Dabā
Zaļā dzīvošana

Ņem gulbi par krustbērnu, atbalsti pētījumu0

Foto – Andris Eglītis

Pērnā gada vasarā Latvijā tika apgredzenoti 60 ziemeļu gulbji. Lai rastu finansējumu gulbju pētījumam 2018.gadā, ir izveidota īpaša un Latvijā vienīgā akcija, kuras ietvaros var kļūt par savvaļas gulbja krustvecāku, portālam la.lv pavēstīja ornitologs Dmitrijs Boiko.

Par viena vai vairāku gulbju krustvecāku var kļūt, pēc saziņas ar D.Boiko izvēloties no viņa piedāvātā saraksta. Pēc ziedojuma Latvijas gulbju izpētes biedrībai naudas summas saņemšanas krustvecāks tiks reģistrēts – tiks piešķirts lietotāja vārds un parole – interneta mājas lapā. Tajā ielogojoties, krustvecāki redzēs vai ”viņu” krustbērni ir vai nav novērotsi pēc gredzenošanas.

D.Boiko informē, ka ziedojumi atkarīgi no krustbērnu skaita (25 eiro par 1 adoptētu gulbi, bet sākot ar ceturto gulbi un par katru nākamo – 20 eiro).

Ja cilvēks vēlas, var arī vienkārši ziedot Latvijas gulbju izpētes biedrībai sekmīgai pētījumu veikšanai.

D.Boiko gan brīdina, ka nav drošu garantiju, ka “tieši tavu krustbērnu kaut kur novēros. Gadās, ka ziemeļu gulbju mazuļi, kuri, uzsākot savas gaitas, mācoties lidot var iekļūt nepatikšanās – ielidot elektrības vados, kļūt par autotransporta upuri vai tikt plēsēju apēsti”.

Piecpadsmit gadu laikā noskaidrots, ka pirmajā dzīves gadā izdzīvo 60-70% no jaunajiem ziemeļu gulbjiem, pēc 2 gadiem jau 50%. “Ir arī ‘’pazudušās dvēseles’’ – gulbji, kuri divus līdz četrus gadus nekur netiek novēroti, un pēkšņi tiem gredzenu nolasa vairāki cilvēki,” skaidro D.Boiko.

Vairāk informācijas par šo akciju var iegūt, rakstot uz e-pastu: boiko.swan@gmail.com vai meklēt Dmitriju Boiko sociālajos tīklos Facebook un Draugiem.lv.

LA.lv