×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.0°C
Liene, Liena, Helēna, Elena, Ellena
Sestdiena, 18. augusts, 2018
7. jūlijs, 2017
Drukāt

Viltus ziņu sacerētājus nesauciet par žurnālistiem! Saruna ar Jāni Sārtu (27)

Foto-Karīna MiezājaFoto-Karīna Miezāja

Vai iespējama sekmīga cīņa pret viltus ziņām – saruna ar NATO Stratēģiskās izcilības centra direktoru JĀNI SĀRTU.

Sekojot līdzi viltus ziņām, nākas secināt, ka tās ir ļoti dažādas – gan saturiski, gan emocionālā ziņā. Vai esat mēģinājuši sistematizēt?

Viena no pazīmēm ir melu pakāpe. Tādu “tīro” viltus ziņu no kopējā apjoma nemaz nav tik daudz. Piemēram, kā Ukrainā krustā piesistais puisītis vai Lietuvā – NATO karavīru izvarotā meitene. Pilnībā izdomātas ziņas arī nav īpaši efektīvas, jo parasti izklausās diezgan neticami, un cilvēkiem uzreiz rodas šaubas. Tādēļ biežāk tiek izplatītas cita veida viltus ziņas – dažādas interpretācijas, no konteksta izrauti izteicieni, patiesas ziņas ar atsevišķiem nepatiesiem elementiem un tā tālāk.

Vai ir kas īpašs, kas raksturīgs tieši Baltijas valstīm?

Protams, saturiskais vēstījums ir orientēts uz konkrētu auditoriju, taču tendences pasaulē ir līdzīgas. Mēs runājam par globālu fenomenu. Tikko biju Silīcija ielejā ASV, kur bija liela konference par tehnoloģiju izmantošanu viltus ziņu izplatībā, un nācās secināt, ka līdzīgas problēmas šobrīd risina arī, piemēram, Filipīnas, Šrilanka un daudzas citas valstis. Protams, spēlētāji ir citi, lai arī tur var saskatīt atsevišķas mijiedarbības, piemēram, robotizētos rīkus interneta sociālajos tīklos, lai rastos iespaids, ka apkārt par to visi runā un informācija ir ļoti aktuāla.

Kas ir bīstamākās viltus ziņas?

Bīstamākā ir pati situācija, ka cilvēki vairs nekam netic. Rodas sajūta, ka patiesības nav. Ja tā notiek, diskusija vairs nav iespējama, katrs paliek pie sava. Ko darīt? Lai “uzražotu” viltus ziņu, vajag kādu stundu vai mazliet vairāk, lai atmaskotu, ir vajadzīgs ilgāks laiks un nopietns darbs. Tāpēc katrai viltus ziņai, protams, nav jēgas skriet pakaļ. Taču vajag paņemt spilgtākās, raksturīgākās un parādīt patiesību tā, lai pēc iespējas vairāk cilvēku to uzzinātu. Cilvēkiem pārsvarā tomēr nepatīk, ka ar viņiem kāds vēlas manipulēt. Vajag parādīt, ka kāds to mēģina darīt. Vajag panākt, ka cilvēki “ieslēdz” domāšanu.

Ja palasa interneta komentārus pie “LA” rubrikā “Atmaskots” publicētajiem rakstiem, dažreiz redzams, ka ir daļa cilvēku, kas turpina apstrīdēt faktus un cenšas pierādīt, ka viltus ziņa tomēr bijusi patiesa.

Jā, ar to jārēķinās. Angliski to apzīmē ar terminu “cognitive biases” – tā ir saprāta subjektivitāte, kas alkst pieņemt visu, kas atbilst konkrētās personas pasaules redzējumam, bet atgrūst un apstrīdēt to, kas tam neatbilst. To veicina arī interneta sociālie tīkli, piemēram, “Facebook”, kas šķiro informāciju un piedāvā cilvēkam tieši to, ko viņš alkst skatīties. Trampa kampaņas laikā ASV tika novērots, ka ar viltus ziņām internetā dalījās miljoniem cilvēku, bet ar šo pašu viltus ziņu atmaskojumiem (t. s. “fact checking”) dalījās vien desmitiem tūkstošu.

