā,ka lauksaimniecība veido tikai aptuveni 2,5% no iekšzemes kopprodukta PVN pazemināšana pārtikai (un varbūt paaugstināšana tabakas izstrādājumiem un alkoholiskajiem dzērieniem) būtisku ietekmi uz nodokļu ieņēmumiem neatstātu.” “Latvijas nodokļu politika: salīdzinājums un vērtējums”,Latvijas Universitātes lektore,Mag.ekon.un sab.vad.zin.Ilze Sproģe,Komersanta Vēstnesis,Nr.27 (134),2008.gada 2.jūlijs.

 5. PVN pārtikai jāpazemina Atbildēt

  Briseles/Māstrihtas/Lisabonas 6% PVN pārtikai Latvijā!

 6. Eksperti norādījuši pareizi Atbildēt

  “Izdevumi pārtikai ir vienlaikus lauksdaimniecības produktu ražotāju,Latvijas lauku iedzīvotāju ienākumu avots. Ja samazinās šie izdevumi,samazinās lauku cilvēku ienākumi un notiek tālāka noslāņošanās,par labu pilsētām un par sliktu laukuem.” Skat.I.Ciemiņa.Latvijas iedzīvotāju dzīves līmenis sociālās statistikas skatījumā.LU Ekonomikas un vadības fakultāte. LU raksti 2008.737.sējums Ekonomika 49-63 lpp.

 7. “Jāpiemin,ka Reformu partija tik tikko no koalīcijā esošās Vienotības izspieda iespēju trīs gadu laikā pazemināt IIN slieksni no 25% uz 20%. Fiskālajā telpā tas nozīmē milzīgu caurumu. Līdz ar to ir apgrūtināta iespēja spert kādu citu soli nodokļu izmaiņu jomā. Skat.”Roberta Zīles intervija žurnālam”Kapitāls”,2012.gada 23.novembris. Vai IIN sliekšņa pazemināšanas izspiešana no Tautas partijas līdz 15%,2006.gadā,ja vien tā būtu izdevusies (FM jau bija sniegusi attiecīgu paziņojumu presei),nebūtu bijis vēl milzīgāks caurums?

 8. Vairāk jātrenkā"treknās zosis" Atbildēt

  Lai nevajadzētu ņemt no pensionāriem,Latvijā jāatjauno progresīvais ienākuma nodoklis-nodoklis pēc maksātspējas principa! “Ja reiz esam atjaunojuši gan Satversmes darbību,gan Civillikumu,tad arī nodokļu likumi mūsdienās jāveido pēc tiem pašiem principiem kā pirmskara Latvijā. “Spalvu plūkšanai” ir jānotiek atbilstoši maksātspējas principam: vairāk ir jātrenkā “treknās zosis”,nevis applūktās,no kurām objektīvi neko noplūkt nevar.” Skat.”Vairāk jātyrenkā”treknās zosis”,Jānis Grasis,Banku augstskolas docents,Latvijas Avīze,2008.gada 14.augusts. Latvijai jāseko Slovākijas piemēram!

 9. Ja jau “PENSĪŠI” laukos ir miljonāru statusā, tad KĀPEC VIŅUS CENŠAS IZNĪCINĀT AR NEREDZAMIEM IEROČIEM??? “BIEZIE” skolās? NEESMU NEKAD BIJUSI “BIEZĀ” skolā strādājot – ne padomju, ne pēc neatkarības atgūšanas un mans “pabalsts” par 49 darba gadiem ir zem iztikas minimuma!!! NEŽĒLOJOS UN ZULTS MAN NEIET PĀRI MALĀM…Tikai mūsu IZNĪDĒTĀJI lai padomā par SEVI un saviem BĒRNIEM – par VISU BŪS dārgi JĀMAKSĀ…KĀDS PRIEKS BŪT” MILJONĀRIEM” UN “MULTIMILJONĀRIEM” ar naudiņu zem iztikas minimuma LATVIJĀ!!! Nemaz nerunāsim par EIROPAS VALSTĪM, kur pensionāri MŪSU mēneša naudiņu, kas ir zem valstī noteiktā iztikas minimuma, saņem nedēļā… VAI NAV PASAKAINA MŪSU DZĪVE???!!! PRIEKS , KUR TUN RODIES???

 10. Par valsts budžeta taupīšanu grūti gan nosaukt IIN samazināšanu 1000 Latvijas miljonāriem pat uz GMI samazināšanas rēķina,ko paredzēts turpināt 2016.gadā!

 11. jurjanis - pensionārs Atbildēt

  nesaprotu, kā ekonomiski izglītots cilvēks var spriest par pensiju līmeni, atstājot malā pensionāru skaitlisko īpatsvaru! Tas taču jāizsver vispirms un tad jārunā par perspektīvēm un iespējām. Tā mēs bankrotēsim, paliksim tikai pie pabalstiem bez kādām gradācijām.

 12. Rakstā pieminētās atraitņu pensijas ir visās ES valstīs,arī Igaunijā un Lietuvā! Tikai ne Latvijā!
  Latvija ir arī vienīgā no visām 28 ES valstīm,kurā joprojām nav atjaunota pat obligātā veselības apdrošināšana,kas pirmskara Latvijā pastāvēja jau divdesmitajos gados! Tā tika atcelta pat trūcīgajiem un maznodrošinātajiem! Nauda atradās tikai,lai steidzamības kārtā atceltu algu griestus valdības daudzajiem padomniekiem un divkāršotu algas saviem partiju ielikteņiem valsts kapitālsabiedrībās!

