Praktiski
Dārzs

Neplānota dārza skaistums Nīcā 1

Foto-Artis Drēziņš

Nīcas dārzus uzskata par skaistākajiem Latvijā. Profesionālajai rotkalei Guntai Vecpilij pieder viens no tādiem – “Drāznieki”.

 

 

“Pirms trīsdesmit gadiem sagribējās savu māju. Lai bērni saprot, kas ir lauki. Tā mēs tikām pie mājiņas, kas apsista ar papi, un plūmju atvasēm saaugušu sētu. Lai daudzmaz sakoptu īpašumu, jāstrādā bija verdziski. Arī abi bērni strādāja dūšīgi, nu tik dūšīgi, ka tagad par laukiem negrib ij dzirdēt. Savulaik jau arī es, laukos dzīvodama, iemantoju nepatiku pret lauku darbiem, bet ar vecumu kaut kā…” stāsta Gunta Vecpils. Tagad pavasarī, vasarā iznāk rauties pat pa 14 – 18 stundām diennaktī, un nekas, patīk. Varētu arī vairāk, ja vien nebūtu jāpaguļ un tumsa neuznāktu. Kundze dārzā ir galvenā domātāja un rīkotāja, smagākos darbus veic dzīvesdraugs Arnis Pese (abi attēlā).

 

Divos hektāros zemes vairāk nekā tūkstotis koku un augu šķirņu. Saimniece teic, ka katram roka jāpieliek, daudz kam jau nosaukums piemirsies, taču galvā stāv vieta vai cilvēks, no kā dārza rota dabūta.

 

Salīdzinot ar klasiskā latvieša dārziem, ir tikai pāris dālijas (saimniecei pie sirds neiet cimperlīgā gumu glabāšana ziemā) un dažas rozes (nevar sadzīvot ar ērkšķiem, sanākot vairāk sūkstīšanās par sāpēm nekā prieka). Toties ir 137 hostu, 80 dekoratīvo krūmu, 42 ābeļu, 18 heihēru, 12 saulrieteņu, desmitiem kadiķu un daudzu eksotisku koku šķirņu. Ik pa laikam kaut kas izsalst, no jauna tiek iestādīts, pamainīts. Dārzs katru gadu ir citāds, tas nav un arī nekad netiks pabeigts.

Pašā sākumā Guntas kundzei neesot bijusi ideja tik daudz nodoties dārzam. Doma radusies pirms 18 gadiem, kad saimniece aizbraukusi ciemos pie māsas uz Kretingu un redzējusi, kādi tur dārzi.

“Atceros, ka toreiz nopirku divus kadiķus, kas likās liels pirkums. Dārzu neplānoju un padomu nevienam neprasu. Stādu tikai iekšā, kā pašai patīk. Ja kokam, augam vai man nepatīk, roku ārā, lieku uz plēves un velku uz citu vietu. Nepatīk, kā profesionāli dārznieki darbojas – ka tik mazāk darba. Man vajag krāsainību un dažādību. Nav mērķa, lai būtu skaistāk par citiem. Tikai tāda kā atkarība, labsirdīga skaudība: ja citiem ir, tad man arī vajag! Tagad jau visu ko var nopirkt. Kamēr rokas un kājas kustas, ņemšos pa dārzu,” pārliecināta G. Vecpils. Arī viņa domā, ka Nīcā ir skaistākie dārzi Latvijā, katrs pilnīgi atšķirīgs, kaut arī piejūrā nemaz nav tā labākā zeme.

“Drāznieki” ir viens no tūristu visvairāk apmeklētajiem Nīcas dārziem. Tam ir sava pievienotā vērtība – dzintara rotas, kas ir saimnieces ziemas mēnešos sastrādātais sirdsdarbs un pēc būtības – atšķirībā no dārza – vairāk ienākumu avots.

 

 

Uzziņa

Raidījumu par Nīcas novada “Drāzniekiem” klausieties Latvijas radio 1. programmā sestdien, 11. augustā, plkst. 16.05. Atkārtojums 18. augustā plkst. 6.03.

 

LA.lv