Viltus ziņās, kas nāk no Krievijas, īpašs uzsvars ir uz tām, kas saistītas ar NATO. Taču Krievijas mediju labticīgs lietotājs te varētu samulst. Vienu dienu stāsta, ka NATO tūlīt sabruks, ka tā ir vāja, jo sūta uz Austrum­eiropu vecu un salauztu tehniku, bet tūlīt pēc tam apgalvo, ka Krievija ir apdraudēta, jo NATO bīstami pietuvojusies tās robežai. Kā tas iet kopā?

Šīs ziņas tiek sūtītas dažādām auditorijām. Stāsti par “vājo NATO” ir primāri domāti Baltijas valstīm – sak, nedomājiet, ka tā spēs jūs aizsargāt. Savukārt stāsts par to, ka NATO “aplenc” Krieviju, ir vairāk domāts iekšējai lietošanai. Tādi polāri pretēji vēstījumi bija arī pēc teroristu uzbrukumiem Francijā. Starptautiskajos medijos Krievija demonstrēja līdzjūtību un atbalstu Francijai, bet Krievijas medijos bija ļauns prieks – tā viņiem arī vajag, tas par to, ka nesadarbojās ar mums, ieviesa sankcijas…

Vai tad šos ārējos un iekšējos ziņu kanālus var tā stingri nodalīt?

Pārsvarā cilvēki tomēr pieturas pie ierastajiem ziņu avotiem un tos nemaina. Turklāt ne visi ir gatavi informāciju savā prātā apstrādāt un analizēt. Piemēram, ja desmit gadus stāsta par NATO sabrukšanu, cilvēkiem vajadzētu aizdomāties – kāpēc tad tā vēl nav sabrukusi? Bet tādus jautājumus šo ziņu skatītāji parasti neuzdod. Informācijas saņemšana mūsdienās arvien vairāk sāk līdzināties “ātrās ēdināšanas” (“fast food”) ieskrietuvēm. Daudziem pietiek ar ziņas virsrakstu, bildi un varbūt pāris teikumiem. Padziļināta informācija ar faktiem un analīzi daudzus vairs neinteresē, tai nav laika. Tas ir ļoti pateicīgi viltus ziņu izplatītājiem. Mums būtu jāmēģina mainīt šos “ātrās ēšanas” paradumus.

Pēdējā mēneša laikā “LA” atmaskoja divas viltus ziņas, kurās pavīdēja bēgļu tēma. Vispirms NTV dramatiskajā sižetā ar saukli “latviešu drīz nebūs” tiek samelots, ka Igaunijai izdevies saglabāt pozitīvu demogrāfisko statistiku tikai tāpēc, ka valstī pēdējā gada laikā ieradušies vairāk nekā 1000 Sīrijas bēgļu, lai gan skaitlis ir 10 reizes mazāks. Otrs – avīze “Vesti segodņa” bija milzīgs vāka materiāls ar virsrakstu “Arābus uz Latviju sūta veseliem ciematiem”, kas patiesībā bija nevis kāds Eiropas Savienības lēmums vai pozīcija, bet sagrozīts izteikums no vienas Eiroparlamenta deputātes intervijas. Sabiedrība ir atslābusi no bēgļu tēmas, jo redz, ka Baltijas valstīs viņi īpaši neuzkavējas, kāpēc krievvalodīgie mediji ar to jo­projām grib spēlēt?

Tas ir emocionāls temats – “svešie” pret “savējiem”. Iepriekš varēja pārliecināties, ka tas aizskar lielu daļu sabiedrības un ar to var manipulēt, tāpēc tagad to ik pa laikam mēģina “uzsildīt”. Tā ir mutuļošana, ko mēs noteikti manīsim vēl un vēl. Jebkurš normāls žurnālists, apskatoties ziņu par arābu ciematiem, kurus sūtīs uz Latviju, tūlīt saprastu, ka tās ir muļķības. Patiesībā cilvēkus, kas izplata šādas viltus ziņas, nemaz nevajadzētu saukt par žurnālistiem. Tur nav ne ētikas, ne morāles standartu. Viņi vienkārši meklē iespēju maldināt sabiedrību.

Pievienot komentāru

Komentāri (27)

 1. Tad jau Jozefs Gebelss ari bija zurnalists.

 2. Kāpēc mūsu politiķi un amatpersonas izplata nepamatotas ziņas, ka Latvijā no bada neviens nav nomiris, ka neesam ļoti nabadzīga valsts un lepni Latviju salīdzina ar Āfrikas nabadzīgajām valstīm ,,augam gudri”. Latvijā 50% iedzīvotājiem ir jāiztiek ar 2 eiro dienā, iztikas minimums 129 eiro mēnesī!!!!!!! Visa Latvijas politika ir balstīta uz meliem, kāpēc par to neviens neuztraucas.