 13. Kāpēc Latvijas valdība tik ļoti atbalsta tieši Polijas ekonomiku,saglabājot Latvijā 4,2 reizes augstāku PVN likmi pārtikai,salīdzinājumā ar Poliju,un sekmējot līdz ar to aizvien plašāku Latvijas iedzīvotāju iepirkšanos Polijas pierobežas pārtikas veikalos?

 14. Laukos pensīši ir miljonāra statusa nodrošinājumā.Tad nākošie biezajie ir skolās,bet novados un pagastos šamie tiek pielīdzināti multi miljonāriem.

 15. Eirodeputātu kandidātu ievērībai Atbildēt

  Latvijas pievienotās vērtības nodokļa (PVN) 21% likme,kā ikdienas pārtikai,tā apbedīšanas un kremēšanas pakalpojumiem ir otra augstākā pasaulē! Pārtikai tā vēl augstāka ir Dānijā (izņemot Grenlandi,kur visai mpārtikai tiek piemērota 0% nodokļa likme),bet apbedīšanas pakalpojumiem tikai Spānijā! Tepat visapkārt-Lietuvā,Polijā,Igaunijā,Zviedrijā un pat Izraēlā,Šrilankā,Japānā un Filipīnās šiem pakalpojumiem ir noteikta 0% PVN likme! Piemēram,Izraēlā apbedīšanas pakalpojumu aplikšana ar nodokli tiek uzskatīta par amorālu,kam var tikai piekrist! Tāpat,kā diez vai pareiza ir vienāda-21% PVN likme kā maizei un piena produktiem,tā alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem Latvijā!

 16. Vēl atlikušie 200.000 ekonomiski aktīvie iedzīvotāji pametīs Latviju,un kas tad uzturēs šīs tršpadsmit ministrijas (divreiz vairāk nekā Šveicē,Rumānijā,Ungārijā un Kiprā) ar daudzajiem dažnedažādajiem sekretāriem un viņu vietniekiem,specializētajiem atašejiem,štata un ārštata padomniekiem un valsts aģentūrām;uzņēmumu valdes ar dubultotajām algām un prēmijām,ja ne pensionāri? “Ministrs uzsvēra: ja arī sociālajā budžetā atrodas nauda,lai atsāktu indeksēt pensijas,tā būtu primāri jānovirza budžeta konsolidēšanai.Nākamā gada budžeta konsolidācija ir pamatu pamats,tikai pēc tam var domāt par indeksāciju”,noteica ministrs.” Skat.”Vilks: nevaram atļauties indeksēt pensijas”,Delfi.lv,06.jūlijs 2011. Ministra atgādinājums,ka “Latvija ir gatava taupībai”,liek domāt,ka progresīvo nodokļu vietā,iespējama ir atkal tieši sociālā budžeta līdzekļu, novirzīšana valsts budžeta konsolidēšanai!

 17. Apsveicami, ka tiek domāts par tiem, kas pensionējušies pirms 1995. gada. Jāņem arī vērā, ka pensija ir pabalsts mūža nogalē, kad bijušais darbinieks vairs nav spējīgs nopelnīt sev iztikas un uzkrājuma līdzekļus.
  Godīgi būtu noteikt pensijas griestus, jo pagaidām lielākai daļai aprēķinātais pensiju kapitāls neatbilst reālajam uzkrājumam.

 18. Latvijas jaunatnes garīgi apdāvinātākā daļa ,saņēmusi izglītiību par nodokļu maksātāju naudu, tai skaitā arī pensionāru,emigrē un turpina strādāt ES bagātākās valstīs,ceļot to ekonomiku un labklājību.Šī darbaspēka noplūde ilgst visus t.s. neatkarības gadus un nes postu ne tikai pensionāriem bet visai valstij un turpināsies līdz valsts galīgam sabrukumam.

 19. Pensionāri ir tie, kuri visu savu pensiju ar maksām un pirkumiem atgriež valstij. Nauda nezūd kaut kur tālēs zilajās un ja valsts politika ir pareuiza, tad tas tiek vietējam ražotājam un tirgotājam un ar nodokļiem un darbu atgriežas valstī.

 20. Esmu to “laimīgo “sarakstā, kuri pensijā aizgāja krīzes laikā ! Tieši mūsu gadu diskriminē visvairāk , kāpēc ??? 1 ) 1950 .g.dz netika veidots 2. līmeņa uzkrājums.
  2 )1950. g.dz. priekšlaicīgi pensionējoties 50 % no pensijas.
  3)1950.g.dz. tieši skar ,ka vairs nemaksā par stāžu krievu laikā
  4)Mēs maksājam ienākuma nodokli,lai gan esam visvairāk apdalīti !!!!!Parādu jau mums neatdos, taču vai nav jāpanāk lai pārskata krīzes laikā aprēķinātās pensijas ??? Un ar 2015 gadu mēs saņemtu ar normālu koeficientu aprēķinātu pensiju ???

 21. Cilvēki jau ir pieradināti pie valsts homofobisko attieksmi pret dažiem iedzīvotāju slāņiem.Pašvaldībās tas notiek vēl izteiktāk.Joprojam mēģina savienot padomju pensijas ar eiropas cenām.Eksperimenti turpinās.Vēl sarkanajiem nacistiem upuru par maz.

Draugiem Facebook Twitter Google+