 3. zilie murgi……

 4. BBC varēja uzcept veselu filmu par Latgales ”separātistiem”, un par to nekas. Kaut gan pasaulē šo mediju pazīst daudz labāk kā Vesti, un šīs filmas kaitīgums daudz lielāks, jo atbaida investorus.Tāpat incidents ar piedzērušo britu kareivi Makdonaldā, ko Telegrph pasniedza kā krievu provokāciju, kas bija pilnīgs izdomājums un meli.Rietumu mediji arī melo, un kā lai mēs zinām, cik patiesi ir stāsti par tālākām zemēm, ko nevaram paši pārbaudīt?

 5. rakstu nelasīju, pietika ar autora bildi Atbildēt

  NATO Pīļu fermas pārvaldnieka atskaite.

 6. Ну вы себя полностью разоблачили! Наверняка вы такой и есть, кому же лучше знать, чем вам самому. Продолжайте в том же духе, удачи вам в своём разоблачении.

 7. Ja varturi nebūs melīgi un zaglīgi, tad kremlis tās ziņas štancēs tikai savai rašei, jo citur neņems galvā viņu murgus.

  • Ņems galvā, un, kā vēl! Drīzāk ar varturiem te mazāks sakars, kā ar pašmāju pērkamajiem “žurnālistiem” no LTV, piemēram, vai Ir(jeb, SorosanaudasvairsNav) lapeles. Mazums tautas zina, ka Dienas tirgotājs, savulaik, bija LTV puspatiesību raidījumu zvaigzne Bojārs, kurš avīzi iztirgoja, kam? – krieviem! Rociet dziļāk, t.i., drosmīgāk! Meli nenāk vien no ārpuses, bet, pirmkārt, tiek ražoti šeit pat – Latvijā!

 8. Tikmēr Latvija izmirst ...un naudas trūkst arvien Atbildēt

  jā, pat tāds sārts apjēdz, ka tie paši rotšildatkritumu un citu volstrītas zaglēnu vankšķi kas Krievijas tautai stāsta ka es esmu “fašists”, ukrainis – “bandērovecs”, jeņķis-“zaglīgs pindoss”, arī man stāsta ka kāds abstrakts krievs esot okupants, citam agresors utt utt.. …uz konkrētām personām šīs volstrītas pīkstošas žurkas nekad nenorāda, – izņēmums ir Putins bez kura tagad jau neiztiek ne pusstundu…

 9. Andrejs Bubinduss Atbildēt

  pēc teroristu uzbrukumiem Francijā. Starptautiskajos medijos Krievija demonstrēja līdzjūtību un atbalstu Francijai, bet Krievijas medijos bija ļauns prieks – tā viņiem arī vajag, tas par to, ka nesadarbojās ar mums, ieviesa sankcijas…SAKA Sārts.Tad kā tur bija- bez žurnālistiem, izcilības centriem un mītiem? Pēc teroristu uzbrukuma Francijā Krievijas Federācijas zemūdene, kura atradās Visuajūrā, deva raķesu triecienu Islama kalifāta galvespilsētai. Franču aviācijas bāzes kuģis tika virzīts uz Vidusjūras Sīrijas krastiem koigu darbību veikšanai ar KF, zināmām aprindām ASV , ES un globākoorprācijām ar piepūli izdevās izjaukt KF un Francijas koordinētu rīcību- TĀ TUR BIJA, SĀRT. Tu visus uzskati par aitām?

  • propoganda ir propoganda Atbildēt

   vismaz90% ziņu par krieviju musu medijos klasificejas kā viltus ziņas, bet tā kā tiek melots politiski “pareizā”virzienā tad par to klusē, vai cenzē un dzēš atmaskojumus

 10. Tas, kurš zin un atceras Atbildēt

  Sārts- izci;lais mums saka….Tādi polāri pretēji vēstījumi bija arī pēc teroristu uzbrukumiem Francijā. Starptautiskajos medijos Krievija demonstrēja līdzjūtību un atbalstu Francijai, bet Krievijas medijos bija ļauns prieks – tā viņiem arī vajag, tas par to, ka nesadarbojās ar mums, ieviesa sankcijas…TIKAI NEVAJAG DIRST PĀR MĒRU, SĀRT, NEVARĒSI NOMAZGĀT PAT AR SMARŽĪGĀM ZIEPĒM

 11. Vienkàrsi jàpieñem darbà korektors un jàatjauno cenzùra.

 12. Tāpat viltus ziņa ir tā, ko tagad palaida pasaulē žurnāls ,, IR” Tas vien, ka Ločmele un Strīķe sāka duetā aurot, līdz ko kāds centās pierādīt, cik šīs ziņas ir TAUSTĀMI nepatiesas, norādīja, ka te viss ir safabricēts kādam par godu. Jautājums – kādēļ IR PAZIŅOJA, KA NEPIEDALĪSIES PATIESĪBAS NOSKAIDROŠANĀ, JO….IR IR ĪSTAIS PATIESĪBAS NESĒJS!……vēl piebildīšu, ka šie ,,godīgie un atklātie” IR darboņi atsakās atklāt, kam pieder tā roka, kas vada šo netīro lapeli. Vai tā nav vislielākā valsts nozagšana, ja cilvēku smadzenes tiek ieprogrammētas uz melu pieņemšanu par patiesību, ja tiek ieprogrammētas naidā pret atsevišķiem cilvēkiem….vai politiskiem spēkiem. Vēl. Atkal ir ierunājies Zatlers. Es teikšu, kā domāju. Viņš ir īsts sūda brālis. Par oligarhiem jau runāts sen, tātad viņš zinādams, ka viņu Prezidenta krēslā grib iesēdināt oligarhi, piekrita gan sarunām zvēru dārzā, gan sēsties prezidenta krēslā, būt ieceltam no oligarhiem… Kā tādu cilvēku lai sauc? Sūda brālis. Tad, kad saprata, ka netiks pārvēlēts, tad kā traka lapsa aizmuguriski metās virsū tiem pašiem, kuru palīdzību bez kautrēšanās bija pieņēmis. Turklāt stumjot sev pa priekšu apmelojumu lavīnu un slēpjoties krūmos, kad Lembergs piedāvāja atklātu sarunu.

 13. ASV propogandas zinu portals SNN katru dienu izplata viltus zinas

 14. Tad veinreiz pieņemiet likumu, kas par apzinātu maldinošu un nepatiesu ziņu izplatīšanu publiski, nodrošina pāris gadus brīvā maizē.
  Kas ir, nevar vienkāršas lietas izdarīt?

  • un kas tad rakstis Atbildēt

   pasutitās viltus ziņas ? mums te lielākā daļa ziņu ir maigi izsakoties no pirksta izzīstas un saimnieku pasutitas. ja par to sēdinās tad nebus kas raksta, jo likums jau darbosies abos virzienos, ar likumu nevar notiekt ka kremļa virzienā melot drīkst, bet preteji ne

 15. tad jau teikim LA žurnalistu vispār nav, te vienas vienigas viltus ziņas nacnaida kurināšanai katru dienu tiek publicētas

  • Patiesībā nemaz nav pārsteigums, ka šim rakstam tik daudz Krievijas “troļļu”komentāru. Latviešu tauta, esiet gudri! Un varbūt pareizi, ka nereaģējiet uz šīm provokācijām. Un vēl – vairāk šādu rakstu! Melu priekšā nav jānoliec galva.

   • Ой, да была охота с вами связываться. Вам всё равно своя ложь милее и привычнее, ибо в неё всегда легче верить. Думать и анализировать всегда тяжелее, не так ли.

    • Так что же не думаешь, ватник?!!

     • Ватник говоришь?! А сам то кто? Лапотник в постолах? Сам то думать пробовал? Ведь твой Янис тоже врёт, ну, или не всегда говорит чистую правду. Однако, ему ты веришь априори. А почему?

 16. Veselības aprūpi sakārtos, ceļus saremontēs arī ir viltus ziņas, jo kaut ko pieremontēs , kaut ko palabos.

 17. paziņojumi, ka Žagars padarījis slavenu Latvijas operu arī ir viltus paziņojums, jo dziedātāji to padarīja slavenu! Jāsāk ar skaidriem tekstiem!

Draugiem Facebook Twitter Google+